Eylül 20, 2021

Küçük Deri Sanayi için adres Çınarköprü

Biga Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarının ilk birleşimi Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. İlk oturumda belediye meclis üyeleri 14 adet gündem maddesini görüştü.

Biga Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantılarının ilk birleşimi Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. İlk oturumda belediye meclis üyeleri 14 adet gündem maddesini görüştü.

Biga Belediye Meclisi Kasım – 2019 ayı olağan Meclis toplantısı birinci oturumu Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında 5 Kasım 2019 Salı saat 16:00’da Belediye Meclis Salonu’nda yapıldı. Toplantının katip üyeliklerini ise Başkan Yardımcısı Sıtkı Keçeci ve AK Parti Belediye Meclis Üyesi Jale Kırbaş yaparken, toplantı Biga Belediyesi’nin Facebook sosyal medya hesabından canlı olarak yayınlandı. Toplantıya mahalle muhtarları ve vatandaşlar da katıldı.

Gündem maddelerinden İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün Biga’da 112 Acil Sağlık Hizmetler İstasyonu Hizmet Binası yapımı için arsa tahsisi ile ilgili yazısı görüşüldü. Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’nce Biga’da Şirintepe Mahallesi Şehit Alper Tunga Akan Caddesi ile 512. sokağın kesişim noktasında yer alan park alanının bedelsiz olarak 15 yıllığına Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü adına tahsisinin kabulü oy birliğiyle kabul edildi. Yeniceköy Mahallesi’ndeki 1032 adadaki mevcut caminin yıkılarak, yerine yapılacak olan yeni caminin 5 yıl içinde tamamlanarak Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığına devredilmesi şartıyla 25 yıllığına Yeniceköy Mahallesi Merkez Camii Yaptırma, Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği adına tahsisinin kabulü oy birliğiyle kabul edildi. Hamdibey Mahallesi 22 ada 4’nolu parsele halı saha yapılması için bedelsiz olarak 15 yıllığına Çanakkale Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne tahsisi oy birliğiyle kabul edildi.

TERMAL TESİS KARARI İMAR KOMİSYONU’NA HAVALE

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, gündemin 8. maddesi olarak İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün plan tadilatı talebini görüşmek ve İmar Komisyonu’na havale etmek üzere görüşmeye sundu. CHP Meclis Üyesi Alper Şen, itirazları olduğunu ifade etti. Başkan Erdoğan, “Biga’da imar ile ilgili iş yapmak isteyen kişi ilk önce İmar Müdürlüğü’müzü müracaatta bulunuyor. İki ay önce yapılan bir başvuru bugün meclis toplantımıza geldi. Daha önce başvuruda bulunan arkadaşlar termal projeleriyle ilgili sizlere sunum yaptılar. Biz bu konuyla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz ve şehrimize yapılacak ciddi bir proje olarak görüyoruz. Belediyemizce verilecek imar kararını hep birlikte vereceğiz. Biga’nın kazanımlarını önemsiyoruz. Bu konuyu komisyonda görüşeceksiniz. Karar alamazsanız ikinci bir komisyonda görüşeceksiniz. Gerekirse proje kamuoyuna tanıtılır. Burada bizlik bir durum yok. Şehrimizde termal bir otelin olması şehrimize değer mi katar? Herkesin görüşü alınarak buna karar verilir. Sonuçta komisyonun kararı ve halkımızın teveccühü ile karar vereceğiz” dedi.

KOMİSYONA HAVALE POLEMİĞİ

Başkan Erdoğan, konuşmasının ardından ilgili gündem maddesinin İmar Komisyonu’na havale edilmesinin kabulünü belediye meclis üyelerinin oyuna sundu. CHP ve İYİ Parti hayır derken, AK Parti ve MHP’nin evet oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. Bunun üzerine Başkan Erdoğan, “Bu konuyu İmar Komisyonu’nda görüşmek istemiyor musunuz?” diye sordu. CHP Meclis Üyesi Alper Şen cevap olarak, “Oylamanın neticesinde böyle bir sonuç çıkıyor olabilir ama konuyu komisyonda görüşeceğiz. Buradaki itirazımız komisyonda görüşme değil. İtirazımızı hep bir ağızdan yansıtmaktır” dedi. Başkan Erdoğan ise, “Komisyona havalesini kabul etmiyorsunuz ama komisyona katılıp bu konuyu görüşeceksiniz. Herhalde ilk defa böyle bir şey oluyor” ifadelerini kullandı.

BEBEK BAKIM VE EMZİRME KABİNİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Meclis toplantısına gündemin 9. maddesi olarak Biga Belediyesi tarafından yapılması planlanan Bebek Bakım ve Emzirme Kabini Projesi geldi. Türk Kanser Derneği, Atlantis Yapım ve Biga Belediyesi arasında hazırlanacak protokolün imzalanmasında Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’a oy birliğiyle yetki verildi. Proje kapsamında; anne sütünün önemi, emzirmenin korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve desteklenmesi, anne ve bebeklerine her ortamda emzirmelerine imkan sağlayarak teşvik etmek, aynı zamanda bebeğini emziren annenin sosyal yaşamdan kopmaması sağlanacak.

73 YIL SONRA TAPULARINA KAVUŞUYORLAR

Mülkiyeti Biga Belediyesi’nde olan Sakarya Mahallesi 1366 ada 4’nolu parselde bulunan Biga Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği 73 yıl sonra tapusuna kavuşuyor. Yerel seçim döneminde de adaylar arasında polemik olan konuyla ilgili her iki belediye başkan adayı da söz vermişti.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Mülkiyeti Belediyemize ait parselde bulunan Merkez Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Derneği adına taşınmazın merkez hizmetlerinde kullanılabileceği gibi taşınmaz üzerindeki tesislerin ve işletmeciler hakkında ortaklaşa karar vermesine aksi takdirde geri alınacağına, devir ve satış işlemlerinin yapılamayacağına, dernek tüzüklerinin 20. maddesindeki derneğin feshi ve mal varlıklarının tasfiye şekli bölümünün dördüncü paragrafında yazılı olduğu şekilde derneklerin alacaklarının tahsil edilmesi ve borçlarının ödenmesinden sonra kalan tüm para, taşınır, taşınmaz bütün mal ve hakları Biga Belediyesi tüzel kişiliğine devredilir ibaresini değiştirilemeyeceğini dair tapu kütüğüne şer konulması kaidesiyle 1 TL iz bedel mukabilinde satışını oylarınıza sunuyorum” dedi. Gündem maddesi oybirliğiyle kabul edildi.

Gündem dışı olarak gelen iki madde ise oy birliği ile gündeme alındı. Çınarköprü Köyü 111 ada 26 parselin, Küçük Deri Sanayi ve Arıtma Tesisi kurulma amacıyla, Biga Belediyesi mücavir sahası olarak belirlenmesine dair İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün ilgili yazısı görüşüldü. İkinci olarak ise Çavuşköy Mahallesi 1220 ada 1’nolu parselin bulunduğu alanda, Biga Belediyesi’nce Açık Hava Spor Kompleksi ve Engelsiz Yaşam Merkezi kazandırılması için, bahsi geçen alanın mera tahsisinin kaldırılması ve kamu yatırımı için tahsis işlemlerinin yürütülmesi konularında Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’a yetki verilmesi görüşüldü ve oybirliğiyle kabul edildi.

Biga Belediye Meclisi Kasım Ayı Meclis toplantısı ikinci birleşimi ise 11 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 16.00’da yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir