Mayıs 18, 2021

Biga’da kahvecilerden isyan: Bıçak kemiğe dayandı

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kahveler kapandı, esnafa ise henüz bir destek açıklaması yapılmadı. Dün de Biga İlçe Hıfzısıhha Kurulu karar alarak çay ocaklarını da kapattı. Biga’da 343 üyesi bulunan Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz bir basın açıklaması yaparak;  “Bıçak kemiğe dayandı. Esnafımızın ne yiyeceği ne içeceği de düşünüldü mü?” diye sordu.

Geçtiğimiz hafta İçişleri Bakanlığı genelgesiyle kahveler kapandı, esnafa ise henüz bir destek açıklaması yapılmadı. Dün de Biga İlçe Hıfzısıhha Kurulu karar alarak çay ocaklarını da kapattı. Biga’da 343 üyesi bulunan Kahveciler Odası Başkanı İlhan Yavuz bir basın açıklaması yaparak;  “Bıçak kemiğe dayandı. Esnafımızın ne yiyeceği ne içeceği de düşünüldü mü?” diye sordu.

İşte o açıklama:

“3-4’ER AYLIK KİRALAR DURUYOR”

“Biga Kahveciler Odası ve yönetimi olarak bugün pandemi koşullarında tüm üyelerimizle birlikte zor bir süreçten geçiyoruz. Elbette vaka sayılarındaki artışlar hem Bigamızda, hem Çanakkalemizde hem de ülkemizde ciddi kararlar alınmasını gerekli kılıyor. Sağlık her şeyden önemli. Bu konuda hiçbir üyemin ben ve yönetimimden farklı düşündüğünü sanmıyorum. Ancak bir de acı gerçek, hayat koşulları var. Esnafımız evlerine ekmek götüremiyor. Kovit 19 pandemisi Mart ayından beri canımızı çok yaktı. Vakaların artıyor olması hepimizi derinden yaraladı. Ancak bizler vatanına, milletine bağlı; tek derdi evine ekmek götürmek olan küçük esnaflarız. Bizler devletimizin koruyup kollayıcılığına inanan insanlarız. Hepimiz küçük kazançlarla hayatımızı idare ettirmeye çalışıyoruz. Mart ayından sonra bizlere 25’er bin lira kredi verildi. Biga’da esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi ortaklarına 25’er bin lira kredi dağıttı. Kooperatife üye olmayan esnaflarımıza ise Halk Bankası’ndan 25’er bin lira nakit,  25’er bin lira kredi kartı başvurusu hakkı tanındı. Bankalara 1’er kefille 100 bin lira borcun altına imza attı benim üyelerim. İlk taksitler faizi de eklenerek yapılandırıldı. İkinci taksitleri de çoğu esnaf arkadaşım ödeyemedi. Kredi kartlarımız patladı. Yapılandırılan borçlarımızın taksitleri yeniden geldi. Üyelerimizin her birinin 3’er – 4’er aylık kiraları var. Faturalar var. Açık olduğumuz dönemde de işçimizin maaşını ödemeye, faturaları biriktirmemeye, evimize ekmek götürmeye çalışıyorduk. Kahvelerimiz açık olsa da yaz sezonunda bile oyun serbest olmadığı için esnafımız yeterince kazanamadı. Üstüne borçlar dağ gibi oldu. Sözün kısası para kazanıp borcumuzu ödeyemedik. Pandemi sürecinde devletimiz mekanı kapalı olan esnafımıza 1000’er lira destek oldu. Çoğu üyemiz bu destekten yararlanamadı. Hala bu süreç devam ediyor. 343 kişiden en fazla 50’si yararlanabildi.”

“İŞLETMELERİMİZ BUGÜN İTİBARİYLE BİTTİ”

“Geçtiğimiz Cuma günü İçişleri Bakanlığımızın verdiği kararla yine kahvelerimiz kapandı. Bugün itibariyle ise Biga İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararıyla Biga’da çay ocaklarımız da kapandı. Biga İlçe Hıfzısıhha Kurulu’nun verdiği karar kahveci esnafımızın canını çok acıttı. Çanakkale içinde bir tek Biga’da uygulanıyor bu karar. Verilen bu karar devletimizin kararıdır. Her şartta saygı gösteririz. Ancak alınan kararın arkasından esnafımızın ne yiyeceği, ne içeceği de düşünüldü mü? Bizler bugün devletimizin desteğine herzamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Bizlerin en azından asgari yaşam giderleri de karar mercileri tarafından karşılanmalıdır. Bugün buna çok ihtiyacımız var. Kiralar, faturalar, kredi ödemeleri esnafımızı bekliyor. Zaten zor durumda olan işletmelerimiz bugün itibariyle bitmiştir. Kaç gündür uyku uyuyamaz hale geldik. Üyelerimize cevap veremiyoruz. Esnaf arkadaşlarımın tamamı 5 kuruş para kazanamaz hale geldi. 343 üyemiz var. 63 tanesi çay ocağı ruhsatlı. Onların evlerinde ekmek bekleyen aileleri, para kazanamayan esnafımızın diğer esnaflara olan borçları, kiralar, faturalar üyelerimizin belini büküyor.”

“FIRSATÇILAR VAR”

“Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de bu süreci bazı meslek dallarımız fırsat bildi. Bize üye kaydı olmayan işletmesini kapatmamış esnafların çay servisi yaptığı şikayetleri geliyor. Büfeci, kantinci, çerezci, çiğ köfteci dahil çay satıyor. Bize üye kaydı olmadığı halde bu doğru değil. Bugün börekçi bile çay kazanı kuruyor. Belediyemiz ve Kaymakamlığımızı gerekli denetimleri yapmaya davet ediyorum. Benim üyelerim telefon ediyor, şikayet ediyor. Ben kendi adıma değil, tüm üyelerimiz adına buradayım. Üyelerimizin sesi olmak, bugün daha yüksek sesle dertlerimizi anlatmak zorundayım. Tüm karar vericileri sorumlu davranmaya, devletimizi de bir an önce gerekli düzenlemeleri yaparak esnafımıza destek olmaya davet ediyorum. Bütün siyasi partilerimizin temsilcilerini, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerini esnafımıza destek olmaya davet ediyorum. Bıçak kemiğe dayandı. Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

Soru üzerine konuşan Başkan Yavuz; “Bizim mülki amirimizin verdiği bir karar bu. Ama bu hastalığı bir biz bulaştırmıyoruz. Vatandaşımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bugün bankalara gidelim. AVM’lere gidelim. Bankaların önü insan dolu. Siz onları görmüyorsunuz. Geliyorsunuz benim çay ocağımı, kahvelerimi kapatıyorsunuz. Ben burada başkan olarak değil, bir kahveci olarak konuşuyorum. Hepimiz çoluk çocuk bakıyoruz. Hepimizin kredileri var. Hepimizin kiraları var. Toptancılara, işyeri sahiplerine elin taşın altına koyma çağrısı yapıyorum. Allah kimseyi düşürmesin. Bizim bir yakınımıza bir hastalık geleceğine biz işyerlerimizi kapatmaya razıyız. Ama bu herkese eşit olmalı. Orası açık, burası açık. Bir tek biz mi hastalık yayıyoruz. Bizi anlayışla karşılasınlar. Gerçekten zor durumdayız” diyerek isyan etti.

Windows 10 Home

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir