“Uzaktan Eğitim Verildiğini Söylemek Kendini Kandırmaktır!”

Corona Salgını ile bugünlerde uzaktan eğitim-öğretim için öğretmen ve öğrencilerin kullanımına sunulan Uzaktan Bilişim Ağı(EBA) üzerinden Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Yürütme Kurulu ciddi eleştirilerde bulundu.

Corona Salgını nedeniyle MEB tarafından EBA üzerinden öğretmenlerin öğrencilere eğitim veriliyor. Ders programında ortaya çıkan skandalların yanı sıra, EBA’ya ulaşımda da ciddi sıkıntılar yaşandığı biliniyor. EBA yerine başka bir program kullamaya zorlanan öğretmenlerin kimlik bilgilerinin çalındığı banka hesaplarından da para çekildiği de gündemdeki yerini korurken; Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Yürütme Kurulu, EBA sistemi ve Çanakkale Milli Eğitim Müdürü hakkında eleştirilerde bulundu.

“ALGI OLUŞTURULDU”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Yürütme Kurulu yaptıklarını açıklamada; “Örgün eğitime ara verilmesi nedeniyle; Milli Eğitim Bakanlığı okulların kapalı kalacağı süre boyunca uzaktan eğitim yoluyla eğitim öğretim faaliyetlerinin EBA üzerinden sürdürüleceğini kamuoyu ve eğitim camiasıyla paylaştı. Milli Eğitim Bakanlığının “FATİH Projesi” kapsamında 2012 yılında yayın hayatına başlayan Eğitim Bilişim Ağı (EBA), halen öğretmenlerin, öğrencilerin derdine derman olacak alt yapıya, içeriğe sahip değil. MEB tarafından tüm önlemler alınmış, sistem uzaktan eğitim faaliyetleri yapılacak boyutta içeriklerle zenginleştirilmiş, internet altyapısı, bilgisayar veya tabletlere erişim tüm öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize sağlanmış gibi kamuoyunda bir algı oluşturulmuştur.

“EĞİTİMCİLERİN YAŞADIĞI MAĞDURİYETLER BAKANLIK GÜNDEMİNE DAHİ GELMİYOR”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Yürütme Kurulu, eğitimcilerin bu süreçte ciddi mağduriyetler yaşadıklarını fakat hiçbir şekilde bunların gündeme gelmediğine dikkat çekerek; “Uzaktan eğitim faaliyetlerini zor koşullarda gerçekleştiren kimi eğitimcilerin kullandığı programlardan dolayı yaşadıkları mağduriyetler, bakanlığın gündemine dahi gelmemekte, sorumluluk kullanana aittir babında biz eğitimcilerin sırtına atılmak istenmektedir. EBA dersleri, önceden haber verilmeksizin, öğretmenlerin ve öğrencilerin bilgisi dışında MEB tarafından otomatik olarak başından sonuna kadar kaydedilmektedir. Bu durum öğretmenin akademik özerkliğine ve pedagojik esaslara aykırı olduğu gibi, anayasaya ve diğer kanunlara da aykırılık oluşturmaktadır. Kim tarafından ve hangi amaçla yapılırsa yapılsın kişisel verilerin izinsiz olarak kaydedilmesi yasal bir uygulama değildir. On binlerce öğretmeni ve yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiren bu durum, ileride telafisi mümkün olmayan sakıncaları da beraberinde getirecektir” açıklamasında bulundu.

“ÖĞRENCİLER ERİŞEMİYOR, ÖĞRETMENLER DERS ANLATAMIYOR”

İl Milli Eğitim müdürlüğünce öğretmenlere sormaksızın, zorlama yoluyla canlı ders anlatmaya zorlandıkları belirtilen açıklamada; “Çanakkale’de de İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul idareleri üzerinden öğretmenleri zorlamakta, öğretmenlere sorma gereği bile duymadan canlı dersler atamaktadır. Canlı derslere, evlerinde imkânları olan öğrenciler bile, sistemden kaynaklı sorunlar yüzünden erişememektedir, öğretmenlerimiz derslerini yapamamaktadır. Evinde interneti, bilgisayarı, televizyonu olmayan yüzlerce öğrencimizin olduğunu bilen biz eğitimciler; yüz yüze eğitim sürecinde bile sağlanamayan eğitimde imkan ve fırsat eşitsizliğinin, uzaktan eğitim sürecinde katlanarak devam ettiğini düşünüyoruz. . il Milli Eğitim ve okul idarecileri tarafından, EBA’ya girişlerde tutulan istatistiklere indirgenen uzaktan eğitimin, sadece adı eğitimdir, ancak kendisi öğrencinin erişimine uzaktır. Öğretmenlerimiz tarafından her türlü aksaklığa rağmen yapılan canlı derslere öğrencilerin ancak yüzde yirmisinin ulaştığı bir gerçek iken, buradan uzaktan eğitim yoluyla eğitimin verildiğini söylemek kendini kandırmaktır, istatistiki verileri eğip bükmektir” denildi.

“UZAKTAN EĞİTİM VERİLDİĞİNİ SÖYLEMEK KENDİNİ KANDIRMAKTIR”

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi Yürütme Kurulu açıklamalarını şu ifadelerle son verdiler; “Eğitim Sen; yaşanan bu aksaklıkların bir an önce giderilmesi, uzaktan eğitime tüm öğrencilerimizin erişiminin sağlanması için başta bakanlığın, milli eğitim müdürlüklerinin gerekli tedbirleri almasını, uzaktan eğitimin istatistiklere indirgenmemesini, eğitimde yaşanan her türlü olumsuzluğun faturasının eğitim emekçilerine, velilere yıkılmasını tasvip etmemektedir. Eğitim Sen olarak bundan sonra da; öğrencilerimizin, velilerimizin ve eğitim emekçilerimizin yanında durmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir