Okulların açılışıyla ilgili uyardı

ÇOMÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener son günlerde ki Corona Vakaları ile ilgili olarak hem iyi hem de kötü haber verdi. Okulların açılması ve öğrenciler ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof.Dr. Şener; “Öğrencilere mutlaka Maske, Mesafe, El jiyeni eğitimi verilmeli” önerisinde bulundu.

ÇOMÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, zaman zaman sosyal medya üzerinden yaptığı uyarı ve açıklamalarına bir yenisini daha ekledi. Hastanelerdeki genel durum ile ilgili olarak hem iyi hem de kötü haber veren Prof.Dr. Şener; sahadan edindiği izlenimleriyle ilgili olarak “Ayaktan takip hastamız artıyor, yatan hasta sayısı azaldı. Yeni rehber ayaktan tedavinin yolunu açtığı için. Test pozitif hasta sayısı halen tırmanışta. Kliniği ağır hasta sayısı daha azaldı gibi. En azından bizim çalıştığımız bölgede” değerlendirmesinde bulundu.

“BULAŞILARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU..”

ÇOMÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener Corona Virüsün en çok yayıldığı ortamlar ve okulların açılması ile ilgili olarak ise şu değerlendirme bulundu; “Acil başvurusu halen yüksek ve artıyor. Bulaşların neredeyse tamamı kapalı alanda; ev içi bulaş ve fabrika bulaşı çok. Okulların açılması ile mutlaka yeni bir kıpırdanma olacak çok kesin.”

“ÖĞRENCİLERE MUTLAKA HİJYEN EĞİTİMİ VERİLMELİ”

Prof. Dr Şener okulların açılmasıyla birlikte bazı tedbirlerin alınabileceğine dikkat çekerek kişisel önerilerini ise şöyle sıraladı;

1. Toplu taşımada mutlaka maskeye dikkat

2. Yüz yüze eğitim dışında kapalı alanda kalmayın- kantin/ kafeterya vb

3. Açık alanda bile olsa 5-10 kişinin üstünde kalabalıklaşmayın

4. Yurtlarda mutlaka izolasyon alanları oluşturmak lazım- çünkü öğrencilerden pozitif sayısı artacaktır

5. Yurtlar içinde mutlaka bir akreditasyon-denetim ekibi lazım. Öğrenci kabulüne hazırlar mı? diye.

6. Okula giriş yapan her öğrenciye ve eğitimciye mutlaka- yüz yüze+ uygulamalı. MASKE- MESAFE- EL HİJYENİ eğitimi verilmeli. Maskeni tak, mesafeni koru, ellerini temiz tut, kalabalık kapalı alanda temastan kaçın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir