Gündem: fuar ve karantina…

Gündem: fuar ve karantina…

2019 yılında 134 ulusal ve uluslararası firma ve 100 binden fazla ziyaretçinin katılımıyla gerçekleştirilen Biga Fuarı bu yıl 9-11 Ekim tarihlerinde düzenlenecek. Türkiye Fuar Takvimi’nde yer alan Biga’nın en büyük tanıtım organizasyonu olan Biga Fuarı bu yıl covit 19 pandemisi nedeniyle sınırlı firmanın katılımıyla gerçekleştirilecek.

Bu yıl fuar alanında aynı anda 2000 kişi bulunabilecek. 2 giriş ve 2 çıkış olacak. Giriş ve çıkışlar kontrol edilecek. Bakanlıktan ve TOBB’dan gönderilen uyulması gereken kurallar uygulanacak. Stantlar geçtiğimiz yıllara göre daha geniş kullanılacak. Biga Belediyesi fuar alanının temizliğini ve hijyen sürecini yönetecek. Fuar alanına maskesiz kimse alınmayacak. Covit 19’un seyrine göre fuarın iptal olması ihtimaline karşı da firmalardan peşinat alınmıyor. Bu yıl Hayvan Güzellik Yarışması olmayacak. Evcil hayvanlar fuarda yer almayacak. İkram yapılması düşünülmüyor.

“FARK YARATMAK İSTİYORUZ”

Toplantıda konuşan Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan; “Günümüzde farklı ya da aynı sektörde faaliyet gösteren pek çok firmanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan bir tanesi, üretici ile tüketicinin sınırlı düzeyde iletişim kurabilmesidir. Dolayısıyla, üreticiler giderek zorlaşan rekabet koşulları içerisinde bir yandan üretim teknolojilerini geliştirmeye, bir yandan rakiplerini takip etmeye, diğer yandan da mevcut ve yeni müşterilerine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Bu açıdan bakıldığı zaman, fuarların önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Zira fuarlar günümüz pazar koşullarında üreticiyi tüketici ile, alıcıyı satıcı ile buluşturabilen verimli bir aktivitedir. Fuarlar, fuarın düzenlendiği sektöre ait pek çok firmayı fuar alanında buluşturmakta; yeni ortaklıkların kurulmasına imkân sağlamaktadır. Bu nedenlerden dolayı, 47’nci yılımızda üyelerimize ve ilçemize daha etkili ve verimli hizmet vermek adına 09-11 Ekim 2020 tarihlerinde Biga 9’ncu Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nı Biga Belediyesi, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ziraat Odası ve Biga Ticaret Borsası ile elele vererek düzenliyoruz. Valiliğimizin, Kaymakamlığımızın, Belediye Başkanlığımızın, Ticaret Borsamızın, Ziraat Odamızın, Esnaf ve Sanatkârlar Odamızın, tarım ve hayvancılık ile ilgili birliklerimizin, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüzün de katkıları ile destek verdiği fuarımızda tarım, hayvancılık ve teknolojileri alanında potansiyel alıcılar ile birebir bağlantı kurarak bu sektörde faaliyet gösteren üyelerimizi bir adım daha öne çıkarmak ve rekabetin arttığı farklılaşan pazar yapısında fark yaratmak istiyoruz. 09-11 Ekim 2020 tarihlerinde Biga Belediyesi’ne ait 22 bin metrekarelik Kapalı Pazar Yeri’nde düzenleyeceğimiz ve 09 Ekim Cuma günü saat 14.30’da açılışını gerçekleştireceğimiz Biga 9.Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’na; kısa adıyla Biga Fuarı’na katılımlarınızı bekler, saygılar sunarım” ” ifadelerini kullandı.

“COVİT 19 SÜRECİNE GÖRE HAREKET EDECEĞİZ”

Soruları da yanıtlayan Biga TSO Başkanı Şadan Doğan fuarın yapılması için üyelerin ciddi talebi olduğunu söylerken, ‘Tedbirlerimizi hep birlikte almalıyız’ dedi. Başkan Doğan konuşmasında; “Bu sene covit 19 süreci malum. Ülkemiz ciddi bir süreçten geçiyor. Bizler de fuarımızın olup olmaması ile ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Çok düşündük, tartıştık. Ticaret Bakanlığımız ve TOBB’dan gelen yazılar ile fuar yapılabileceği netleşti. Bizler de Kaymakamımız ve Belediye Başkanımızla görüşerek yapma kararı aldık. Bu sene covit 19 nedeniyle 1 hafta daha ileri aldık. 94-95 yıllarında 7 firmayla köprüaltı dediğimiz bölgede başlayan fuarımız bu zamana kadar geldi. 2017 yılında hava muhalefeti yüzünden pazaryeri çatısının çökmesi nedeniyle yapamamıştık. Geçen yıl 134 firma katılmıştı. Bu yıl da 90-100 firmanın katılmasını planlıyoruz. Biz oda olarak fuarı düşünmüyorduk. Biga esnafından ve üyelerimizden fuarın yapılması için ciddi bir talep var. Biga’mızda da maalesef vakalarımız var. Burada önemli olan tedbirlerimizi hep birlikte arttırmalıyız. Covit 19 sürecinde gidişatta bir sorun olursa Sayın Valimiz ve Sayın Kaymakamımızla son kararı vereceğiz. Gidişata göre kurul karar alır. Bunu öngörmek mümkün değil. Bigamızın ekonomisine bu fuar ciddi katkı sağlıyor. Geçen sene 150 bin ziyaretçimiz vardı” dedi.

“TOPLUMDA ÖZLEM OLUŞTU”

Biga Fuarı süresince temizlik ve hijyen ile ilgili süreci yöneteceklerini ifade eden Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Toplumda da bir özlem oluştu. Bu fuarda ben ciddi katılım olacağını düşünüyorum” dedi. Başkan Erdoğan konuşmasında; “Başkanımız 2019 yılındaki katılan firmalardan bahsetti. 14 yıldan beri her gün artarak Biga’da tarım hayvancılık ve teknolojileri fuarımız gerçekleştiriliyor. Bu yıl olsun mu, olmasın mı konusunu konuşurken başkanımız konuyu araştırdı. Fuarın yapılmasıyla alakalı bir kısıtlama olmadığı görüldü. Pandemi döneminde gerekli tedbirleri alarak fuarımızı gerçekleştireceğiz. Biz her gittiğimiz yerde Biga’nın tarım ve hayvancılığıyla övünüyoruz. Tarım ve hayvancılığı geliştirmek için de Biga Belediyesi olarak ihtiyaç olan projelerin yapımına başladık. Biga etinin markalaşması, tarımın daha da hak ettiği yerlere gelmesi için biz de bu sürece destek vermek istiyoruz. Şuan bir engel olmadığı için biz fuar hazırlıklarına başladık. Bundan sonraki süreçte her ihtimale de hazırlıklıyız” şeklinde konuştu.

“KARANTİNA YERİNDE KARARDI”

Karantina kararının yerinde olduğunu ve vaka sayılarının normal seyrine döndüğünü ifade eden Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan; “Karantina yerinde bir karar oldu. Hedeflenen başarıya ulaşıldı. Pozitif vakalarda ciddi anlamda düşüş var. Tam tarım işlerinin yoğun olduğu zamanlar. Mahalle halkı da bu zamanlarda mahallaede durmuyor, hepsi işte. Onları orada 14 gün karantinada tutmak kolay iş değil. Tabiki oradaki vatandaşlarımız da bu yapılanların kendilerinin sağlığı için olduğunu biliyorlar. Biga’da geçen hafta piki yaptık. Normal seyrine döndü vaka sayıları” ifadelerini kullandı.

Biga Fuarı’nın tanıtım toplantısına Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Biga Belediyesi Başkan Yardımcısı Sıtkı Keçeci, Biga TSO Meclis Başkan Yardımcısı Jale Kırbaş, Fuar Komite Başkanı Cüneyt Oflaz, Biga Ticaret Borsası Genel Sekreteri Halil Erol, Biga TSO Genel Sekreteri Mustafa Mutlu, Biga TSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve fuar şirketi temsilcisi katıldılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir