banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

Türkiye Kadın Ekonomi!

Türkiye Kadın Ekonomi!
Kübra Dalcı
Kübra Dalcı( kubra.dalci@medyalokum.com )
02 Eylül 2020 - 19:47
banner

Sürdürülebilir büyüme ve kalkınma tüm ülkelerin temel amaçları arasındadır.

Kalkınmanın sürdürülebilmesi ve ekonomik büyümeyi sağlamak, kıt kaynakları etkin kullanmak, teknoloji, sermaye artışı, bu ve benzeri amaçlar tüm ülkeler için önem arz etmektedir. Bunları sağlamak için insan kaynaklarına yatırım yapmak şarttır. Ekonomik kalkınmada insan vazgeçilmez bir unsur olduğuna göre kadın olmadan kalkınmayı sağlamak mümkün değildir. Kadınların konumunu güçlendirmek toplumların önemli hedefleri arasında yer almalıdır. Kadının eğitimi, işgücüne katılımları, üzerinde durulması gereken önemli faktörlerdir.

McKinsey Women Matter Türkiye 2016 raporunda hesaplandığı gibi, Türkiye kadın istihdamını artırma yönünde güçlü önlemler alırsa, 2025 için koyduğu yüzde 36’lık hedefini yüzde 63’e çıkarabilir; bu sayede GSYİH’sını (Gayrisafi Yurtiçi Hasılasını) yüzde 20 artırarak 200-250 milyar dolara ulaştırabilir.

Gene McKinsey’in 2015’de yaptığı bir araştırmaya göre, cinsiyet eşitliğine önem veren firmalar sektör ortalamalarından yüzde 15 daha fazla getiri sağlıyor. Kadınların sağlığı, hakları ve refahı için harcanacak 1 dolar, ekonomiye 20 yılda 30 dolar olarak geri dönüyor. Kadınlar kazandıklarının yüzde 90’ını ailelerine harcıyor. (Erkekler ise yüzde 30-40’ını). Kadınların ilk ve orta öğrenimine eklenecek her 1 yıl, ileride onların gelirini yüzde 15-25 artırıyor, ülkenin GSMH (Gayisafi Milli Hasıla) artış oranına her yıl 0,37 puan katkı yapıyor. Türkiye’de kadınların tam zamanlı çalışma hayatına katılımında yüzde 6’lık artış ise yoksulluğu yüzde 15 oranında azaltıyor.

Kadının istihdama katılımının olumlu etkilerini sadece ekonomik fayda ile çerçevelendirmek elbette ki sınırlı bir bakış açısı sunacak. Zira, kadınların ekonomik hayata katılımı, sosyal yaşama katılımlarını da beraberinde getirmekte. Erkeklerle eşit hak, fırsat ve kaynaklara sahip olacak kadınların istihdama katılımlarının; toplumsal hayatın her alanında karar alma ve çalışma biçimlerini değiştireceği, kadınların siyasete daha fazla katılıp, hak mücadelelerinde daha fazla söz sahibi olduğunda bu alanlardaki gelişimi de etkileme potansiyellerinin yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Kimi şirketler ve ülkeler hala kadın-erkek eşitliğine yatırım yapmaktan uzak duruyor. Bunu ‘’lüzumsuz bir harcama’’ olarak görüyor. Oysa kadın-erkek eşitliğine yatırım aynı zamanda ekonomik kalkınma anlamına geliyor.

Kadınların istihdama katılımının beraberinde getireceği olumlu değişikliklere çok kısaca değinirken diğer yandan da bu konuda, Türkiye’nin daha gidecek uzun bir yolunun olduğunu belirtmek gerek. Zira, Türkiye’de kadınların yüzde 65’i, erkeklerin yüzde 61’i kadınların asli görevlerinin çocuk bakımı ve ev işleri olduğunu ifade etmiştir. TÜİK’in yaptığı bir anket çalışmasına dayanan bu sonuçlar, gidilecek bu yolun çetrefilli olabileceğini bizlere gösteriyor.

Oysa kadın, ona verilecek her şeyi çoğaltarak geri sunan tek varlık…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.