banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

Halk sağlığında dünya barışı

Halk sağlığında dünya barışı
Sema Esen
Sema Esen( sema_esen17@hotmail.com )
14 Nisan 2020 - 12:31
banner

Evrensel sağlık hiç bu kadar popüler olmamıştı. Dünyanın farklı yerlerindeki binlerce insan sağlıksız yaşam koşullarında yaşamaya çalışırken ölüyor. Ortadoğu’da bir başka salgın olan savaş yüzünden milyonlarca insan ölüyor. En popüler şehirlerde, en gelişmiş ülkelerde dahi sağlıksız insanlar kıyı köşelerde unutularak can veriyor.

Tüm dünya buna sessiz kalıyor.

Öte yandan çağımızın önlenmez hastalıklarına kalıcı çözümler üretilmiyor. AIDS, kanser gibi genellikle ölümle sonuçlanan hastalıklara kesin tedaviler bulunamıyor. Bulunamadığı iddia ediliyor. Hastalıklar için kesin çözüm bulduğunu söyleyen bilim insanları esrarengiz bir biçim de ölüyor ya da ortadan kayboluyor.

Ne oluyor yahu bu insanlara diye merak ediyor insanlar. Birileri sağlığına kavuşmayı beklerken birileri hayatından oluyor.

Kel başa şimşir tarak, bu ayakları artık bırak…

Bilimin çok daha gerilerde olduğu dönemlere gidelim madem. Tarihsel yolcuğumuzdaki ilk adres ABD San Francisco. Takvimler ise 1945. Birleşmiş Milletler Konferansı.

Bu dönemlerde halk sağlığının, dünya barış ve güvenliğin sağlanması açısından büyük önem taşıdığı düşüncesine dayanarak Çinli ve Brezilyalı delegeler bir örgüt kurma fikrini ortaya atar.

Ortaya atılan örgüt ise bugünkü Dünya Sağlık Örgütü’dür. Tabi o zaman ilk ağızdan çıkan Uluslararası Sağlık Örgütü olmuş.

Neyse ki bunun bir önemi yok. Önemli olan hkal sağğılı. Heyecandan yazamadım. Önemli olan “halk sağlığı”. Sonuçta “dünya barışı”nda en temel olan ilkeleri “halk” çünkü. Ya da sağlığı. Ya da sağlık sektörünün ekonomik ve asla bitmeyecek olan gücü.

Sonuçta bir şekilde bu konferanstan bu sağlık örgütünün kurulması için toplantı kararı alındı. Hazırlıklar yapılmış, örgüt için Anayasa taslağı hazırlanmış ve alınması gereken kararlar belirlenmişti.

O zaman sıradaki durak, New York. Takvimler 19-22 Temmuz 1946. Yani Birleşmiş Milletler toplantısından bir yıl sonra.

New York’ta düzenlenen Uluslararası Sağlık Konferansı’nda BM’ye üye 51 ülke temsilci ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNECO), OIHP (Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Halk Sağlığı Bürosu), PAHO, Kızılhaç, Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu ve Rockefeller Vakfı temsilcileri Dünya Sağlık Örgütü anayasasını oluşturmuşlardır.

Tüm örgütleri kenara bırakın işin içinde Rockefeller Vakfı var. Tüm gıda ve ilaç endüstrisine dolaylı ya da doğru hükmeden ailenin vakfı. Gıda sektörünü yönetip tarımı dışarı da bırakamazdı elbette.

Bugün tükettiğimiz yiyeceklerin genetiğiyle kim oynadı bilen var mı? Tarım ilaçlarının zorunlu olmasını kim sağladı? Kullandığınız tarım ilaçları kimin? Paravan şirketlerin arkasından çıkan isim kim? Rockefeller Vakfı! Zaten bu vakıf ayrı bir haftanın yazısı olsun. Şimdi mevzu başka.

Söylediklerime inanmayan araştırabilir. Hodri meydan.

Şimdi, gelelim bu şartlar altında sözüm ona halk sağlığı, dünya barışı gibi safsatalarla kurulan örgütümüze.

Dünya Sağlık Örgütü Anayasası 22 Temmuz 1946 tarihinde 61 ülkenin temsilcisi tarafından imzalanmış. Alkışlıyoruz kendilerini. DSÖ Anayasası en az 26 üye ülke tarafından resmen kabul edilirse yürürlüğe girecek.

Bu süre içinde de DSÖ işlevlerini yerine getirsin de kendini şöyle bir ortalıkta göstersin diyerekten bir Ara Komisyon seçilivermiş.

Yugoslav olan Prof. Dr. Andrija Stampar başkanlığındaki Ara Komisyon tüm çalışmalarını yapmış ve 26 üye ülkenin 26’sının da onayını almış.

Bir alkış da bu komisyon için.

26 üye ülkenin onay verdiği tarih ise 7 Nisan 1948. Dünya Sağlık Örgütü Anayasasının yürürlüğe girdiği bu tarih her yıl coşku, sağlık ve barış içersinde “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanmaya başlamış.

Tüm dünya acı içinde kıvranırken geçtiğimiz 7-13 Nisan Dünya Sağlık Haftasıydı.

Özellikle 30 büyük şehrimizde coşkuyla kutlandı bu hafta. Biz de evlerimizde oturmuş olmayan insanlığın ayağımıza gelmesini bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

erotik hikayeleri

Zara - Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme Zara - Kaç Kadeh Kırıldı Zara - Seni Yazdım Kalbime Zara - Hasretinden Yandı Gönlüm Zara - Halimem Zara - Eklemedir Koca Konak Zara - Şafak Söktü Yine Sunam Uyanmaz Zara - Değme Felek Zara - Müdür Beyin Yeşil Kürkü Zara - Hastane Önünde İncir Ağacı