Perinçek Uyardı.. Biga – Çan Fay Hattına Dikkat Çekti

Gölmarmara - Sazoba'da 5.5 büyüklüğünde meydana gelen depremi beklediğini açıklayan Doğan Perinçek, Biga - Çan fay hattına dikkat çekti.

Emekli Prof. Doğan Perinçek Manisa Gölmarmara – Sazoba da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem sonrasında yaptığı değerlendirmede; “Gölmarmara – Sazoba da 5.5 büyüklükte deprem yaşadık. Bu deprem bizler için hiç sürpriz olmayan bir deprem. Bilindiği gibi Manisa dolayında özellikle son 4 ayda olmak üzere bir yıldır depremler devam ediyor. Bölgede bir fay üzerinde olan deprem komşu fayı tetikliyor. Bu nedenle son 6 aydır Akhisar – Kırkağaç- Soma- Gölmarmara dolayında binlerce deprem yaşadık. Bu nedenle 5.5 büyüklükteki deprem sürpriz değil demekteyiz. Bölgede devam eden deprem aktivitesinin doğal sonucu olarak yaşanan bir deprem ile yüz yüzeyiz. Hatta ben biraz daha ileri giderek bu depremin önceki aylarda olan depremlerin tetiklediği artçı bir deprem olarak ta bile adlandırabilirim. Eğer Gölmarmara depremini ana deprem kabul edersek, artçı depremlerin sayısı hızla artarak devam ettiğini ve an itibarıyla sayının 25 dolayını aştığını görüyoruz” dedi.

“3 YILIMIZ VAR.. YANILIYORSAM 5 YIL..”

Harita üzerinde Biga-Çan fay hattını değerlendiren Perincek; “Çan – Bayramiç hattında 30 gün içinde deprem yoğunluğu görüyoruz. Ayrıca elips içinde ortada Çan yakınında küçükte olsa deprem odak yoğunlaşması var. Biga_Çan fay zonu 287 yıldır 7 den büyük deprem yaratmadı. Bayramiç güneyindeki Evciler Fayı ise aktif olmasına rağmen kayıtlara geçmiş (bilinen) 7 den büyük deprem yaratmamış. Bu nedenle de en tehlikeli fay Evciler Fayı olarak nitelendirilebilir. Biga Çan Fay zonunun Güneybatı ucunda yoğunlaşan deprem odakları faylar boyunca gerilmenin Çan dolayında birikip daha batıya aktarılmadığını gösteriyor. (Biga – Çan Fay zonu Çan dolayında sonlandığı için bu durum gerçekleşmekte) Aynı durumu sadece bu yıl değil önceki 2 yıl içinde de gördük. Çan yakınındaki faylarda biriken gerilim sıçrayıp Evciler Fayına ulaşırsa 3 yıldır sözünü ettiğim endişelerimiz gerçekleşebilir. Varsayalım ki ben yanılıyorum ve beklenen deprem 5 yıl sonra olacak. Bu durumda şanslıyız; en azından önümüzde 5 yıl olacak ve bizim gerekli güçlendirme ve tedbirlerimizi almak için zamanımız var diyebileceğiz. Umarım beklenen daha geç olur ve bize tedbirleri almamız için zaman verir. 3 yıldır uyarılarımızı yaptık ama bu konuda hiç bir adım atmadık, belki bundan sonra tedbirlerimiz artırırız” uyarısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir