“Milli Gelirimiz Düşüyor.. Vatandaş Borç Batağında..”

İYİ Parti Çanakkale İl Başkanlığı Parti Sözcüsü A.Burak Kunt, İYİ Parti İl yönetim kurulu toplantısı sonrasında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin milli gelirinin dünya genelinde düşerek 75.sıraya gerilediğine dikkat çeken Kunt; “Vatandaşımız ne yazık ki aldığı maaşı ATM ve bankalar arasında mekik dokuyarak tüketir hale gelmiştir” dedi.

İYİ Parti İl yönetim kurulu toplantısı sonrasında Parti Sözcüsü A.Burak Kunt açıklamalarda bulundu. Kunt yaptığı açıklamada; “Pandemi süreci akabinde yeni seçilen İl Yönetim Kurulu üyelerimizle beraber görev dağılımımızı gerçekleştirdiğimiz olağan toplantımızda, Çanakkale ve ülke sorunlarımızı da görüşmüş bulunmaktayız. Yapılan hesaplamalar gösteriyor ki, tek başına 18 yıldır iktidar olan AK Parti hükümeti, ağızlarından düşürmedikleri faiz lobisine 2003-2020 yılları arasında toplam 496 milyar dolar faiz ödemiş bulunmaktadır.  2002 yılında bir vatandaşımızın devlete ödediği yıllık vergi630 Dolar iken, 2019 yılı için ödenen vergi miktarı 1450 Dolar seviyesine çıkmıştır. Görünen odur ki vatandaşımızın sırtındaki vergi yükü artmış ancak yandaş müteahhitlerin vergi borçları tek bir kalemde silinmiştir” dedi.

“VATANDAŞIN GELİRİNİN YARISINDA FAZLASI BORCA GİDİYOR”

Türk halkının ekonomik sorunları dile getiren A.Burak Kunt; “Ekonomik anlamda çok iyi gittiğimiz söylenen 2016-2018 yılları arasında, üzülerek belirtmek isteriz ki elektrik ve doğalgaz faturasını ödeyemeyen 22 milyon abonenin elektrik ve doğalgazı kesilmiştir.  Son iki yılda, elektrik faturalarına %72, doğalgaz faturalarına ise %60 zam gelmiştir.  Vatandaşımızın 2002 yılında evine giren gelirin (hane halkı gelirinin) %4,7 si borç iken, 2018 yılı sonunda bu oran %54 e çıkmıştır. Vatandaşımız ne yazık ki aldığı maaşı ATM ve bankalar arasında mekik dokuyarak tüketir hale gelmiştir. Ülkemiz, ağızlarından düşürmedikleri milli gelirimiz ile2002 yılında dünya ülkeleri arasında 69. sırada iken, 2019 yılına geldiğimizde, yine ne yazıktır ki 75. sıraya gerilemiştir” dedi.

“GERÇEK DIŞI HEDEFLER.. SİPARİŞ USULÜ ENFLASYON..”

Türkiye’nin Türk halkının ekonomik kriz altında boğulurken İktidarın ise açıkladığı hedefleri gerçek dışı olarak nitelendiren Parti Sözcüsü Kunt; “iktidar partisinin koyduğu hedefler gerçek dışı, verdiği rakamlar makyajlı, açıkladığı enflasyon sipariş usulü olunca başarıdan söz etmek maalesef mümkün olmamaktadır. Çıkan rakamlar hoşlarına gitmedikçe hesaplama yöntemlerini değiştiren TÜİK, bağımsızlığı bir türlü sağlanamayan Merkez Bankası, bir türlü anlayamadığımız ve bilmem kaçıncısı açıklanan ekonomi programlarının mimarı damat bakanımız ile ekonomimizin ilk on ekonomi arasına gireceğini söylemek, maalesef hayalperestliktir. Türk milleti bu vizyondan çok daha iyisine layıktır” dedi.

“GEÇİM DERDİ NEDİR BİLMEYEN..”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e eleştirilerde bulunan AKP’li Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel’e de yanıt veren Kunt; “Öte yandan, bilinmesini isteriz ki bizler liyakat sahibi genç arkadaşlarımızın siyaset sahnesinde olmasını her daim desteklemekteyiz. Bakınız TÜİK verilerine göre 2020 Türkiye’sinde her dört gençten biri işsizdir, ancak; altın kaşıkla doğanların, hayatında hiç iş aramak zorunda kalmayanların, aybaşında alacağı maaşın derdine hiç düşmeyenlerin, kısacası o her dört gençten biri olmayanların, Genel Başkanımız Meral Akşener’e cevap vermeye çalışmak yerine, ellerindeki yetkiyle gençlerin sorunlarını çözmelerini beklemekteyiz. Ezine Belediye Başkanı Sayın Güray Yüksel’in yaptığı gibi, gündeme gelmeye çalışmak için yapılan bu tip demode siyasi hamleleri, genç siyasetçilere yakıştıramadığımızı da belirtmek isteriz” dedi.

“DİSLİKE TAVAN YAPINCA..”

Sınavların tarihinin sürekli değiştirilmesi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sosyal medyada protesto ederek “Dislike Rekoru” kırılmasını sağlayan Z Kuşağı gençliğine sahip çıkan İYİ Parti Sözcüsü A.Burak Kunt, sosyal medyanın kapatılmak istenmesine de tepki gösterdi. Kunt; “Yıllarca insanların hakaretlere uğramasına, bilhassa muhalif olanların, bir takım yandaş sahte hesaplar tarafından düzenli olarak saldırıya tabi tutulmasına sessiz kalan iktidar, işin ucu kendilerine dokununca, “dislike”lar tavan yapınca, sosyal medyaya düzenleme getirme kararı aldı. Sayın Genel Başkanımıza yapılan çirkin saldırılara sessiz kalan iktidara, keşke işin ucu kendilerine dokununca değil daha öncesinde bir düzenleme getirselerdi diyor ve bu tip çirkin saldırıları kime yapıldığına bakmaksızın şiddetle kınıyoruz. Adalet herkese lazım diyoruz” ifadelerini kullandı.

“SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR”

Seçimlerin ardından İYİ Parti ile Çanakkale Belediyesi arasında yaşanan görüş ayrılıkları konusunda da bilgi veren Kunt; “Millet İttifakı ülkemizin birçok noktasında özverili ve uyumlu bir şekilde çalışmaya devam etmektedir. Çanakkale Merkez Belediyesi’nde ve ülkemizin birkaç noktasında yaşanan sorunlar ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde iki partinin Mahalli İdarelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcıları düzeyinde bir toplantı gerçekleşmiştir. Bu gibi sorunlara hızlı çözümler sunulması için genel merkezler düzeyinde bir çalışma başlatılması konusunda ortak bir karara varılmış ve hızla uygulamaya geçilmiştir. Sorunlar ne olursa olsun İYİ Parti, Çanakkale’miz ve milletimiz için tüm kadrolarıyla çalışmaya devam edecektir. İYİ Parti iktidara emin adımlarla yürümektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir