banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

25 Kasım’da ŞÖNİM anlatıldı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Biga Kaymakamlığında İlçe Emniyet Müdürlüğü ile koordineli olarak toplantı düzenlenmiştir. Yapılan toplantının ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddet birimi ziyaret edildi. Biga Kaymakamı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Başsavcının da katılımları ile gerçekleşen toplantı sonrasında kadına yönelik şiddete karşı bilinçlendirme adına açılan stant ziyaret edildi.

25 Kasım’da ŞÖNİM anlatıldı
26 Kasım 2020 - 10:19
banner
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Komisyon Toplantısı Gerçekleştirildi.
25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü kapsamında Kadına yönelik şiddetle topyekün mücadele edilmesi ve alınması gereken önlemler ile kurumlar arası iş birliğini sağlamak amacıyla ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İlçe Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Komisyon” toplantısı Kaymakam Mustafa Can başkanlığında Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıya Biga Belediye Başkan Vekili Sıtkı Keçeci, Biga Cumhuriyet Başsavcısı Bahri Yalçınöz, ilgili kurum amirleri katıldı.
Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğünce yapılan bilgilendirmenin ardından toplantıda kadına yönelik şiddetin engellenmesi için yürütülmesi gereken çalışmalar, kurumlar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, toplumsal farkındalığın artırılması, şiddet mağdurunun yaşam, fiziksel ve ruhsal vücut bütünlüğünün her şart altında korunması ile yapılması planlanan çalışmalar görüşüldü.
Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999 tarihinde 54. genel kurul oturumunda alınan 54/134 sayılı karar ile; 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesi kararlaştırılmıştır. Birleşmiş Milletler tarafından, 2015 yılından bu yana 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık oluşturmak adına “Orange The World (Dünyayı Turuncuya Boya)” kampanyası ile 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında birçok ülkede Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Bakanlığımız tarafından 25 Kasım çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinliklerin Birleşmiş Milletler “Orange The World” kampanyası ile uyumlu olmasına özen gösterilmektedir.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında 25 Kasım 2019’da;

-Biga İlçesinde toplantı gerçekleştirildi.

-Farklı spor etkinliklerinde dikkat çekmek adına pankart açıldı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında 25 Kasım 2019’da;

-Şehrin tarihi simgeleri turuncu renkle ışıklandırıldı.

-Toplu ulaşım araçlarına bilgilendirici afişler asıldı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında 25 Kasım 2019’da;

-İlimizin merkezi noktalarında bilgilendirme stantları açıldı.

-Teknik kurul toplantısı yapıldı.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamın da 25 Kasım 2019’da;

-Kadın ve Demokrasi Derneği tarafından gününün önemine dikkat çekmek amacıyla 17 Burda AVM’de stant açıldı.

25 Kasım 2020 Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında;

-23 Kasım 2020’de Çan İlçesinde Muhtarlara yönelik bilgilendirme faaliyetleri düzenlendi.

-İlimizin kamu kurum ve kuruluşlarına bilgilendirici afişler asılarak farkındalık oluşturuldu.

-GESTAŞ feribotlarına günün önemine dikkat çekmek amacıyla pankart asıldı.

-Dünyayı Turuncuya Boya kampanyası kapsamında Şehrimizin simgesi Truva Atı ve Saat Kulesi 18.00-24.00 saatleri arasında turuncu renkte aydınlatılacaktır.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele alanında 2007’den bu yana 3 Ulusal Eylem Planı yürürlüğe girmiştir.

2021-2025 yıllarını kapsayacak 4. Ulusal Eylem Planı hazırlıkları devam etmektedir.

Bakanlığımız koordinasyonunda Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğinde, 2020-2021’i kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı 2019 yılında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü imza altına alınmıştır.

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantıları 16 Eylül 2020 tarihinde Sayın Valimiz başkanlığında Komisyon toplantısı gerçekleştirilmiştir. 23 Eylül 2020 tarihinde de Sayın Kaymakamımız Mustafa CAN başkanlığında ilçe koordinasyon toplantısı yapılmıştır.

İlimiz Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi 17 Haziran 2015 Tarihinde hizmete açılmıştır.

2020 yılı içerisinde 1469 kadın, 68 erkek ve 114 çocuk olmak üzere 1647 vatandaşımız ŞÖNİM’den hizmet almıştır.

2020 yılı Kasım ayı itibarıyla 111’u Bakanlığımıza bağlı olmak üzere ülke genelinde hizmet veren 146 kadın konukevi 3.508 kapasite ile hizmet sunmaktadır. İlimizde 1 Konukevi 20 Kapasite ile hizmet vermektedir. 2020 yılı içerisinde 162 Kadın ve 114 çocuk olmak üzere 276 vatandaşımız kadın konukevlerinden hizmet almıştır.

Sosyal Hizmet Merkezlerinde kadına yönelik koruyucu ve önleyici hizmetlerin etkin sunulması amacıyla «Şiddetle Mücadele İrtibat Noktaları» oluşturulmuştur.

İlimizdeki bütün SHM’lerde şiddetle mücadele irtibat noktası oluşturulmuştur.

Merkez Sosyal Hizmet Merkezi

Biga Sosyal Hizmet Merkezi

Ezine Sosyal Hizmet Merkezi

2020 yılında ŞÖNİM tarafından 6284 sayılı kanun kapsamında tedbir kararı alındıktan sonra müdürlüğümüze yönlendirilen 32 şiddet mağduru hakkında hane incelemesi yapılmıştır.

Yapılan incelemeler sonucunda;

– 2 şiddet mağduru kadına yönelik süreli nakdi yardım hizmeti verilmeye başlanmıştır.

– 8 şiddet mağduru kadının devam eden ceza davalarına bakanlığımız adına müdahil olunması hususunda İl Müdürlüğümüz kurum avukatı tarafından destek verilmesi yönünde talepleri alınmıştır.

– 4 şiddet mağduru kadın hakkında verilen gizlilik kararlarının devam edilmesi yönünde tedbir takip formu düzenlenerek ilgili mahkemelerden gizlilik kararlarının uzatılması talep edilmiştir.

– Tedbir kararı verilen şiddet mağduru kadınlara ulaşılarak 6284 sayılı kanun kapsamında verilen kurumsal hizmetler, adli yardım ve kadın konukevi hakkında bilgilendirme yapılmaktadır. Bu doğrultuda aydınlatılmış rıza formu düzenlenmektedir.

9-13 Kasım 2020 tarihleri arasında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinde görevli irtibat sorumlularına yönelik gerçekleştirilen online eğitim seminerine katılım sağlanmıştır. Koordinasyon Planındaki Bakanlığımızın kurumsal kapasitenin geliştirilmesi hedefi doğrultusunda 14-18 Eylül 2020 tarihleri arasında Aile Danışmanlığı Temel Eğitim Programına katılım sağlanarak e-devlet sistemi üzerinden gelen başvurular doğrultusunda Aile Danışmanlığı hizmeti verilmeye başlanmıştır. 6284 sayılı Kanun kapsamında yürütülen tüm işlemlerin takibinin yapılabilmesi amacıyla 81 İl Emniyet Müdürlüğünde ilçe düzeyinde «Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği» kuruluş işlemleri tamamlanmıştır. 81 ilde toplam 1.005 Büro amirliği faaliyet göstermektedir. Adli süreçte mağdurlara ve özellikle kırılgan gruplara yönelik onarıcı adalet ve sosyal hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde suç mağdurlarına yönelik bilgilendirme, yönlendirme, psiko-sosyal destek hizmetlerini sunmak üzere Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlükleri (ADM) kurulmuştur. İlçe Emniyet Müdürlüğüne 260 adet aile içi şiddet ihbarı gerçekleşmiş, bu ihbarlardan 196’sı hakkında tedbir kararı talep edilmiştir. 26 adet tedbir kararı takip edilen başvuru bulunmaktadır. Hakkında tedbir kararı bulunan mağdur kadınların mevcut durumu haftalık olarak kontrol edilmektedir. Başvuru için gelen mağdur kadınlara KADES uygulaması hakkında bilgilendirme yapılmakta ve broşür verilmektedir. İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından 49 önleyici tedbir kararı, 26 koruma kararı alınmıştır. İl Jandarma Komutanlığı tarafından 2 farklı tarihte kadın hizmetleri irtibat görevlilerine yönelik hizmet içi eğitim semineri düzenlenmiştir. KADES uygulaması hakkında Ağaköy Köyünde broşür dağıtımı yapılarak uygulamanın nasıl kullanıldığı yönünde bilgilendirme yapılmıştır.

