“Bu şartlarda üç buçuklu eğitim olur!” dedi ve anlattı

ÖZEL HABER - Çizgi Koleji 7 yıllık serüveninin ardında Kampüs Koleji olarak eğitim ve öğretime başlıyor. Resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından okulların yeni sahibi Derya Ün Arslan, Okulların müdürü deneyimli eğitimci Hasan Hüseyin Sargın ve diğer idareciler Biga’da basın toplantısı düzenlediler

Çizgi Koleji 7 yıllık serüveninin ardında Kampüs Koleji olarak eğitim ve öğretime başlıyor. Resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından okulların yeni sahibi Derya Ün Arslan, Okulların müdürü deneyimli eğitimci Hasan Hüseyin Sargın ve diğer idareciler Biga’da basın toplantısı düzenlediler.

Kampüs Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Derya Ün Arslan yaptığı kısa konuşmada; “2019 Temmuz ayında Çanakkale Kampüs Koleji bünyesine katılan kurum 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kampüs Koleji olarak Biga, Çan ve Lapseki ilçelerinde hizmet verecek Kampüs Koleji’ne dönüşen kurumlarımız yeni bir şevk ve heyecanla yoluna emin adımlar ile yürüyecek. Yeni başarılara imza atacaktır. Sistemimizde bir değişiklik olmamak ile birlikte bünyemize yeni katılan değerli idareci ve öğretmen arkadaşlarımız ile başarılarımız olumlu ivme kazanarak daha fazla artacaktır. Değerli Velilerimizin ve öğrencilerimizin okullarımızı tarihçeleri her geçen gün büyük bir hızla artmaktadır. Bundan dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz ” ifadelerini kullandı.

Kolejde yaşanan değişimle ilgili açıklamalarda bulunan Hasan Hüseyin Sargın ise ailelerin yeni dönemle ilgili merak ettikleri konularda da cesur açıklamalarda bulundu. Kampüs Koleji’nin koronavirüs sürecinde nasıl bir yol izlediğini de anlatan Sargın, yeni dönemde her tür tehdide karşı da hazırlıklı olduklarını açıkladı. Biga’da yeni eğitim öğretim dönemine de hazır olduklarını ifade eden Sargın dikkat çekecek açıklamalarda bulundu. Hem özel eğitim hem de devlet kurumlarından deneyimli eğitimci, Milli Eğitim Bakanlığı’na da eğitim öğretim dönemiyle ilgili önerilerde bulunmayı da ihmal etmedi.

Hasan Hüseyin Sargın’ın konuşmasından satır başları ve sorularımıza verdiği yanıtlar şu şekilde:

“KAMPÜS KOLEJİ OLARAK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

“Özellikle bir konuda sizi bilgilendirmek ve kamuoyunda bir yanlış anlaşılmayı gidermek için buradayız. Kurumumuz Çizgi Koleji olarak 7 yıldan beri Biga’da eğitim öğretim veriyor. 2019 yılı Temmuz ayında devir işlemleri olmuştu. Ancak bir kurumun devredilmesi önce psikolojik olarak, işin bürokrasisi bir tarafa bir anda değişim olması insanlarda bazen ters bir algı yaratabiliyor. Bu bir. İkincisi ise birtakım bürokratik evraklar lazım. Basılı evrakları değiştireceksiniz. Çok sayıda kuruma yazı yazacaksanız. Mühür işlemleri var. O yüzden bu işlemlerin tamamlanmasını bugünlere bıraktık. Geçen hafta itibariyle artık kurumlarımız resmen Kampüs Koleji oldu. Olumlu anlamda bir takım değişiklikler var. İlkelerimiz, prensiplerimiz, bakışlarımızda değişen bir şey yok. Değişen şey aramıza yeni katılan arkadaşlarımız oldu. Çanakkale bizi bu konuda çok iyi destekliyor. 8’inci sınıflarla geçtiğimiz yıl Cunda Adası’nda bir kamp yaptık. Koronavirüs müsaade ederse tüm masrafları kurumumuza ait olmak üzere bu sene yine yapacağız. 24 saat harika bir kamp oldu. Erkan Bilen hocamızın emeklerinin olduğu Milli Eğitim’e ait tesislerde bizi çok güzel ağırladılar. Okulu açtılar bize. Çanakkale’den de bir grup öğretmenimiz geldi. Orada birkaç öğretmen benim çok dikkatimi çekti. Özellikle Biga’da ihtiyaç olan İngilizce ile ilgili ufak tefek sıkıntılar vardı. Ben o gün Derya hanıma bu öğretmenlerimizi Biga’ya istediğimi ilettim. 3 İngilizceci, 1 Matematikçi geldi. Hoca hanım da İstanbul’da kampüs müdürlüğü deneyimine sahip. O da Anadolu Lisesi’ne geldi. Kadro olarak daha güçlendik.”

“KAYITLARA YANSIDI”

“Benim bir politikam var. Eğer belli bir kademeyi buldunuz, yakaladınız, bir müddet sonra tekamül olmuyorsa bu geri saymak demektir. Bu yıl geçtiğimiz yıla eşdeğer olmamalı. İlk günden bu güne çok harika bir algımız var. Bu kayıtlara yansıdı. Yani şu anda bizim okulumuzun birinde yer problemi ile ilgili hesaplar yapmaya başladık. Bu tabi emeğin, uğraşmanın, hep birlikte bir ekip olmanın ürünü. Daha önce Ulaş beyle yıllarca çalıştık. Ama İstanbul’daydı. Sağlıklı iletişimler sağlayamıyorduk. Bir yıldan bu yana koronavirüs sürecinin saymazsak her hafta arkadaşlar geldi, gündem hazırladık. Sürekli iletişimlerde bulunduk. Kurum tekrar değişmedi. Biz velilerimizi de tek tek arayarak bilgilendirdik. Yani bir yıl önce değişen kurum bir daha değişmedi. Resmi olarak isim değiştirmemiz bugün oldu sadece. Ben bütün enerjimi artık aşağıdaki okulumuza vereceğim. 3 yıl önce aşağıdaki okulumuzu biz anadolu lisesi yaptık ama; sağlık meslek lisesinin biraz gerisinde kaldı. Harika bir kadromuz var. 3 arkadaşımız da fen lisesinden. Oradaki arkadaşlarımız işlerinde çok iyi. İnsanlar orayı sadece sağlık meslek lisesi olarak biliyorlar. Ama orası bir yıl da sağlık meslek lisesi ve anadolu lisesi olarak devam edeceğiz. Sağlık meslek lisesine yeni öğrenci almayacağız. Öğrencilerimizi mezun ettikten sonra önce sadece anadolu lisesi, ardından fen lisesine dönüştüreceğiz. Gelen velilerimiz çok memnun. Bunların kamuoyunda bilinmesi lazım. Biz takviyelerle daha da güçlendik. Koronavirüs müsaade ederse 17 Ağustos’tan itibaren devlet bize izin verdi. Telafi eğitimlerine başlayacağız. Bir daha da hiç kapatmayacağız. Hafta içi her gün telafi eğitimi yaptık.”

“HEDEFİMİZ 300 ÖĞRENCİ”

“İnsanların bizi tercih etmelerinin sebebi bir başarılarımız, iki de okullarımızın ikili öğretime geçerek yıkılacak olması, üç koronavirüs sürecinin çok başarılı yönetmemiz. Koronavirüs süreci başladı, biz ertesi gün derslere başladık. Düzenli olarak velilerin elinde öğrencilerin ders bilgileri ve saatleri yer aldı. Bu süreci iyi yönettik. Yine böyle bir şey olursa… Okullar tekrar kapanırsa biz yine velilerimizin eline hazır ders programlarımızı vereceğiz. Derslerimize başlayacağız. Anadolu lisesinde de 20 Temmuz 28 Ağustos tarihleri arasında da 11’den 12’ye geçen öğrencilere telafi ve üniversiteye hazırlık dersleri konusunda derslerimize devam edeceğiz. Algımızı biliyoruz. O algıyı daha da yukarıya çıkarmak, Biga’daki eğitim ve öğretime hizmet etmek için Allah izin verdiği sürece devam edeceğiz. Öğrenci sayımız 193’ü geçti. Bizde kayıtlar Ağustos ayında olur. Biz 300 öğrenci hedefliyoruz bu sene. Biz 300 öğrenciyi de bulacağız. Biz son 5 yıldan beri Biga’da matematik olimpiyatlarını çok önemsiyoruz. 8’inci sınıf Biga’da 1350 öğrenci mezun oldu. 1350 öğrenciden 13 öğrencimiz matematik olimpiyatlarının bir üst bölümüne girmeye hak kazandı. Bizim mezun ettiğimiz 29 öğrenciden 5’i de bu başarıda yer aldı. Bunları devam ettirmek için çok çalışmalıyız.”

İKİLİ VE ONLİNE EĞİTİM ÖNGÖRÜSÜ

“Bizim bilim adamlarından aldığımız verilere göre önümüzdeki eğitim öğretim yılı boyunca da bu sürecek. Bu net. Bürokraside ‘top benden bir an önce gitsin’ anlayışı hakimdir. Sağlık Bakanlığı topu attı. ‘4 metrekareye 1 öğrenci’ dedi. Türkiye’de devlete ait 450 bin derslik var. 16 bin 500 civarında da öğrenci var. Bunları böldüğümüzde de karşımıza 3 buçuklu eğitim gibi bir şey çıkar. Bilemediniz en az 3’lü eğitim olur. O da sınıfları 40 metrekare sayarsak. Halbuki ben Biga’nın eğitimini 11 sene yönettim. Burada 30 metrekarelik sınıflar var. O sınıflar 3 buçuklu eğitim için bile kurtarmaz. 4’lü eğitim lazım. Sağlık Bakanlığı topu attı. 400 küsur sayfalık bir şey yazdı. Bizimle ilgili bölümleri de okuduk, inceledik. Bunun uygulanabilirliği çok zor. Sağlık Bakanlığı kurtardı kendini. Bunun devlette uygulanabilme ihtimali Biga’da da diğer il ve ilçelerde de sıfır. Peki biz ne yapacağız? Bizde farklı mekanlar var. Öncelikle o mekanları sınıfa çeviriyoruz. Mesela müzik atölyesi var. Bu pandemi sürecinde bu atölye hem müzik atölyesi olur, hem de sınıf olarak da kullanılabilir. Bütün bunlara rağmen öğrencileri yerleştiremedik diyelim. A, B, C planlarımız var. Konuşuyoruz. Mesela A planımız, sınıfları küçülterek, diğer mekanları sınıf yaparak devam etmek. Böyle kalırsa tabii. Bu şartlarla ilgili de net olarak geriye adım atılacağını düşünüyorum. Net olarak. 2 metrekareye düşecek. En sonunda biz özel okullara devlet daha da düşürecek bu rakamları. Öyle olunca belki de iş özel okulların kontenjanlarına dokunmama noktasına gelecek. Eğer bunu yapmazlarsa Türkiye’deki özel okulların bana göre en az yüzde 40’ı kesin kapanır. B planımıza gelirsek… Tüm her şeye rağmen çocukları yerleştiremedik diyelim. Bu sadece bir olasılık ama devlet de böyle yapacak. Ters eğitimi devreye sokacak. Çocukları alacaklar. Bazı dolgu derslerini azaltarak akademik dersleri verecek. Çocuğunuzu belli saatlerde eve gönderecek. Ondan sonra online eğitim verecek. Ondan önce de diğer sınıfa önce online eğitimi verecek. Sonra online eğitimden sonra gelecek ertesi gün okulda görecek. Onu 3-4 saatte yüzyüze halledecekler. Bunu konuşuyoruz. Okul başladığı zamanki öğrenci sayımızı biz çok çok geçtik. Bize karşı inanmışlık var. Kampüs Koleji bir şekilde bu sorunu çözecek diye bakıyorlar. İkili ve artı online eğitim modeli uygulanabilir. Eğer Sağlık Bakanlığı bu kurallardan geri adım atmazsa, Milli Eğitim Bakanlığı da bu kuralları tam uygulamak isterse, online ve ikili eğitim olarak geçirecekler.”

MİLLİ EĞİTİM’E BİR TAVSİYE

“Okulların açılış tarihi açıklanmadı henüz. 31 Ağustos tarihi zorunlu bir tarih değil. Bu tarihler yüzyüze ve telafi eğitimleri için açıklanmış bir tarih. Bakanlık okulların açılacağı tarihi henüz tam belirlemedi. Biz şöyle belirledik kafamızda. Bizler Mart’ta konuların büyük çoğunluğunu bitirmiştik zaten. Özel okullar Nisan başında dersleri bitiriyoruz. Ondan sonra tekrarlara başlıyoruz. Günlük sınavlara geçiyoruz. Yine de alt sınıflarda yüzyüze anlatamadığımız dersler var. Aralık döneminden sonraki derslerin hepsini biz öğrencilerimize anlatacağız. Ne zaman biterse önce alttaki konuların tamamını anlatacağız. Sonra yeni sınıfın derslerine başlayacağız. İnşallah bunu devlet de yapar. Mesela şuan 8’inci sınıflarda bir tehlike var. Birinci kanaat döneminde soruları sorduk. Orada çocuk rahatladı. Dört tane ünite yaptı. İkinci kanaat dönemi ile ilgili konular karşısına çıktığında bu çocuk ne yapacak? Ben velileri de ikna ettim. O çocuklar zorlanmasın diye o konuları tekrar anlatacağım.”

Biga’da bir otelde düzenlenen basın toplantısına Kampüs Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Derya Ün Arslan, Kampüsün ilk ve ortaokulu müdürü Hasan Hüseyin Sargın, Anadolu Lisesi Müdürü Tenzile Ergün, Kampüs Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Özgül Erdoğan, İlk Ortaokullar müdür yardımcısı Özge Çavuşoğlu Pazarcık katıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir