Çanakkale’de Corona Virüsünden 3 Kişi Öldü

Corona virüsüyle mücadele kapsamında gerçekleştirilen son Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Salgın konusunda henüz Zirveye ulaşılmadığını tedbirlerin arttırılacağını açıkladı.

Corona virüsüyle mücadele kapsamında gerçekleştirilen son Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Salgın konusunda henüz Zirveye ulaşılmadığını tedbirlerin arttırılacağını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsü Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, corona virüsün ne kadar kısa sürede kişiden kişiye umulmadık hızla yayıldığını vurguladı.

ÇANAKKALE’DE ÜÇ KİŞİ ÖLDÜ

Sağlık Bakanı Dr.Koca’nın paylaştığı görsellerde yer alan il il ölüm oranlarında ise Çanakkale’de üç kişinin Corona Virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

“EN AZ 30 KİŞİYE BULAŞTIRDI”

Son derece sağlıklı görünen bir kişinin günlük ilişki ve işlerini sürdürürken en az 30 kişiye virüs bulaştırdığını hatırlatan Bakan Koca,”Virüs taşıyan ilk taşıyıcısı kendi gibi yayılıma kaynaklık edecek daha pek ok kişinin varlığına yol açtı. Taşıyıcı bir kez bile görmemiş olan insanlar zincirleme bulaşan virüsle hayatlarından oldu. Eğer virüs taşıyan virüsün bulaştırdığı kişiler ve onların temas çevreleri izole edilmeseydi tablonun nasıl büyüyeceği hayal bile edilemezdi” diye konuştu.

“KURUL YENİ TEDBİRLER ALDI”

Genç nüfusa seslenen Sağlık Bakanı Koca, “Gençleri uyarıyorum, virüsü taşıyıp taşımadığınızı bilemezsiniz. Gençliğiniz, büyüklerinizin talihsizliği olmasın. Alınması gerekli yeni tedbirler var. Yayılımın hızını kesecek iki uygulama üzerinde duruyoruz. Bilim kurulumuzun hareketliliği kısıtlayıcı daha sıkı tavsiye önerileri aldı. Sayın Cumhurbaşkanımıza detayları ile sunduk. Hastalığa karşı zafer elde etmenin yolu yayılmasını durdurmaktır. Virüsün bütün gücü yayılma fırsatıdır” ifadelerini kullandı.

SON 24 SAATİN VERİLERİ

Son 24 saatteki verileri kamuoyu ile paylaşan Bakan Koca, “16 bin 160 test yapıldı. Toplamda 140 bin 716 test yapılmış oldu. 2 bin 786 pozitif vaka daha tespit ettik. Toplam vaka sayımız 20 bin 921 oldu. Bugün kaybettiğimiz 69 kişi ile toplam can kaybımız 425’i buldu. Şu an tedavisi devam eden hastalarımızdan bin 251’i yoğun bakımdadır. Bunların 867’si solunum cihazına bağlı durumdadır. 484 hastamız ise iyileşerek taburcu edilmiştir” dedi.

VAKALARIN İL DAĞILIMI

İllerin tamamında pozitif vaka görüldüğünün altını çizen Bakan Koca, “Bu dağılıma göre İstanbul’da 12 bin 231 vakamız, İzmir’de bin 105 vakamız, Ankara’da 860, Konya’da 601, Kocaeli’de 500 vakamız olduğunu söylemek istiyorum. Nüfusa göre en riskli iller değerlendirildiğinde; İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Kocaeli ilk 5 ilk olarak sıralamak mümkün” dedi.

VAKALARIN YAŞ DAĞILIMI

Vakaların yaş dağılımına ilişkin tabloyu kamuoyu ile paylaşan Koca, “20 yaşından itibaren daha yoğun göründüğünü, 40 yaş üstünde de teşhis konan vakaların daha çok olduğunu özellikle erkeklerin kadınlara göre görülme oranını daha yüksek olduğunu söylemek istiyorum. Genç yaşlarda teşhis sayısının düşüklüğü virüse karşı direncin bir işareti olarak algılanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

İLLERE GÖRE DAĞILIMI VE YAŞ ARALIKLARI

Vefat edenlerin illere göre dağılımı ve yaşlarını açıklayan Koca, şu ifadeleri kullandı;

*Şu an 25 ilde can kaybı olmadı, 56 ilde hayatını kaybeden vakalarımız oldu. 210 İstanbul, 27 İzmir, 14 ile Kocaeli, 11’er vefat ile Ankara ve Konya takip ediyor.

*Vefat eden hastaların yaşları 50 yaş üzeri vefat ayısının artmış olduğunu erkek oranının kadınlara göre yüksek olduğunu görmüş oluyoruz.

*60 yaş üzeri vatandaşlarımızın temas izolasyonlarının çok sıkı olması gerektiğini görmüş oluyoruz. Yoğun bakıda yatan hastaların yüzde 64.4’ünü, hayatını kaybeden hastalarımızın da yüzde 78,7’sini 60 yaş üstünde.

*Hastaneye ihtiyaç duymadan evde takip edebildiğimiz hastaların oranı ise yüzde 86,7’si 60 yaşın altında.

VAKALARIN KRONİK VE ALT HASTALIK ORANLARI

Vakaların eşlik eden kronik ya da alt hastalığı oranlarına ilişkin tablo hakkında bilgi veren Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Yoğun bakımdaki hastaların yüzde 74,4’ünde en az bir tane altta yatan hastalık var. Kaybettiğimiz hastaların içinde de yüzde 64,2 en az bir kronik ya da alt hastalığı olduğunu görüyoruz.

*Astım hastalarının yaş aralığının 45 ile 90 arasında olduğunu görüyoruz. KOAH hastalığı olan vakalar 55 ile 90 yaş arası seyrediyor. KOAH olanların özellikle yaş farkı göstermeden vefat edenlerin aynı oranı koruduğunu görüyoruz.

*Hipertansiyon vakalarının 40 ile 90 yaş aralığında görüldüğünde yaşla birlikte hayatını kaybedenlerin artığını görüyoruz. Diyabet hastalarının 40 ile 85 yaş arasında değiştiğini görüyoruz.

BİR KİŞİ 16 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR

Virüsün bulaş şiddetine ilişkin Sağlık Bakanı Koca, virüsle ilgili bilgi kaynağının DSÖ ve Çin olduğunu belirterek, “Bir kişinin ortalama 2,6 kişiye bulaştırdığını biliyoruz. Kendi vakalarımızın analizlerini yapıyoruz. Çin’de analizlerde binlerle on binlerle ifade edilen bir analiz biz görmedik. Türkiye analizlerinde bu bilgiyi aktarmış olacak. Bizim gördüğümüz sadece İstanbul için söylüyorum. Bir kişinin bulaştırdığı kişi sayısı 16” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir