“Ayrışmak İstemiyoruz!”

İktidarın getirmek istediği Çoklu Baro teklifine karşı, Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu ve Baroya kayıtlı avukatlar, Çanakkale’de Cumhuriyet meydanında sıcağa rağmen 3 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdiler. “Kendi kaderimizi kendimiz çizmek istiyor, ayrışmak istemiyoruz” diyen avukatlar Çoklu Baro teklifine karşı direnmeye kararlı olduklarını vurguladılar.

Kamuoyunda meslek örgütlerini ele geçiremeyen İktidarın, meslek örgütlerini böl-parçala-yönet anlayışı ile hazırladığı öne sürülen,  kendisine tabi meslek örgütleri yaratmak istediğine inanılan meslek örgütlerinin seçim sistemi değişikliği teklifinin ilk hedefi Barolar oldu. Bugüne kadar idareye karşı, halkı ve kamu yararlarını savunan avukatlar özellikle iktidarın çevre, insan hakları, çarpık şehirleşme, rant politikalarına karşı ciddi hukuk mücadeleleri veriyor. Bir aydan bu yana Türkiye’nin gündeminde olan Çoklu Baro teklifinin de FETÖ projesi olduğu iddiaları da sıklıkla gündeme getiriliyor.

BAROLAR DİRENİYOR AMA TEKLİF KOMİSYONDA!

Geçtiğimiz hafta Ankara’ya yürüyen Baro Başkanları iki gün boyunca polis çemberinde ve ayakta tutulmuş, çadır kurmalarına, çay içmelerine izin verilmemiş, bazı Baro Başkanlarının da polisler tarafından darp edildiği görüntüleri ortaya çıkmıştı. İçişleri Bakanının olur vermesi ile Baro Başkanları 200 metre yürüyüp sonrada toplu olarak Anıtkabir’i ziyaret etmişlerdi.

OTURMA EYLEMİ İLE DESTEK VERDİLER

Avukatlar ve siyasiler kadar iktidar içerisinde de büyük huzursuzluk yaratan yargı bağımsızlığını tamamen ortadan kaldıracak teklifin en büyük tehlikesi ise siyasi görüşe, hemşericiliğe göre, tarikat hatta şeyhine göre yargılamaların yapılabilecek olması. Bunun da önce savunma birliğini bozması, ardından da hâkimlerin parçalanan barolara göre adliyelerde karar verecek olması endişesi Avukatları ayaklandırdı.

Bugün 80 kadar Baro Başkanı ve Türkiye’nin her yerinden yola çıkarak Ankara’da düzenlenecek olan Savunma Mitingi yine Ankara Valisi tarafından engellendi. TBMM’de adalet komisyonuna katılarak görüş bildirmek isteyen Baro Başkanlarının talebi ise 3 Baro Başkanıyla sınırlandırılması tepki çekti. Ankara’da TBMM önünde mücadele veren Baro Başkanlarına Çanakkale Barosuna kayıtlı avukatlardan destek geldi.

ÇANAKKALE BAROSU AVUKATLARI OTURMA EYLEMİNDE..

Saat 15.00’da Cumhuriyet Meydanında bir araya gelen Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu ve baroya kayıtlı avukatlar basın açıklamasının ardından güneş altında 3 saatlik oturma eylemine başladılar. Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu adına basın açıklamasını Başkan yardımcısı Avukat İbrahim Cem Erbil yaptı.

Av.Erbil açıklamasında; “Avukatlık Kanunu’nda yapılması düşünülen Çoklu Baro Yasa Tasarısına karşı Ankara’da bulunan Baro Başkanlarımıza destek olmak amacıyla, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve meslektaşlarımız ile Cumhuriyet Meydanı’nda oturma eylemi başlattık. Bugün saat 16.00’da Ankara Anıtpark’ta yapılması planlanan büyük miting, Ankara Valiliği’nin kararı ile iptal edilmiştir. Bu gelişmenin ardından aralarında başkanımız Av. Bülent Şarlan’ın da bulunduğu 30’u aşkın baro başkanı, kanundan kaynaklanan haklı taleplerini yasal zeminde dile getirmek istemelerine rağmen Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki Adalet Komisyonu görüşmelerine alınmamışlardır. Bu süreç halen devam etmekte ve baro Başkanları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bahçesinde bekletilmektedirler” diyerek son günlerdeki gelişmelere dikkat çekti.

“80 BARO, 147 BİN AVUKAT TAM BİR MUTABAKAT İÇERİSİNDEYİZ”

Çanakkale Barosu başkan yardımcısı Av.Erbil açıklamalarının devamında; “Baroları ilgilendirmesine rağmen baro başkanlarının alınmadığı Adalet Komisyonu’nda görüşülen çoklu baro yasa tasarısıyla meslek örgütlerimizin sahip olduğu kamusal yetki paylaştırılarak içinin boşaltılması, bir ilde kurulacak birden fazla baro ile avukatların bölünüp, ayrıştırılıp etkisizleştirilmeye uğraşıldığı ve siyasi iktidarın etkisinde bırakılmaya çalışıldığını bilin. Bu düzenlemeye 80 baro ve 147.000 avukat olarak tam bir mutabakat ve birliktelikle karşı çıkıyoruz” dedi.

“BU DÜZENLEME HÂKİMLERİ VE VATANDAŞLARI DA BÖLECEKTİR”

Yasa tasarısının ayrıştırıcı bir tasarı olduğu ve Türk Adaleti açısından son derece zararlı bir tasarı olduğunu belirten Av.Erbil; “Türk yargısının kendi içinde birçok sıkıntısı varken; bu garabet düzenleme ile yargıya güven daha da azalacak, meslektaşlar A Barosu mensubu – B Barosu mensubu diye siyasi, ideolojik ve dinen ayrışacaktır. Bu ayrışma hâkimleri ve vatandaşları da bölecektir” dedi.

“HAKİM TEMİNATI VE BAĞIMSIZLIĞINI KONUŞMAK İSTİYORUZ”

Açıklamanın devamında Baro Başkan yardımcısı Av.Erbil; “Pandemi döneminde bizler; Mezun sayımızın fazlalığını, Kalitesiz hukuk eğitimini, Avukatların geçim sorunları, Hâkim-stajyerleri ve savcı stajyerleri gibi ücret alamayıp sigortalı olamayan stajyer avukatların sorunlarını, Angarya noktasında tutulan CMK ücretlerini, Arabuluculuk görüşmelerinde zorunlu taraf vekilliğini, Uzun yargılama sürelerini,  Hâkim teminatı ve bağımsızlığını konuşmak istiyoruz” dedi.

“HANGİ KOŞULDA OLURSA OLSUN: AYRIŞMAK İSTEMİYORUZ”

Baro Başkan yardımcısı Av.Erbil açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı; “80 Baro Başkanımızın ve 147.000 avukatın dinlenmesini istiyoruz. Her şeyden önemlisi kendi kaderimizi kendimiz çizmek istiyoruz! Ancak hangi koşulda ve şartta olursa olsun ayrışmak istemiyoruz! Mesleğimize dair öncelikli olan söz hakkımız bizlere verilene kadar buradayız, hep birlikteyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir