Biga iş dünyasının hedefi demiryolu ve liman

Biga iş dünyasının hedefi demiryolu ve liman

Biga Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ekim ayı toplantısında konuşan oda başkanı Şadan Doğan hedeflerinin Biga’ya yük taşımacılığı için demiryolunun getirmek, Karabiga yat limanı ve konteyner limanı kazandırılması için görüşmeleri önceliğe almak olduğunu açıkladı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin uzaktan eğitim kararının esnafı olumsuz etkilediğinin de ifade edildiği toplantıda Galericiler Sitesi’nin son durumu, 3’üncü Sanayi Sitesi’nin yapım sürecinde yaşanan gelişmeler başta olmak üzere çeltik ve biber satış fiyatlarının iyi olduğu konuları gündeme geldi. Ekim ayında 38 bin 726 lira gelir elde eden Biga TSO, 61 bin 447 lira harcama yaptı.

“İYİ HABERLER DE VAR”

Toplantının açılışında konuşan Biga TSO Meclis Başkanı Melih Akyıl yaptığı sunumda özetle “Üniversitenin açılmaması Çanakkale esnafını fazlasıyla rahatsız etti. Ağaköy’de yurtların ve minibüsçülerin işleri sıkıntılı. İyi şeylerden de bahsedelim. Çeltik fiyatları çok iyi gidiyor. Beklenen rakamların üzerinde. Bize gelen bilgilere göre hem fiyat olarak hem de verim olarak iyi gidiyor. Devletimiz çocuk yardımlarını dağıtmaya başladı. 15 Ekim’de kısa çalışma ödeneği yatacak. Dijital Tarım Pazarı diye bir şey açıldı. Bunu mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum. İnternet üzerinde satışlar için ücretsiz eğitimler var. Daha önce alınan konut kredileri, işletmelerimize aldığımız kredilerin ödemeleri Ekim ayında başlıyor. Tedbirli olunması gerekiyor. İhracatçılar Meclisi’nin açıkladığı listede İçdaş ilk 100’e girdi. Tebrik ediyoruz. Faizler arttırıldı. Bunların etkilerini göreceğiz. Tüketici Güven Endeksi biraz arttı. Bu iyi bir gelişme” şeklinde konuştu.

GALERİCİLER SİTESİ VE ÜÇÜNCÜ SANAYİ SİTESİ…

Galericiler Sitesi ve Üçüncü Sanayi Sitesi hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Biga TSO Başkanı Şadan Doğan; “Üçüncü Sanayi Sitesi’nin startı verildi gibi. Gümüşçay’a bağlı Savaştepe Köyü’nde 400 dönümlük alanda uygulama olacak. 1 Nolu Sanayi Sitemiz 68 dönüm. 2 Nolu Sanayi Sitemiz de 68 dönüm. Her ikisinin toplamından daha fazla bir alandan bahsediyoruz. Yaklaşık 150 üyesi var üçüncü sanayi sitesinin. Önümüzde bir fuar var. 9-11 Ekim tarihlerinde. Yaklaşık 40 sözleşme yaptık şuana kadar. Covit 19 nedeniyle yarı yarıya katılım düşünüyoruz. Gerekli tanıtımlara başladık. İnşallah iyi bir fuar gerçekleştiririz. Vali beyi de davet ettik. Kendisi de bizzat katılacak. Odamızın önderliğinde başlayan Galericiler Sitesi çalışmamızda son aşamaya geldik. Geçen sayın belediye başkanımızın başkanlığında Atatürk Kültür Merkezi’nde galericilerimizle bir toplantı yaptık. Biga Terminali’nin oradaki Kamyon Garajı’nın olduğu alanda 68 tane büro yapılacak. 608 tane araç aynı anda sergilenebilecek. 2 katlı standart binalar olacak. Yaklaşık 27 metrekare bir katı olmak üzere 54 metrekare olacak. Galerici arkadaşlarımıza proje sunuldu. Bütün galerici arkadaşlarımız da beğendi. Büyük ihtimalle Temmuz ayında faaliyete geçecek. Çünkü yeni bir kanun daha çıktı galericilerimizle ilgili. Binaların altında, çarşıda kesinlikle galerici üye olmayacak. Listeleri belediye başkanımıza teslim ettik. Sadece Biga’nın dışında araç satışı yapılabilecek. Bu da inşallah bir an önce faaliyete geçer. Kamyon Garajı da Göktepe’de olacak. Yer ile ilgili çalışmaları sayın belediye başkanımız yapıyor. Zahireciler Sitesi inşaatı da çok hızlı gidiyor. Biga’da baktığınızda hızlı bir ilerleme var. OSB’nin gelişmesi, Galericiler Sitesi, Zahireciler Sitesi, Üçüncü Sanayi Sitesi derken bir hareketlilik olacak. Buradaki en büyük sıkıntı Covit 19 pandemisi nedeniyle üniversitenin açılmaması oldu. Kafe ve lokantaları, gıda sektörünü biraz daha olumsuz etkiledi. Keşke böyle bir şey yaşamasaydık da üniversitemiz açılmış oldu” dedi.

İŞ DÜNYASININ HEDEFİ

Biga TSO yönetimi olarak hedeflerini de açıklayan Biga TSO Başkanı Doğan; “Biga her geçen gün gelişiyor, büyüyor. Bundan sonra Bigamızın lojistik önemi hem yeni gelen firmalarımız için hem de mevcut firmalarımız için her geçen gün artıyor. Sayın Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ın da katıldığı toplantıda da gündeme getirdik. Demiryolu yük taşıma projesini gündeme getirdik. Karabiga’ya konteyner limanı ve yat limanı çalışmalarının hızlanması gerektiğini de gündeme getiriyoruz. Demiryolu ve limanları gündemimize aldık artık. Görüşmelerimizi hızlandıracağız. En önemlisi sağlık. Maske, hijyen ve sosyal mesafe konusunu önemseyelim lütfen. İnşallah en kısa sürede bu süreci atlatırız. Ekim ayında komite toplantılarımızı gerçekleştirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir