Eylül 20, 2021

Saros RES Projesi İtirazları Görüşülecek!

Aylardır Çanakkale’nin gündeminden düşmeyen, CHP’yi ikiye bölen Borusan EnBW Enerjinin bağlı şirketi Boylam Enerji’nin Saros RES Projesine yapılan itirazlar İl Genel Meclis gündemine geldi.

CHP’nin üzerine kara bulut gibi dolaşan, İl Genel Meclisinde de tartışmalara sebep olan Saros RES Projesinin askıda kalma süreci sona erdi. Corona Virüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağının da etkisiyle 300’den fazla itiraz dilekçesi üzerinde yapılan elemeler sonrasında sayının 101’e düşürüldüğü öğrenildi. Bugün gerçekleşen İl Genel Meclis toplantısında 101 adet itiraz dilekçesi değerlendirilmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

KORKMAZ: “VATANDAŞLARIMIZIN İTİRAZINI DEĞERLENDİRİRİZ”

İtiraz dosyalarının İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmesi esnasında söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz özetle; “AK Parti olarak imar değişikliği yapılması konusunda oy kullanmıştık. Bugün ise vatandaşlarımızın RES Projesinin imar değişikliği konusunda bizden farklı düşündükleri görülüyor. Vatandaşlarımızın itirazını değerlendirmek adına itirazların görüşülmesi konusunda AK Parti grubu olarak komisyona havale edilmesi konusunda ortak hareket edeceğiz” demesi dikkat çekti.

İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren’in RES Projesine yapılan itirazların görüşülmesi için İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilmesi tüm partilerin oy birliği ile kabul edildi.

DOSYA ÜZERİNDEKİ ACELECİLİK DEVAM EDİYOR!

Saros RES Projesine yapılan itirazların görüşüleceği İmar ve Bayındırlık Komisyonunda 4 CHP’li 3 AKP’li üye bulunuyor. Komisyon başkanı ise daha Komisyondan AKP’li üyelerin oyları ile birlikte evet oyu veren CHP’li Erdinç Ceyhan, Güneş Pehlivan, İsmail Gürses ve Ali Şinasi Tınaz. AKP’li üyeler ise Şener Akçay, M.Yahya Sezgin ve Hilmi Ünal yer alıyor. Saros RES Projesi daha önce AKP’li 3 üyenin ve Komisyon başkanı Erdinç Ceyhan’ın evet oyları ile meclise gelmiş, yapılan oylamada 6 CHP’li üyenin evet demesi ile proje geçmişti.

İTİRAZ SONUÇLARI 1 HAFTA SONRA MECLİSE GELECEK!

Yasa gereği tekrar komisyonlara havale edilen dosyaların 7 iş günü içerisinde görüşülüp karara bağlanması gerekiyor. Vatandaşların 300’den fazla itiraz dilekçesinde kabul gören 101 adet itiraz dilekçesi komisyon üyelerince tekrar incelenecek.

BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ!

Komisyon üyeleri arasında yapılan oylamada itirazlar kabul edilirse; daha önce kabul edilen Saros RES Projesi İmar Değişikliği iptal edilecek. Şirket 160 Milyon dolardan fazla banka kredisi kullandığı için söz konusu projeden vazgeçecek gibi ise görünmüyor. Şirketin kararlı olduğu ise ikinci kez meclise gelen dosya hakkında nasıl bir karar çıkacağı beklenmeden proje arazisi üzerinde çalışma başlatmıştı. Kaçak olarak yapılan yapılar nedeniyle encümenler 521 Bin 706 TL ceza kesmişti.

İTİRAZLAR RED OLURSA; HUKUKİ SÜREÇ BAŞLAYACAK!

Öte yandan CHP’yi de bölen Saros RES Projesi için yapılan itirazlar komisyonda red edilirse proje yasallaşmış olacak. Şirket çalışmalarına başlayabilecek fakat bu sefer de projeye karşı olanlar hem komisyon hem de meclisin aldığı karara 60 gün içerisinde mahkeme yoluyla itiraz edebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir