banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

‘Dikili ağaç’ çıkışı…

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulan ve bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP, 97. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. CHP Biga İlçe Örgütü de Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Yılmaz’ın konuşmasında kullandığı; “Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu ülkenin temelini attığını ve birçok dikili ağacı olduğunu özellikle hatırlatmak isterim” ifadesi dikkat çekti.

‘Dikili ağaç’ çıkışı…
09 Eylül 2020 - 10:34
banner

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923’te kurulan ve bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP, 97. kuruluş yıl dönümünü kutluyor. CHP Biga İlçe Örgütü de Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çelenk sunumunun ardından partililere seslenen CHP Biga İlçe Başkan Yardımcısı Özgür Yılmaz özetle şöyle konuştu:

“KÖKLERİMİZ 101 YAŞINDA…”

“Bugün partimizin 97’nci kuruluş yıldönümü. Partimizin 97’nci kuruluş yıldönümü olsa da, bizim Cumhuriyet Halk Partimizin kökleri daha da eskiye dayanıyor. 4 Eylül 1919’da gerçekleşen Sivas Kongresi, bizim ilk kongremizdir aslında. Köklerimiz 101 yaşındadır. Cumhuriyet Halk Partisi kadroları Cumhuriyet ile birlikte ekonomik anlamda büyük yatırımlar yapmıştır. İş Bankası, şeker fabrikaları, çimento fabrikaları, basma fabrikaları bazı örneklerdir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu ülkenin temelini attığını ve birçok dikili ağacı olduğunu özellikle hatırlatmak isterim.”

KÖTÜ EKONOMİ VURGUSU

“Benim iki büyük eserim var, biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi, diyen 1’inci Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ten, Lozan’da destan yazan İsmet İnönü’den, ‘Biz Milliyetçiliği Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na, Afyon’un haşhaş tarlalarına yazdık’ diyen Bülent Ecevit’ten gelir bizim onurlu tarihimiz. Bugün gelinen noktada Cumhuriyet Halk Partisi’ne herzamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Köylümüz üretiyor, her bir işletme birer küçük fabrika. Sonuç olarak çoğu borç batağında, kredi batağında ve maalesef borçlarını ödeyemiyorlar. Biga’dan bir örnek verirsek büyükbaş hayvanların tümünü satsanız üreticinin piyasaya olan yem borcunu karşılayamıyorsunuz. Bu trajikomik ve çok kötü bir durum. Domates üreticimiz zor durumda. Tarım ciddi anlamda kan kaybediyor. İşçimiz, memurumuz, emeklimiz ‘ay sonunu nasıl getiririm’ diye kara kara düşünüyor. En büyük sorunumuz da işsizlik. İçimizde kanayan yara.”

PARTİYE DAVET

“Ülke nüfusunun yarısını Cumhuriyet Halk Partili belediyeler yönetiyor. Son yerel seçimler göstermiştir ki; üretenle, emekçiyle, emekliyle tüm Türkiye ile kucaklaşmış olan Cumhuriyet Halk Partisi iktidara yürümektedir. Cumhuriyet’e, Mustafa Kemal Atatürk’e, ülkenin bölünmez toprak bütünlüğüne gönülden bağlı tüm yurttaşlarımızı Cumhuriyet Halk Partisi’ne davet ediyoruz.”

KADINA ŞİDDET

“Ülkemizin geldiği noktada maalesef birçok sorun var. Kadına şiddet… 2020 yılında bunu konuşmaktan dahi utanırım. 5 Aralık 1934’te kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı tanıyan genç Cumhuriyet’ten, bugün gelinen nokta… Kadınlarımız asla ikinci sınıf vatandaş değildir.”

İKTİDAR MESAJI

“Merkezimize insanı koyacağız. İnsanı değerli kılacak politikalar üreteceğiz. Önümüzdeki ilk seçimde iktidar olacağız. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi…”

“CHP TÜRKİYE’DİR”

Öte yandan CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan da bir mesaj yayınlayarak CHP’nin 97’nci kuruluş yıldönümünü kutladı. Ceylan mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türk siyasi tarihinin en önemli gelişmelerine öncülük eden Cumhuriyet Halk Partisi’nin 97. Kuruluş Yıldönümünü partililerimizle birlikte kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, “Benim iki büyük eserim var. Biri Cumhuriyet Halk Partisi, biri Cumhuriyet” diyerek Cumhuriyet Halk Partisine atfettiği önemini net bir şekilde dile getirmiştir. Sana söz veriyoruz, her iki eserini de sonsuza dek yaşatmak için bütün benliğimizle mücadele etmeye devam edeceğiz. Emperyalizme karşı yürütülen ulusal kurtuluş mücadelesinden doğan Cumhuriyet Halk Partisi, gerek kurtuluş savaşında gerekse cumhuriyetin kurulmasından sonra, ülkenin her alanda gelişmesi ve kalkınması için özveri ile çalışmış, milli ekonominin temellerini atmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin temel niteliklerinin aşındırılmasına yönelik girişimlerin karşısında hep en ön safta yer almıştır. Partimiz değişimin ve çağdaşlaşmanın adresidir. CHP ülkenin hızla sürüklendiği uçurumdan kurtarılması için hiçbir zaman sorumluluk almaktan çekinmemiştir. Çünkü CHP Türkiye’dir. Önümüzdeki süreçte bizi bekleyen en önemli görev; yeni bir Anayasa ile Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçebilmek için toplumun bütün kesimlerine dokunmak ve ikna etmek olacaktır. Bunu başarabilir isek kuvvetler ayrılığı ilkesini yerleştirip yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlar, hukukun üstünlüğünü yeniden tesis edebiliriz. Partili ve taraflı Cumhurbaşkanı uygulamasına son verebilmek için daha çok çalışmak durumundayız. Düşünceyi ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğünü koşulsuz güvence altına alacak ve Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzurunu tesis edecek olan Cumhuriyet Halk Partisidir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN İlke ve Devrimlerine, Demokratik ve Laik Cumhuriyete bağlı kadrolardan oluşan Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin ve ulusumuzun zor günlerinin sigortasıdır. Ve Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandıracak olanda Cumhuriyet Halk Partisi olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle partimizin 97. kuruluş yıldönümünü örgütümüz ve tüm halkımız adına kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.