Corona şüphesi kapalı sistem çalışmaya geçirdi

Çanakkale’de bir süredir tesislerinde bazı işçilerde Covid-19 virüsü çıktığı konuşulan Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş için İl Sağlık Müdürlüğü devreye girdi. Dardanel işçileri için Kapalı Sistem Çalışma zorunluluğu getirdi.

Çanakkale’de son günlerde “Dardanel İşçilerinde Corona Çıktı” iddiaları dillendiriliyordu. Resmi hiçbir kaynak iddiaları doğrulamazken İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçerek, geçici ve tedbir amacıyla Kapalı Sistem Çalışma zorunluluğu getirdi. Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş yetkilileri ise; endişelenecek herhangi bir sorun olmadığını, her şeyin kontrol altında olduğunu açıkladılar.

İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı Aynalı Pazar Gazetesine yaptığı açıklamada; “Dardanel Önentaş Gıda San. A.Ş için alınmış bir karantina kararı yoktur. Burada iki kavram karıştırılıp halkımız boşuna panik yaşamasın. Endişeleri gidermek amacıyla; Dardanel tesislerinde Kapalı Sistem Çalışma uygulamasına karar verildi. Bu sistemde işçiler hazırlanacak yurtlarda kalacaklar bir süre ve çalışmalarına devam edecekler. Yapacağımız kontroller sonrasında yine normal çalışma düzenine geçebilirler. Bu sistem sadece tedbir amaçlıdır” dedi.

HALK VALİLİKTEN RESMİ AÇIKLAMA BEKLİYOR

Öte yandan 9 Temmuz 2020 tarihinde Türkiye’de en az vaka görülen ikinci il olan Çanakkale’de son günlerde artan Corona Vakaları endişe yaratmaya devam ediyor. Vali İlhami Aktaş’ın çevre eylemlerine engellemek için aldığı Yasak kararında da “KORONAVİRÜS salgının il genelinde de son zamanlarda artış göstermesi, planlanan eylem/ etkinlikler nedeniyle başka kişilere de bulaşma riski taşıdığı…” ifadelerine yer verilmişti.

Vatandaş 11 gün içerisinde en az vaka görülen ikinci il iken nasıl oldu da Çanakkale’de vakalarda artış yaşandığı konusunda Vali İlhami Aktaş’tan resmi açıklama yapmasını bekliyor. Özellikle; 2 Temmuz’dan bu yana devam eden Gaziantep uçak seferlerinden şehre gelenlerden bulaşı olup olmadığı, Çevre eylemlerini engellenirken neden Türkiye’de vakaların en yüksek görüldüğü illerden birinden Çanakkale’ye halen uçak seferleri ile vatandaş getirildiği konusunda açıklama bekliyor.

MERKEZ, KEPEZ, LAPSEKİ VE GELİBOLU..

Sağlık Bakanlığınca hazırlanan ve yayınlanan verileri vatandaşlara tedbirli olması için hazırlanan “Hayat Eve Sığar” uygulamasında da özellikle Lapseki, Gelibolu, Merkez ve Kepez beldesinde Corona Virüs vakalarının haritada artış olduğu gözlemleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir