banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

Zeytin çekirdekleri

Zeytin çekirdekleri
Saadet Avcı
Saadet Avcı( saadet.avci@medyalokum.com )
23 Eylül 2020 - 16:26
banner

Her zamanki gibi biz gündelik dertlerimizin peşinden koşarken, bazı insanlar hayalinden güzel şeyler inşa ediyor. Dünya için, insanlık için, gelecek için, çocuklar için… Bizden önce de böyleydi bizden sonra da böyle olacak. Çünkü o çark kendiliğinden dönmüyor. O değirmeni, dünyadaki iyiliğin artmasını isteyen kalbinde güzellik taşıyan insanlar döndürüyor. Biz bilmesek de, duymasak da bunun birçok örneği var. Çok uzağa değil, yanı başımızda bulunan Ayvalık’a giderek, öğrendiğimde çok mutlu olduğum bir sosyal sorumluluk projesi; Zeytin Çekirdekleri’nden bahsetmek istiyorum.

Gül Gürsoy’un, Venezuela’daki El Sistema’dan ilham alarak oluşturduğu bir projedir. Peki, nedir bu El Sistema? Venezuela’nın El Sistema adı verilen Gençlik ve Çocuk Orkestraları ve Koroları Ulusal Sistemi, 1975 yılında vizyoner müzisyen ve ekonomist José Antonio Abreu tarafından hayata geçirilmiş. O tarihten beri Venezuela’da müzik eğitimini sosyal değişim için bir araç olarak kullanan El Sistema, yoksul veya zor koşullarda yaşayan çocukların orkestra veya koro topluluklarında enstrüman çalmak veya şarkı söylemek için bir araya geldiği müzik eğitimi merkezleri sayesinde giderek ülke çapında yayılmış ve yalnızca 11 çocukla eğitime başlamışken günümüzde ülke çapında 200’den fazla gençlik orkestrası ile 400,000 çocuğa ulaşmış. El Sistema’nın bu başarısı dünya çapında en az altmış ülkede bir milyona yakın çocuğa hizmet veren benzer programlara ilham kaynağı olmuş.

Gül Gürsoy’un Ayvalık Belediye başkanına fikrinden bahsetmesi ve akabinde belediye önderliğinde 2014 Haziran’ında kurulan, Belediyenin yanı sıra en büyük yükü taşıyan ve özveriyle çalışan gönüllüleriyle, 17 ilk ve ortaokulun öğretmenleriyle, Boğaziçi Üniversitesi, Kadıköy Belediyesi ve birçok firmanın desteğiyle beraber işbirliğiyle oluşturulmuş. Ayvalık sınırlarındaki 16 köy,38 mahalledeki toplamda 1700 küsur çocuğun hayatına dokunarak, müzik ve sanat eğitimiyle sosyal gelişimine katkı sağlanmış.

Temel görevleri, “Müziğin varlık, barış, adalet gibi fikirleri en iyi ifade edebilme ve kitlelere ulaştırabilme yolu” olduğu inancıyla; gelecek için daha bilinçli, kimlikli, adil, barışçıl ve sevecen bir yaşam biçimi yaratmak ve bunun için diğer sanat disiplinlerinden de yararlanarak geniş kitlelere ulaşmak. Dünyaya iyi bireyler yetiştirmek.

Zeytin Çekirdekleri projesini ilk duyduğumda ismi çok hoşuma gitmişti. Niçin bu ismi verdiklerinin sorusunu şöyle cevaplıyorlar: Zeytin ağacı, insanlık tarihinin var olduğu günden bu yana barışın, eşitliğin, kutsallığın ve yaşamın simgesi olmuştur. Hangi tarihte Akdeniz bölgesinde yetişmeye başladığı tam olarak bilinmemekle birlikte çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından kutsal sayılmıştır.

Homeros’un eserlerinde, eski Mısır papirüslerinde de zeytin ağacının adı sıkça geçmiştir. Üç kutsal kitapta, yani Tevrat, İncil ve Kuran-ı Kerim’de saflığın, zenginliğin, barışın, gücün ve güzelliğin sembolü olarak tanımlanmıştır.

Zeytin ağacı “yaşlı bilge” gibidir. Nasıl ki bilge yaşlandıkça yüzündeki çizgiler artarsa, zeytin ağacı da yaşlandıkça gövdesindeki boğumları çoğalır. Bilge yaşamın hüznünü yüreğinde, zeytin ağacı ise doğanın ve zamanın acımasızlığını boğumlarında gizler. Bilge yaşlandıkça çevresine öğretisini yayarken, zeytin ağacı büyüdükçe dik dallarını yukarı doğru uzatır. Ne zaman ki dalları zeytin tutmaya başlar, işte o zaman kendiliğinden eğilip meyvesini verir. Tıpkı alkışlar karşısında eğilen bir sanatçı gibi!

İşte Zeytin Çekirdekleri Projesi “insanın gelişimdeki en önemli dönem olan çocukluk çağlarını her çocuğunun verimli bir şekilde yaşaması” gerektiği felsefesi ile hayata geçirildi. Projeye katılan tüm çocukların hayatlarında “sanat yoluyla” farkındalık yaratmak ve idealist bir sanatçı olarak çekirdekten yetişmelerini sağlamak amaçlandı. Mutlu bir geleceğin çocukluktan başlayacağı inancıyla da “güzel başlangıçlar” için projeye Zeytin Çekirdekleri ismi verildi.

O minik çekirdekler 6 yıldır filizleniyor, dallanıp budaklanıyor. Hayat şartlarından dolayı daha önce hiç müzik aleti görmeyen çocuklar şimdi şehir içinde, yurt içinde ve yurt dışında konser veriyor.  Her biri sanat yolunda ilerlemeyi veyahut sanatla birlikte yaşamanın hayalini kuruyor. Yollarına tutulan ışıkla, basacakları yerleri,  sapacakları dönemeçleri kendileri seçiyor. Belki de ileride değerli müzik sanatçıları ya da çocuklarımızın müzik öğretmenleri olacaklar.  Onlara hediye edilen bu imkânla hayat görüşleri, zihinleri, ufukları, hayalleri, hedefleri artık bambaşka bir hal almış durumda. Eminim ki o çocuklar, yetişkinliklerinde başka çocukların üretmesine vesile olacaklar, tıpkı kendilerine vesile olan insanlar gibi.  Ne kadar çok çocuğa el verirsek bu zincir böylece sürüp gidecek.  Bunun mimarları, çocuklara el uzatan değerli kalpleri olan insanların sayesinde. Çocuklara gülümsemesini eksik etmeyen, dünyayı bizden sonrası için de güzel kılmaya çalışan değerli kalplerin hiç eksik olmaması dileğiyle…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.