“ALO 183 Sosyal Destek Hattı”

Salgın sürecinde, Alo 183 Sosyal Destek Hattını arayan şiddet mağdurları için önceliklendirme süreci başlatılmış olup, “0” tuşuna basarak herhangi bir sıra beklemeden ilgili destek personeline ulaşılabilmektedir. “0 501 183 0 183” iletişim numarasından 7 gün 24 saat WhatsApp uygulaması aracılığıyla vatandaşlara hizmet sunulmaya başlanmıştır. Yalnızca kadınların kullanımına açıktır. Yardım İste butonu vasıtasıyla 7/24 kolluk birimlerine ulaşım sağlamaktadır. İhtiyaç tespiti halinde mağdurların Bakanlığımıza bağlı Merkezlerden hizmet almaları için yönlendirme yapılmaktadır.

İndirilme Sayısı                                                                                     İhbar Sayısı

545.579                                                                                                  45.920

İlgili Protokol; Bakanlığımız, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasında 08.03.2015 tarihinde imzalanmıştır. Pilot uygulamada; Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nda bulunan elektronik izleme sistemi altyapısı kullanılmaktadır. Şiddet mağduru ve şiddet uygulayanın birlikte izlenerek yüksek riskli vakalarda etkili koruma ve müdahale sağlamaktadır. Kadına yönelik şiddet verilerinin etkin biçimde izlenmesi amacıyla kurumlar arası ortak veri tabanı oluşturulmuştur. Kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarda sadece kriz odaklı değil aynı zamanda risk odaklı yaklaşımla şiddet mağduruna doğru müdahale ve etkin hizmet sunumu hedeflenmektedir.

“Kadına Yönelik Şiddet Vakalarında Risk Analiz ve Yönetim Modülü” 18 ilimizde pilot olarak uygulanmaya başlanmıştır. 2021 yılında 81 ile yaygınlaştırılacaktır. Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında 2007 yılından itibaren başlatılan eğitimlerle bugüne kadar Ülke genelinde 1.946.023 kişiye eğitim ve seminerler verilmiştir. Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında 2020 yılında ŞÖNİM tarafından gerçekleştirilen eğitimler ile 1658 kişiye eğitim ve seminerler verilmiştir. Kolluk görevlilerine yönelik Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Seminerleri ile 2020 yılında 1194 kişiye ulaşılmıştır. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı 2017 yılında yürürlüğe girmiştir. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Genelgesi 21.09.2020 Tarihinde 2020/12 sayıyla yürürlüğe girmiştir. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından kamu görevlileri, vatandaş, muhtar ve kolluk görevlilerine yönelik; Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Mağdurla görüşme teknikleri Kadına yönelik şiddetle mücadele ve kurumsal mekanizmalar Konulu seminerler gerçekleştirilmiştir. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Birinci İl Eylem Planımız 2017 Tarihinde yürürlüğe girmiştir.”

Toplantı sonrası Biga İlçe Emniyet Müdürlüğünde KADES ( Kadın Acil Destek) uygulaması projesi tanıtımı gerçekleştirildi.
Tanıtımın ardından Mustafa Can ve beraberindeki heyet ilçemizin belirli noktalarına kurulan KADES (Kadın Acil Destek Uygulaması) stantlarını ziyaret edilerek görevli Emniyet memurlarından vatandaşların proje hakkında bilgilendirilmesi konusunda bilgi aldılar.

Office 2013

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

erotik hikayeleri

Zara - Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme Zara - Kaç Kadeh Kırıldı Zara - Seni Yazdım Kalbime Zara - Hasretinden Yandı Gönlüm Zara - Halimem Zara - Eklemedir Koca Konak Zara - Şafak Söktü Yine Sunam Uyanmaz Zara - Değme Felek Zara - Müdür Beyin Yeşil Kürkü Zara - Hastane Önünde İncir Ağacı