banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

Devlet yok; AKP var!

CHP’li Belediye Başkanına soruşturma açıldığını devlet değil, AKP Belde Başkanı açıkladı… Belde Başkanı İsa Kırık; devletin de, yargının da, müfettişlerin de önüne geçti..

Devlet yok; AKP var!
18 Temmuz 2020 - 11:34
banner

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi Küçükkuyu Belediye Başkanı CHP’li Cengiz Balkan hakkında bir süredir İçişleri Bakanlığına çeşitli iddialar nedeniyle şikâyetlerde bulunuluyor. Son olarak ise Cengiz Balkan’ın imar yolsuzluğu nedeniyle yapılan incelemede müfettişler elde ettikleri bulgular sonucunda, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğu iddia edildi. İddiayı ortaya atan isim ise AKP Belde Başkanı İsa Kırık oldu.

“3 AYRI SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU”

Küçükkuyu AKP Belde Başkanı İsa Kırık, konuyla ilgili yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Beldemiz son bir yıldır mevcut belediye yönetiminin hata ve kasıtlı uygulamaları sonucu imar plansız bırakılmasının yanında bu süreçte iki kez müfettiş incelemesine tabi olmuştur. Belde Belediyemiz, Ağustos 2019-Ekim 2019 tarihleri arasında İçişleri Bakanlığımız müfettişlerince mali ve idari denetime tabi tutulmuş ve denetleme sonucunda 105 madde eleştiri içeren idari denetim raporu tanzim edilmiştir. Müfettiş tarafından tanzim edilen tevdi raporu İçişleri Bakanlığına ve ilgili kurumlara gönderilmiştir. Tevdi raporu gereğince; Belediye Başkanı Cengiz Balkan ve kendi parti grubundan 4 meclis üyesi hakkında Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığına, kamu ihalelerindeki usulsüzlük ve diğer ihale suçları ile ilgili 3 ayrı suç duyurusunda bulunulmuş ve Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığınca adli işlem başlatılmıştır” dedi.

“İMAR SUÇLARI İLE İLGİLİ DOSYA KAYMAKAMIN MASASINDA”

Cengiz Balkan ve 4 CHP’li meclis üyesi hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu iddia eden AKP’li Belde Başkanı İsa Kırık; “Tevdi raporu gereği belediye başkanı ve meclis üyeleri hakkında zeytinlik arazisine inşaat izni ve ruhsat vermek, kamu alacaklarını tahsil etmeyerek alacakların zaman aşımına uğramasına neden olmak suçlarından belediye başkanı ve mali şube müdürü hakkında Ayvacık Kaymakamlığına yargılama müracaatında bulunulmuştur. Kaymakamlıkça yargılama izni verilmiş olup, kişilerin idare mahkemesindeki yargı süreci devam etmektedir. 3 Haziran 2020 – 3 Temmuz 2020 tarihleri arasında belediyemiz, İçişleri Bakanlığı kontrolörlerince belli sayıdaki imar uygulamaları yönünden denetlenerek, denetleme sonucu tespit edilen imar suçları ile ilgili rapor belediye başkanı ve meclis üyeleri hakkında adli işlem yapılmak üzere Ayvacık Kaymakamlığı’na teslim edilmiştir. Konu ile ilgili adli süreç kaymakamlık makamınca devam ettirilmektedir” dedi.

“ADALETİN HASSAS TERAZİSİNDE YARGILANACAKLARINA İNANIYORUM”

AKP’li İsa Kırık, beldenin sürekli müfettiş incelemeleri ile gündem oluşturmasının üzüntü verici olduğunu ifade ederek, “Beldemizin ne kadar kötü yönetildiğini görmek de bir o kadar üzücüdür. Ancak beldemizdeki kişilere endeksli imar uygulamalarının sona ermesi, çıkmaz sokakların bundan sonra olmayacağını düşünmek, hakka uygun imar işlemlerinin yapılacağı umudu yüreğimizi ferahlatmaktadır. Başkan beyin ve meclis üyelerinin adaletin hassas terazisinde yargılanacaklarına inanıyorum. Elbette suç işleyen de cezasını çekmelidir. Kendilerinin yargılandıkları suçlar kapsamında açığa alınıp alınmamaları idarenin tasarrufu olup bizim konumuz değildir. Beldemizin artık bazı belediyeler gibi yatırımlarla halka hizmetle gündeme gelmesi en büyük dileğimdir. Maalesef hala bazı zihniyetçe sokak yıkamak, sokak temizliği gibi temel görevler bize belediyecilik olarak sunulmaktadır” dedi

“SORUŞTURMA YAPILMASI OLAĞANDIR.. İDDİALAR TAMAMEN ASILSIZ”

AKP Belde Başkanı’nın yazılı açıklamasında iddialar üzerine CHP’li Belediye Başkanı Cengiz Balkan’da açıkla yayınlayarak iddiaları kesin bir dille yalanladı. CHP’li Belediye Başkanı Cengiz Balkan açıklamasında; “İçişleri Bakanlığı müfettişleri tarafından zaman zaman denetim ve şikâyetler üzerine soruşturmalar yapılması olağandır. Ancak iddia edildiği gibi hakkımda Cumhuriyet Savcılığına görevi kötüye kullanma iddiasıyla yapılmış bir suç duyurusu bulunmamaktadır. Bu haber tamamen asılsız ve siyasi amaç taşımakta, şahsımın ve belediyemin yıpratılması ve kötülenmesi maksadı güdülmektedir. Bu iddiayı dile getiren şahıs hakkında da ayrıca yargı yoluna gidilecektir” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.