banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

Meclisten ikinci dalga tahmini…

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan Meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı. Meclis Başkanı Osman Okyay: “Küresel covid – 19 salgını, giderek bütün dünyanın yaşam biçimini, alışkanlıklarını ve yerleşik düzenini sarsan büyük bir stres testine dönüştü. Duyarlı ve sorumlu liderliğin mumla arandığı, ayrışmanın ve cehpeleşmenin hız kazandığı, adı konmamış bir soğuk savaşa doğru gittiğimiz zor bir dönemden geçiyoruz” ifadelerini kullanarak uyardı. Başkan Semizoğlu ise “Bence bu çok net olarak ikinci dalganın başladığının bir göstergesi” dedi.

Meclisten ikinci dalga tahmini…
10 Eylül 2020 - 16:50
banner

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan Meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı.

Meclis Başkanı Osman Okyay: “Küresel covid – 19 salgını, giderek bütün dünyanın yaşam biçimini, alışkanlıklarını ve yerleşik düzenini sarsan büyük bir stres testine dönüştü. Duyarlı ve sorumlu liderliğin mumla arandığı, ayrışmanın ve cehpeleşmenin hız kazandığı, adı konmamış bir soğuk savaşa doğru gittiğimiz zor bir dönemden geçiyoruz” ifadelerini kullanarak uyardı.

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise; “Pandemi, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündemdeki yerini sağlamlaştırarak koruyor maalesef. Covid – 19 Mart ayından beri en önemli bir risk faktörü olarak ekonomik faaliyetlerimizden sosyal yaşantımıza kadar tüm hayatımıza etkilerini sürdürüyor. İş dünyası olarak bir yandan sağlığımızı korumaya çalışıp bir yandan da işlerimizi tedbirlerle sürdürmeye çalışırken bu sürecin etkilerini de en aza indirmek için ayrı bir çaba gösteriyoruz” dedi.

“COVİD 19 BÜYÜK BİR STRES TESTİNE DÖNÜŞTÜ”

Meclis açılış konuşmasını yapan Osman Okyay özetle şöyle konuştu:

“Meclisimizin değerli üyeleri, Kıymetli misafirler, Sevgili medya mensupları, Odamızın Eylül ayı olağan Meclis toplantısını açarken hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum. Şanlı tarihimizin zaferler ayı olan Ağustos’u geride bıraktık. 26 Ağustos 1071’de adım attığımız bu topraklarda sonsuza kadar kalacağımızı 30 Ağustos 1922’de tüm dünyaya kabul ettirdik ve varlığımızı mühürledik. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu topraklarda huzurla yaşamamızı sağlayan vatan evlatlarını minnet ve saygıyla bir kez daha anıyorum. Bu vesileyle, İslam dünyasında fitne ve ayrılığın ancak azap getirdiğini hatırlatan Aşure gününü yad ettiğimiz Muharrem ayının da ülkemize hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Kıymetli üyeler, Küresel Covid-19 salgını, giderek bütün dünyanın yaşam biçimini, alışkanlıkları ve yerleşik düzeni sarsan büyük bir stres testine dönüştü. Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere, dünyaya refah getirmek üzere kurulan küresel örgütlerin işlevlerinin son derece zayıfladığı çok net olarak gün yüzüne çıktı. Duyarlı ve sorumlu liderliğin mumla arandığı, ayrışmanın ve cepheleşmenin hız kazandığı, adı konmamış bir soğuk savaşa doğru gittiğimiz zor bir dönemden geçiyoruz. Aradan 9 ay geçmesine rağmen aşı konusunda ikna edici bir seviyeye gelinememesi, güven bunalımını küresel ölçekte derinleştirdi.”

“EKONOMİLERDE DRAMATİK KÜÇÜLMELER YAŞANIYOR”

“İnsanlık tarihinin en düşük faiz oranları, hatta negatif faizler devrede olduğu halde ekonomilerde dramatik küçülmeler yaşanıyor. Yılın ikinci çeyreğinde OECD bölgesinde ekonomi, tarihin en sert küçülmesini yaşadı ve yüzde 9.8 daraldı. Japonya’da ikinci dünya savaşından bu yana en sert düşüş yaşandı. En büyük pazarımız olan Euro bölgesinde küçülme yüzde 12.1 oldu. Euro bölgesinde bu yıl ekonominin yüzde 8.7 küçüleceği tahmin ediliyor. Ülkemiz ekonomisi iyi başladığı ilk çeyreğin ardından ikinci çeyrekte yüzde 9.9 daraldı. Ancak geçen Meclis’te de ifade ettiğim üzere, Haziran ayıyla birlikte, istediğimiz düzeyde olmasa da ekonomide bir toparlanma başladı. Bu dönemde petrol fiyatlarının düşük seyri ve Karadeniz’de bulduğumuz gaz rezervinin yarattığı olumlu hava da bu trende destek veriyor. Elbette çok zor bir yıl yaşıyoruz ama doğrusu en kötünün geride kaldığına dair bir beklentinin de güçlendiğini görüyoruz. Umudumuz, 2021 yılına salgının hasarını gidermiş olarak girmek ve sonrasında sürdürülebilir büyümeyi yakalamak. Ekonomi yönetiminin öncelediği, cari açık yaratan bir sistemden cari fazla veren bir anlayışa doğru eksen değiştirme hedefinin ülkemiz için çok değerli bir hedef olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin 2023’e doğru ilerlerken, açık verdiği tüm alanlarda kalıcı iyileştirme sağlaması hayati önemde. Bu önemli açıklardan biri, teknoloji açığı. Teknoloji açığının ve bu açığı yaratan katılıkların, büyük problemlerimizden biri olduğunu düşünüyorum. Yüksek teknoloji ürünlerin sanayi üretim ve ihracatımızdaki payı ne yazık ki yüzde 5’i bulmuyor. 2013-2018 yılları arasındaki beş yılda yüksek teknoloji dış ticaret açığımız 107 milyar dolar. Bunu değiştirmemiz lazım. Kıymetli Meclis üyeleri, Bakın, bu noktada Amerika başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde çok tartışılan bir konuyu dikkatinize sunmak isterim.”

“EKONOMİDE BÜYÜME K ŞEKLİNDE OLACAK”

“Sayıları gittikçe artan uzmanlar, dünya ekonomisinde toparlanmanın K şeklinde süreceğini söylüyor. Gözünüzün önüne K harfini getirin. K’nin yukarıya giden uzantısı teknoloji şirketlerini, aşağıya giden uzantısı reel ekonomiyi simgeliyor. Korona sürecinde reel ekonomiyi temsil eden şirketlerin değeri dibe vururken teknoloji şirketleri katlanarak büyüdü ve beklentiler, bu trendin hızlanarak süreceği yönünde. K şeklinde büyüme ne yazık ki teknolojiye yatırım yapmayanların arkada bırakıldığı bir dönemi simgeliyor. Salgınla birlikte tüm dünyada teknoloji yatırımlarının hızla öne çekildiğini görüyoruz. Çünkü bu artık bir ihtiyaç değil, zaruret haline geldi. Koronadan önce bu yıl Türkiye’de e-ticaret hacminin yüzde 40 büyüyeceği tahmin edilirken bu beklenti, tüketimdeki daralmaya rağmen yüzde 100’ün üzerinde çıktı. Bugünün dünyasında işinin gerektirdiği teknolojiye yatırım yapmayanların durumu, yel değirmeniyle savaşan Don Kişot’tan farklı değil. Üstelik salgının yarattığı hasarla mücadele için açıklanan ve yıl sonuna kadar 20 trilyon doları bulması beklenen toparlanma paketlerinin ortaya çıkardığı kaynak bolluğunun, gelecekte finansal piyasalar kanalıyla teknoloji şirketlerine akacağına dair güçlü bir beklenti var. Hepimizin işlerimize bu gözle bakmamızın şart olduğuna inanıyorum. Şimdi müsaadenizle Meclis gündemine geçiyorum.”

“TÜM HAYATIMIZ ETKİLENDİ”

Yönetim Kurulu adına konuşan Başkan Selçuk Semizoğlu ise özetle şunları söyledi:

“Sayın Meclis Başkanım, Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, Pandemi, tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de gündemdeki yerini sağlamlaştırarak koruyor maalesef. Yüz yüze yaptığımız iki toplantıdan sonra tekrar bu yöntemle bir aradayız. Tüm Meclis üyelerimizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyorum. Covid19, Mart ayından beri en önemli bir risk faktörü olarak ekonomik faaliyetlerimizden sosyal yaşantımıza kadar tüm hayatımıza etkilerini sürdürüyor. İş dünyası olarak bir yandan sağlığımızı korumaya çalışıp bir yandan da işlerimizi tedbirlerle sürdürmeye çalışırken bu sürecin etkilerini de en aza indirmek için ayrı bir çaba gösteriyoruz.”

“BELİRSİZLİĞİN ORTADAN KALKMASI TEDBİRLERE NE KADAR UYDUĞUMUZA BAĞLI”

“Moral ve motivasyonumuzu güçlü tutmaya çalışıyoruz. Türk iş alemi krizlere alışıktır ve güçlüdür. Ancak belirsizliği sevmez. Belirsizliğin ortadan kalkması da tedbirlere ne kadar uyduğumuza bağlı. Ne yazık ki, normalleşme süreci ile birlikte tedbirlerden uzaklaştık ve onca emeğe, özellikle sağlık çalışanlarımızın çabalarına saygı göstermediğimizi düşünüyorum. En güncel bir örnek ile; daha önce 05 Ekim’de açılacağı ve eğitimin % 40 uzaktan, % 60 yüz yüze yapılacağı açıklanan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemizde dün yapılan Senato toplantısında güz döneminin tamamen uzaktan eğitim ile yapılması kararlaştırıldı. Bu karar; 50 bin’e yakın üniversite öğrencisinin Çanakkale’ye gelmeyeceği, öğrenci yurtlarında kalmayacağı, kırtasiyeciye gitmeyeceği, mahallesindeki bakkaldan alışveriş yapmayacağı, restoran veya kafeye gitmeyeceği, ev tutup eşya almayacağı anlamına da geliyor. Tedbirsizliğin ve dikkatsizliğin, ne büyük bir kitleyi olumsuz etkilediğini hep birlikte oturup düşünmemiz gerekiyor ki, bu kitle de özellikle merkez ilçede birçok üyemizi ihtiva ediyor. Sayın Meclis Üyeleri, dün öğrendiğimiz bir haber ile bir Belediye Meclis Üyesinde de covid 19 pozitif çıktığını ve Meclis üyelerinin karantinaya alındığını öğrendik. Hasta olan arkadaşımıza ve tüm Meclis üyelerine, Belediye yetkililerine ve basın mensuplarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Allah acil şifalar versin. Gördüğümüz gibi covid 19 artık çok yakınımızda. Lütfen dikkat edelim.”

Eylül ayı olağan Meclis toplantısında Genel Sekreter Sema Sandal tarafından, yaklaşık bin 500’ü aşkın üyenin katılımıyla gerçekleştirilen “ÇTSO Covid-19 Üye Talep ve Öneri Anketi” sonuçları Meclis üyeleri ile paylaşıldı. ÇTSO Eylül ayı olağan Meclis toplantısında gündemde yer alan konuşmaların ardından, Genel Sekreter Sema Sandal tarafından Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2020 Ağustos ayı mizanı ile ilgili raporunun okunması ve 2020 Temmuz ayı mizanının tetkik ve onayı ile Azami Fiyat Tarife tarifeleri görüşüldü.

Gündeme gelebilecek konularda söz alan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Anket sonuçları Odamız için önemli bir veri. Bu sonuçları süreç zarfında değerlendirdiğinizi biliyorum. Verilen cevaplardaki samimiyet ankete olan güveni de arttırıyor. Çok güzel bir çalışma olmuş, Meclisimiz adına teşekkür ediyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitemize öğrencilerin uzaktan eğitimle katılması içinden çıkılması zor bir denklem, esnafımızı büyük ölçüde etkileyecektir. Ancak başka çözüm olmaması konusunda da çaresizlik var” dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Çanakkale 18 Mart Üniversitemizin ilk döneminin uzaktan eğitimle gerçekleştirilecek olması başta hizmet sektörü olmak üzere, eğitimle ilişkili faaliyet gösteren birçok sektörümüzü olumsuz etkileyecek. Yılsonuna doğru bazı kredilerin geri ödeme dönemleri ile ertelenen vergi ödemeleri başlayacak. Eğitim ve hizmet sektörünün çok hızlı bir şekilde mücbir sebep kapsamına dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“BENİM ŞAHSİ KANAATİMCE İKİNCİ DALGA BAŞLADI”

Başkan Semizoğlu konuşmasının devamında; “Koronavirüs için çok yakınımızdaki insanların isimlerini teker teker telaffuz etmeye başladık. Bence bu çok net olarak ikinci dalganın başladığının bir göstergesi. Belirtmek istediğim bir diğer husus ise Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başlatılan tablet ve internet kampanyası. Ben şahsen katılacağım.” diyerek Eğitimde fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için başlatılan bu kampanyayı şahsen ve gönülden desteklediğini ifade etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.