Berber ve AVM’ler açılıyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin açıklama yaptı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Yoğun bakımdaki hasta sayısı sürekli azalıyor. Buna karşılık iyileşen hasta sayısı katlanarak artıyor. Tüm sağlık çalışanlarımızın fedakarca gayretleri çerçevesinde hastanelerimizde vicdanları kanatan hiçbir görüntü yaşanmadı.

“İlk günden itibaren tüm adımları bilinçli, kararlı bir biçimde attık. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda her türlü tedbiri aldık. Hava ve kara sınırlarımızı kademeli bir şekilde kapattık. Eğitim öğretime vakitlice ara verdik. İnsanların bir arada bulunduğu işletmelerin faaliyetlerini tamamen durdurduk veya sınırlandırdık. Mümkün olan tüm sektörlerde evden çalışma modeline geçilmesini sağladık. İnsan hareketliliğini ciddi oranda azalttık. Hizmete sunduğumuz finansman ve sosyal destek paketlerinin tutarı 200 milyar lirayı aştı. Sosyal yardımlardan yararlanma hakkı olanlara ilave nakdi yardımlar yaptık. 4 milyon 400 bin vatandaşımıza 1000’er lira nakdi yardımda bulunduk.

“Başlattığımız kampanyaya şu ana kadar yapılan bağışların tutarı 1 milyar 910 milyon lirayı buldu. Milletimiz bir kez daha birbirine destek oldu, örnek bir dayanışma sergiledi. Kurduğumuz havayolu köprüleriyle 65 bin vatandaşımıza evlerine getirdik. Bu vatandaşlarımızı yurtlarda 14 gün karantinada tuttuktan sonra evlerine göndermek suretiyle sınırlarımız ötesinden hastalık taşınması riskinin önüne geçtik.

“Her konuda sadece kendi kendimize yetmekle kalmadık, 57 ayrı ülkeye yardım yaptık, destek verdik. Son olarak Somali’ye kendi üretimimiz olan solunum cihazlarından da hibe ettik. Bunlar Somali’nin ilk solunum cihazları olarak hizmete girdi.

“İlaç ve aşı geliştirme çalışmalarını uluslararası toplumla sürdürüyoruz. Bugün AB etkinliğine video konferans yoluyla katılarak destek beyanımızı dünyayla paylaştık.

65 yaş üstü ile hastalık taşıyıcısı olma ihtimalleri bulunan 20 yaş altı sokağa çıkma sınırlaması salgının yayılmasını ciddi oranda engelledi. Büyükşehirlerimiz ile Zonguldak’ta uyguladığımız sokağa çıkma sınırlandırmasının da salgınla mücadeleye büyük faydası olduğunu biliyoruz. Hepsi de bilim kuruluyla yakın işbirliği halinde aldığımız tedbirlerle bugünlere geldik.

“Aldığımız tedbirlerin önemli bir kısmında 1,5 ayı geride bıraktık. Hayatını sınrılandırmak zorunda kaldığımız tüm insanlarımızın eski günlerini özlediğini biliyoruz. Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız ancak şu gerçeği aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Hiçbir şey tam manasıyla eskiden bildiğimiz normal düzene dönmeyecektir, dönemeyecektir. Salgının ne kadar süreceği, ilaçların ne zaman bireylerin kullanımına sunulacağı henüz belli değildir. Normale döneceğiz ama bu yeni bir normal olacaktır. Sınırlamaların bir kısmı azaltılarak da olsa sürecektir, maske kullanımı ve temizlik kurallarıyla ilgili titizlik devam edecektir. Küresel ekonomik ve siyasi dengelerde sarsıntının karşımıza nasıl bir tablo çıkaracağı meşhuldür.

“Bu gerçekler ışığında bir normalleşme planı hazırladık. Açıklayacağım plan halkımızın beklenetileri ve bakanlıklarımızın çalışmaları ile, Bilim Kurulu’muzun görüşleri ile şekillenmiştir. Bu takvim bir anda mart ayının ilk günlerindeki hayatımıza geri dönüş anlamına gelmiyor. Sizlerle paylaşacağım normalleşme planıyla sadece vatandaşlarımızın günlük hayatlarını en iyi seviyeye getirmeyi hedefliyoruz.

“Sağlık Bakanlığı’mız ülkemizdeki tüm sektörlerde uygulanacak salgın tedbirlerine ilişkin rehber dökümanlar oluşturarak ilgili kurumlara göndermeye başladı.

“İlk müjdemiz, 65 yaş üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımızadır. 65 yaş üstü gruba ilk etapta sokağa çıkma sınırlandırılması günlerinin birinde ve 4 saat süreyle yürüme mesafesinde dışarı çıkabilme imkanı getiriyoruz. İlk uygulamayı da 10 Mayıs Pazar günü gerçekleştiriyoruz. 0-14 yaş grubu hafta içinde 13 Mayıs Çarşamba günü 11.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkabilecek. 15-20 yaş grubu ise 15 Mayıs cuma günü aynı saatlerde, aynı şartlarda dışarı çıkabilecek. Kurallara riayet düzeyine bakarak sonraki haftalarda da aynı uygulamayı devam ettireceğiz. Bu hafta sonu da sokağpa çıkma kısıtlaması uygulamasını sürdürüyoruz. Şehirlerarası giriş-çıkış sınırlandırmasını 7 il için bitiriyoruz. Bu illerimiz Antalya, Aydın, Erzurum, Hatay, Malatya, Mersin, Muğla. Diğer illerimizdeki seyahat kısıtlaması 15 gün uzatılmıştır.

“Berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmeler 11 Mayıs’ta faaliyete geçebilecek. Aynı şekilde Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği şartlara uyulması şartıyla AVM’ler 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir