banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

İşyerindeki covit 19 vakası, iş kazası sayılır mı?

İşyerindeki covit 19 vakası, iş kazası sayılır mı?
Mehmet Kara
Mehmet Kara( mehmet.kara@medyalokum.com )
16 Ekim 2020 - 9:37
banner

Bir önceki yazımda, ekonomi üzerindeki etkilerini azaltacak düzenlemelerden sonra, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinin sonlandırılması sonrasında elde edilen teşvik kazanımından bahsetmiştim.

Birçok işverende, söz konusu teşvikten yararlanırken ‘Acaba tekrar kısa çalışma ödeneği nakdi ücret desteği alabilir miyiz’ sorusu akla geldi.

Geçen yazımda bahsettiğim kısa çalışama ve nakdi ücret desteğini sonlandırarak, normal çalışmasına dönen işverenler, bu teşvikin nimetlerinden yararlanamadan, artan covit-19 vakalarıyla sarsıldı.

‘Bu teşvikten yararlandık ama çalışanlarımız covit-19’a yakalandı. Şimdi bu kişiler için ne yapacağız?’

‘Acaba tekrar kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğinden faydalanabilecek miyiz?’

‘İşyerimizde covit-19 olanların bildirimi iş kazası olarak mı bildirilecek?’

İşverenler içinde cevabı çok önemli bu örneklerinde olduğu gibi çok sayıda soru ortaya çıktı.

Normalleşmeye dönen işverenlere 7252 sayılı kanun teşviki, diğer bir ifadeyle tekrar çalışmaya başlayan işverenlere sağlanan teşvik ile kısa çalışma ve nakdi ücret desteğini seçme şansı verildi. Yani işverenler normalleşme teşviki ile kısa çalışma ile nakdi ücret desteğini bir arada alamıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumunun çıkardığı, 2020-35 sayılı genelgede “Teşvik uygulamasından yararlanılan dönemde aynı sigortalı için kısa çalışma ödeneği veya nakdi ücret desteği ödenmez” denilmiştir. İşverenler için olduğu kadar çalışanlar için de olumlu bir düzenleme bu. Bir nevi, işverenlere covit’li günlerdeki uygulamalara dönme şansı verildi.

Burada önemli nokta kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği şartlarını taşıyan kişiler için tekrar başvuru olacağı hususuna dikkat edin lütfen.

Örneğin nakdi ücret desteği için temel şartlardan bir tanesi; çalışmaya devam edenler için 17 Nisan 2020 tarihinden önce ücretsiz izne ayrılma şartı taşıyor. Dolayısıyla bu tarihten sonra işe alınan bir çalışanın nakdi ücret desteğinden yararlanma şansı bulunmuyor. Diğer bir konu, covit-19’a yakalanan çalışanlar için söz konusu durum iş kazası olup, olmadığı…

İş kazası, sosyal güvenlik mevzuatında; çalışanı işyerinde, bedensel veya ruhsal sıkıntı veren olay olarak tanımlanıyor. Çalışanın covit-19 vakasının işyerinde mi yoksa bir başka yerde mi bulaştığının tespiti çok mümkün olmadığından yola çıkarak, Sosyal Güvenlik Kurumu çıkardığı genelge ile bu duruma açıklık getiriyor.

2020-12 sayılı genelgede;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 15. maddesinde;

4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalının, iş kazası ve meslek hastalığı dışında kalan ve iş göremezliğine neden olan rahatsızlıklar, hastalık halidir” hükmü yer almaktadır.

Buna göre; covit-19 virüsünün bulaşıcı bir hastalık olduğu dikkate alındığında, söz konusu salgına maruz kalan ve sağlık hizmet sunucularına müracaat eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması gerekiyor. Kısaca, covit -19 vakaları iş kazası kapsamında değerlendirilmiyor. Genelge ile gerekli önlemi almayan ya da çalışanın enfekte olmasına rağmen üretim ile çalışma ısrarlarını sürdüren patronların; hastalık nedeniyle hayatlarını kaybeden işçi ve çalışanlar ile ilgili sorumlulukları ve SGK’nın pandemi ile ilgili yükümlülükleri de ortadan kalkmış görünüyor.

Covit-19 musibeti gitmedikçe iş dünyası ve çalışanların yaşadığı belirsizlik ortadan kalkmayacak gibi…

Ne diyelim Allah sonumuzu hayır eylesin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.