banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

“Kimse Merak Etmesin; Biz Bu Mafya Düzenini Bitireceğiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada son günlere damga vuran Adalet ve Hukuk Reformu konusunda açıklamalarda bulundu. Erkek; “18 yıllık AK Parti iktidarında Adalete güvenin düştüğü, yargıya güvenin zedelendiği bir ortamda bunlar yargı reformu yapamazlar. Hukuk reformu yapamadılar, hukuk deformu yaptılar” dedi.

“Kimse Merak Etmesin; Biz Bu Mafya Düzenini Bitireceğiz”
19 Kasım 2020 - 15:52
banner

“Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan’ın hukuk reformu başlatacağız” söylemine yanıt veren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Son günlerde yürütmenin başındaki AKP’nin başındaki ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan olsun, syın Adalet Bakanı olsun Saray İktidarının temsilcileri ısrarla ekonomi ve hukuk reformundan bahsediyorlar. Aslında 18 yıldır hiçbir yapısal reform yapamadıklarının, 18 yıldır tek başlarına yönettikleri halde doğru bir şey yapamadıklarının da ikrarı niteliğinde açıklamalarda bulunuyorlar” dedi.

“HUKUK REFORMU YAPAMADILAR, HUKUK DEFORMU YAPTILAR”

Söylemlerin inandırıcı olmadığına dikkat çeken Muharrem Erkek; “Hukuk reformu yapamadılar, hukuk deformu yaptılar. Yaptıkları hukuk deformudur maalesef. Demokratik Hukuk devletinin olmadığı yerde zaten hukuk reformu yapamazsınız; kimseyi kandırmayacaksanız. Ne milleti ne dünyayı kandırmaya çalışmayacaksınız. Demokrasi dediğimiz şey güçlü bir masa ise; bunun ayakları Yasama, Yürütme, Yargı ve basın’dır. Bu ayaklar güçlü olursa, sağlam olursa, saygın olursa; birlikte uyum içerisinde çalışırsa Demokratik Hukuk devletini ancak inşa edebilirsiniz. Basın da dördüncü bir güçtür, basın güçlü değilse halkta özgür değildir. Hukuk deformu yaptılar; bugün Cumhuriyet gazetesi, Sözcü gazetesi, Birgün gazetesi gibi birçok gazeteye, çalışanlarına dava açtılar. ODATV sitesi 259 gündür kapalı. Özgür basın üzerinde maalesef RTÜK ve Basın İlan Kurumunu silah olarak kullanan bir saray iktidarı, böyle bir anlayış hiç hukuk reformu yapabilirler mi” dedi.

“10 BİNDEN FAZLA HAK İHLALİ VAR, YRGILANMA HAKKI GASP EDİLİYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek sözlerine; “Bir hatırlatma yapayım; cumhuriyet gazetesi davasının iddianamesini hazırlayan savcı bugün Hakimler, Savcılar Kurulunun üyesidir. Öyle bir Hakimler, Savcılar Kurulumuz var ki; bırakın yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını sağlamayı tam aksine Saray İktidarına, yürütmeye biat ediyor. Böyle bir Hakimler, Savcılar Kurulu varken; hukuk reformu yapabilir misiniz? Samimiyseniz gelin Anayasa değişikliği yapalım; Hakimler, Savcılar Kurulunu yürütmenin vesayetinden kurtaralım. Ama bunu yapamayacaklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına, Anayasa Mahkemesi Kararlarına, Danıştay kararlarına uymayan bir iktidar hukuk reformu yapabilir mi? Hukukun üstünlüğüne inanmayan, yargı kararlarına saygı göstermeyen bir iktidar hukuk reformu yapabilir mi? Bir örnek vereyim; bireysel başvuru sonucunda Anayasa Mahkemesinin 10 binden fazla hak ihlali kararları varmış. Bireysel başvurular sonucunda bugüne kadar 10 binden fazla hak ihlali yapılmış. Bunlardan yüzde55’i Adil Yargılanma hakkı ile ilgili. Adil yargılanma hakkının bu kadar ağır ihlal edildiği sistemde Hukuk Reformu yapabilir misiniz” diyerek devam etti.

“1190 FEZLEKE MECLİSTE BEKLİYOR. MİLLETVEKİLLERİ SUÇ MAKİNESİ Mİ?”

TBMM’de savcıların milletvekilleri hakkında hazırladığı 1190 fezleke olduğunu belirten Muharrem Erkek; “Bırakın adil yargılanma hakkını, yargılanma hakkını bile ortadan kaldırdılar. İşte Anayasa Mahkemesi Milletvekili Enis Berberoğlu için yeniden yargılanma yapacaksın dedi ama yerel mahkeme hayır yapmıyorum dedi. Yargılanma hakkını bile insanların elinden alan bir sistem hukuk reformu yapabilir mi? İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğlu’nun geçmişte paylaştığı twitter mesajlarından, eleştirilerinden, düşüncelerinden dolayı son derece ağır cezalar veren sistem hukuk reformu yapabilir mi? TBMM’de bekleyen fezleke sayısı ne kadar biliyor musunuz? 1190 fezleke dosyası TBMM’de bekliyor. TBMM’de görev yapan milletvekilleri birer suç makinası olmadığına göre; sistemde bir sorun var demektir. Böyle bir sistemde de hukuk reformu yapmak maalesef mümkün değil” dedi.

“YARGIYA GÜVEN YÜZDE 1,7 SEVİYESİNDE..”

Ellerindeki verileri açıklayan Muharrem Erkek kurumların çürüdüğüne dikkat çekerek; “Hızlanacağız diyorlar, bu sistemde her şey hızlanacak diyorlar. Ama maalesef hiçbir şey hızlanamıyor sağlıklı bir şekilde. 2012’de soruşturma dosyalarının ortalama sonuçlanma süresi 364 gün iken 2019 yılında 416 güne çıkmış. Yıllarca süren soruşturma ve davalar ve geç gelen adaletin, adalet olmadığı bir sistem tabi ki Hukuk reformu yapamaz. Sorunun kaynağı ve sebebi olanlar çözüm ortağı asla olamazlar. Zaten böyle bir niyetleri de, amaçları da aslında yok. Bunu de hepimiz çok iyi biliyoruz. Gelinen tablo; +1 kamuoyu şirketinin yaptığı araştırma var; Türkiye’de en güvendiğiniz kurum hangisidir diye sorulmuş. Yargı 1,7 seviyelerinde. Enteresan olan kurumların hiç birine güvenmiyorum diyenlerin oranı yüzde 30,6. Yani bu sistem kurumları ve adaleti o kadar çürütmüş ki.. TSK’ya 30,5 güven duyulurken; yargıya 1,7 güven duyuluyor. Polis teşkilatı ise 7,5  olmu. Tabi ki siyasi iklime göre hareket eden karar veren yargıç ve savcılarında maalesef bunda rolü var. İşte sistemin yargıyı getirdiği nokta bu; bu sistemle yargı reformu yapılamayacağını çok iyi biliyoruz. Zaten bu sisteme de güven kalmadı” dedi.

“HALK CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNE İNANCINI KAYBETMİŞ”

Kamuoyu araştırma şirketlerinin hazırladığı anket sonuçlarını açıklayan Muharrem Erkek; “Diğer bir araştırma şirket yaptığı araştırmada Güçlendirilmiş Parlamenter sisteme bugün referandum yapılsa oy veririz diyenlerin oranı yüzde 54,4 iken Cumhurbaşkanlığı sistemine yüzde 45,6 oranında. Başka bir araştırma şirketi; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden memnuniyet yüzde 30,1’e düşmüş görünüyor; memnuniyetsizlik yüzde 66,4 oranına çıkmış. Vatandaşta artık bu sisteme güvenini yitirmiş, adalete ve yargıya güvenin temelinden sarsıldığı gibi” dedi.

“İKTİDAR; AĞLAMA YERİ DEĞİLDİR”

18 yıl boyunca ülkeyi tek başına yöneten AK Parti iktidarının sürekli şikayet ettiğini hatırlatan Muharrem Erkek; “İktidar şikâyet etme yeri değildir. İktidar Ağlama yeri de değildir. 18 yıldır tek başınıza yöneteceksiniz; bugün gelecek işsizlik, yoksulluk bu kadar büyümüş, insanlar çöp konteynırlarında yiyecek arıyor, adaletsizlikler büyümüş, suçsuz insanlar cezaevlerinde, uzun tutukluluk süreleri, yargı silaha dönüşmüş. Siz muhalefete geliyorsunuz; hukuk reformundan bahsediyorsunuz. Eğer samimi iseniz; adım atın ama doğru adımlar atın. Çünkü adalet bir söylem değil; eylem meselesidir. Adaleti sağlayacağınız ve bunu toplum görecek, bilecek. Adaleti tecelli ettirmekle görevli yargıya güveni ancak o şekilde tesis edebilirsiniz. Sayın adalet bakanı “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” dedi. Güzel bir söz ama zaten memlekette kıyamet kopuyor. Adaletin yerini bulmadığı için, adaletsizliklerin büyüdüğü için kıyamet kopuyor. Hiç bir şey yapamayacakları ortada. Aksine baskılarını arttırıyorlar, hukuksuzlukları büyütüyorlar. Ne kadar baskı kurarsanız kurun; biz adaleti savunacağız” dedi.

“KİMSE MERAK ETMESİN; BİZ BU MAFYA DÜZENİNİ BİTİRECEĞİZ”

Mafya liderlerinden Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit ve hakaret eden ifadeleri için ise Muhrrem Erkek “Biz bu Mafya düzenini bitireceğiz” dedi. Erkek konuyla ilgili olarak; “Alaattin Çakıcı’nın muhatabı Sayın Bahçelidir, Sayın Erdoğan’dır, Sayın Süleyman Soylu’dur. Biliyorsunuz infaz düzenlemesi adı altında özel af çıkarttılar ve bu kişilerde artık Cumhur İttifakının, koalisyonun ortağı haline geldi. Hukuk düzeninden uzaklaştıkça mafya düzenine yaklaşırsınız. Burada önemli olan Türkiye’yi yönetenlerin ne söyleyeceğidir. Bir siyasi parti genel başkanına bir tehdit yönetiliyorsa; siyasetin önüne ciddi engeller konmaya çalışılıyorsa ki konamaz burada Türkiye’yi yöneten, özellikle yürütmenin başındaki Sayın Erdoğan’ın da ne diyeceği, nasıl bir tavır alacağı önemli. Onlar başaramazlar, yapamazlar ama hiç kimse merak etmesin; biz bu mafya düzenini bitireceğiz” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

erotik hikayeleri

Zara - Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme Zara - Kaç Kadeh Kırıldı Zara - Seni Yazdım Kalbime Zara - Hasretinden Yandı Gönlüm Zara - Halimem Zara - Eklemedir Koca Konak Zara - Şafak Söktü Yine Sunam Uyanmaz Zara - Değme Felek Zara - Müdür Beyin Yeşil Kürkü Zara - Hastane Önünde İncir Ağacı