Seyahat kısıtlaması kalktı! Kafe ve restoranlar açılıyor…

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, restoranlar, kafeler, plajlar gibi birçok işyerinin açıldığını söylerken, eğlence mekanları ile nargile satılan yerlerin kapsam dışı bırakıldığını açıkladı. 65 yaş üstü için sokağa çıkma kısıtlamasının sürdüğünü belirten Erdoğan, 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamasının 18 yaş altına uygulanacak şekilde değiştirildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin alınan yeni kararları açıkladı. Erdoğan, restoranlar, kafeler, plajlar gibi birçok işyerinin açıldığını söylerken, eğlence mekanları ile nargile satılan yerlerin kapsam dışı bırakıldığını açıkladı. 65 yaş üstü için sokağa çıkma kısıtlamasının sürdüğünü belirten Erdoğan, 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlamasının 18 yaş altına uygulanacak şekilde değiştirildiğini belirtti.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Hepimizin de geleceğimize dün olduğundan çok daha berrak, olgun şekilde bakabildiğimiz bir gönül ve zihin dinginliği kazandığımızı düşünüyorum. Hep birlikte elimizdeki nimetlere şükrettiğimizi gayet yakından biliyorum.

“Ülke genelinde 5,5 milyon insanımıza karşılıksız 1000’er lira dağıtarak sıkıntılarını hafifletmeye çalıştık. 4,5 milyon vatandaşımızın istihdamını destekledik. Vergi ve sigorta primi ertelemeleriyle, düşük maliyetli kredi desteğiyle, büyüklü küçüklü tüm işletmelerimizin ayakta kalmasını temin ettik. Vatandaşlarımızın ve iş dünyamızın yanında olmayı sürdüreceğiz.

“Türkiye’nin salgının yayılması ve can kaybında örnek alınan bir konuma gelmesi hepimizin ortak başarısıdır. Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 8 milyon 65 yaş üstü vatandaşımız ile 25 milyondan fazla 20 yaş altı gençlerimizin ihtiyaçları karşılandı. Bugüne kadar Vefa Sosyal destek Grupları 6 milyon 240 binin üstünde talebe cevap verdi.

“Son 2,5 aydaki kayıplarımızın hepsini de, çok kısa bir sürede geri alacağımızdan en küçük bir şüphemiz yoktur. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü tuttuğumuz müddetçe Rabbim nice kapılar açacaktır. Siyasi ve ekonomik olarak yeniden yapılanma sürecinde olan küresel sistemde Türkiye’nin iyi bir yere geleceğinin işaretlerini almaya başladık. Hayatın her alanında Türkiye parlayan bir yıldız olarak öne çıkıyor. İnşallah daha önce 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sonrası yapılan hataları tekrarlamayacak, ülkemizin önüne gelen fırsatı değerlendirmeye çalışacağız. Ekonomide katettiğimiz büyük mesafe geleceğimize güvenle bakmamızda en önemli güç ve güven kaynağıdır.

“Vesayetin ayak oyunlarından darbe teşebbüsüne, terör örgütlerinin saldırılarından ekonomik tetikçiliğe kadar bütün yollar denenmiş, büyük ve güçlü Türkiye yolumuz engellenememiştir. Bir asır önce hasta adam yaftasıyla tarihten silinmeye çalışılan Türk milletinin, bugün hastaların ümidi olarak öne çıkması dahi ibret vesikasıdır. Bundan sonrası daha kolay. Kendimize güveniyoruz, halkımıza ve devletimize güveniyoruz.

“Yarın İstanbul’u fethinin 567. yıl dönümünde milletimile birlikte çok güzel programlara şahitlik edeceğiz. Önce Sancaktepe’de 2 ayda inşa ettiğimiz hastanenin açılışını yapacağız. Akşam saatlerinde Okçular Vakfı’nın Fetih Kupası yarışları gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın düzenlediği fetih şöleninde Ayasofya’da Fetih suresi okunacak. Bu vesileyle Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, hürmetle yad ediyorum.

“Türkiye’nin cumhuriyet tarihi boyunca yaşadığı önemli dönüm noktaları var. 27 Mayıs 1960 darbesi ve sonrasında yaşananlar üzüntüyle hatırladığımız dönemlerden biri. Dün açılışını yaptığımız, eski adayla Yassıada, milletimizin verdiği isimle Yaslıada, yeni haliyle Demokrasi ve Özgürlükler Adası, bu dönemin adeta sembolüdür. 27 Mayıs Türkiye’ye darbe virüsünün ilk girdiği tarihtir. Bu tarihten sonra darbe, cunta, muhtıra, bildiri şeklinde demokrasimize yönelik pek çok saldırıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz’u hep birlikte yaşadık. Bu tür darbelerin veya girişimlerin ülkemize çok ağır maliyeti olmuştur. İlk darbenin ardından geçen 60 yıla baktığımızda bu durum inkarı mümkün olmayan bir gerçek olarak görüyoruz. Cumhuriyet’in ilk yıllarında başlayan kalkınma hareketi tek partili CHP döneminde heba edilmiştir. Demokrat Parti’nin hükümdara gelmesiyle Menderes ve arkadaşları yeni bir kalkınma hamlesi başlattı. Milli geliri 3 kat artan Türkiye ikinci dünya savaşı sonrası yeniden yapılanan küresel ekonomide hak ettiği yeri alma noktasında ilerliyordu. 27 Mayıs’la bu süreç kesintiye uğratılmıştır. Menderes ve arkadaşları ülkemize ve milletimize yaptıkları hizmetlerin bedelini ağır işkencelerle, hapis yatarak ve idam sehpasına yürüyerek ödemiştir. Başbakan Menderes, Fatin rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilirken, yüzlerce kişi de uzun yıllar hapis yattı. İdam sehpasına yiğitçe yürüyen Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın yüreğimizde bıraktığı acı hala tazedir. Biz de Türkiye’nin 60 yıl öncesi kara günlerine şahitlik eden Yassıada’yı istiklalimizin ve istikbalimizin sembolü haline dönüştürmek istedik.

Ayrıntılar geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir