Koronavirüsle mücadelenin özü bu!

Yerelde halkın sosyal ve ekonomik yaşamını kolaylaştırmak için yapılan çalışmaların en güzel örneklerinden biri de Çan'dan geldi.
Koronavirüs tüm dünyada sosyal ve ekonomik hayatta ciddi bir kriz yarattı. Ülkemizde de kriz yerel yönetimler ve merkezi hükümetin aldığı tedbirlerle aşılmaya çalışılıyor. Son zamanlarda yerel yönetimlerin toplumsal hayatı kolaylaştırma çabalarına merkezi yönetim tırpan vurmaya başlamış ve bu halktan ciddi tepki görmüştü. Yerelde halkın sosyal ve ekonomik yaşamını kolaylaştırmak için yapılan çalışmaların en güzel örneklerinden biri de Çan’dan geldi.
 
Çan’da Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, konut ve işyeri su faturalarını ödemelerini 3 ay durduğunu açıkladı. Akıllı sayaçlar için de avans yüklemesi yapılacağını duyuran Başkan Öz’ün kararı büyük takdir topladı. Çan Belediyesi’nden yapılan açıklamada kararın detaylarına yer verildi. Çan Belediye Başkanı Bülent Öz imzalı açıklamada şu bilgiler yer aldı:
 
“3 AY ERTELİYORUZ”
 
“Çan Belediyesi olarak, korona virüs ile mücadele sürecinde ilçemizin genel sağlığı ve güvenliği için uygulamakta olduğumuz önlemlerin yanı sıra ekonomik anlamda da sıkıntılar yaşamaktayız. Bu sebeple hemşehrilerimiz için tedbirler alarak bu zor günlerde bir nebze de olsa yanlarında olmaya çalışıyoruz.”
 
“EKONOMİK TEDBİRLER DE ALIYORUZ”
 
“Daha önce kurmuş olduğumuz hizmet ekibiyle sokağa çıkamayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması, gönüllerimizin destekleriyle imkânı olmayan vatandaşlarımızın desteklenmesi, su faturası borcu olan yurttaşlarımız için su kesintisine gidilmemesi, mülkiyeti belediyemize ait kapanan işyerlerinden belirtilen takvimlerde kira alınmaması gibi uygulamalar için kararlar almıştık. Şimdi ise, konut ve işyerlerine ait su abonelerimizden Nisan – Mayıs – Haziran aylarına ait su faturaları ödemelerini gecikme faizi uygulamaksızın 3 ay erteleme kararını almış bulunuyoruz. Konut ve İşyerleri için; Nisan ayına ait su faturalarını Temmuz ayının son günü, Mayıs ayı su faturalarını Ağustos ayının son günü, Haziran ayı su faturalarını Eylül ayı son günü ödeyebileceklerdir.”
 
AKILLI SU SAYAÇLARI DA UNUTULMADI
 
“Akıllı Su Sayacı kullanan abonelerimiz için ise, önceki dönemler tüketim kapasiteleri dahilinde avans kredi yüklemesi yapılacaktır. Akıllı Su Sayacı kullanan abonelerimizde, Nisan ayı avans kredi yüklemesini Temmuz ayının son günü, Mayıs ayı avans kredi yüklemesini Ağustos ayının son günü, Haziran ayı avans kredi yüklemesini de Eylül ayının son gününde ödeyeceklerdir.”
Öte yandan geçtiğimiz hafta da  Çan’da yardım seferberliği başlatan Çan Belediye Başkanı Bülent Öz, hazırlanan gıda yardımlarını ‘Çan halkının hediyesidir’ notuyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir