banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

“Turist Sayısı 10 Ayda Yüzde 72,5 Düşüş Gösterdi”

Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs salgınının en çok etkilediği sektörlerden birisi de Turizm Sektörü oldu. TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik son 2020 ilk on ayında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında geçen yıla göre büyük düşüş yaşandığını söyledi.

“Turist Sayısı 10 Ayda Yüzde 72,5 Düşüş Gösterdi”
27 Kasım 2020 - 11:37
banner

TÜRSAB Çanakkale Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik yaptığı değerlendirmede; “Ekim ayı Sınır Giriş istatistiklerine göre, 2020 yılının Ocak-Ekim ayları arasını kapsayan 10 aylık dönemde ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısında, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 72,5 oranında düşüş yaşandı. Yabancı ziyaretçi sayısı,10 aylık dönemde yüzde 72,5 oranında düşüşle 40,7 milyondan 11,2 milyon kişiye geriledi. Yurt dışında yaşayan vatandaş sayıları da eklendiğinde10 ayda gelen ziyaretçi sayısı 13,6 milyon oldu” dedi.

“EN ÇOK TURİST RUSYA’DAN GELDİ”

Türk Turizm Sektörünün zor bir dönemden geçtiğinin altını çizen TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik; “Pandemi salgını nedeniyle tüm dünyada Turizm sektöründe büyük düşüşler yaşandı. Ekim ayı bazında yabancı ziyaretçi düşüş yüzde 54,9 oranında gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 67 oranında, Antalya’ya gelen ise yüze 78 oranında azaldı. Türkiye’ye son 10 aylık dönemde en çok ziyaretçi Rusya’dan geldi. Rusya’yı Alman turistler takip etti” dedi.

“UKRAYNA’DAN YOĞUN İLGİ VAR”

TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik son yıllarda Çanakkaleli Turizmcilerin Balkan ülkelerine açılmasıyla birlikte bu coğrafya’dan Türkiye’ye yoğun turist hareketi gözlemlendiğini söyledi. Ahmet Çelik; “ilk on aylık verilere baktığımızda Rusya’dan gelen turist sayısı 1 milyon 911 bin 264 kişi ile sınırlı kaldığını görüyoruz. İkinci sırada gelen Almanya’dan ise ülkemize bu yıl 1 milyon 37 bin 293 geldiğini görüyoruz. Her ne kadar pandemi salgını beklentilerimizin altında seyretse de bu yıl Bulgaristan’dan Türkiye’ye 997 bin 470 olduğunu görüyoruz. Ukrayna’dan bu yıl Türkiye’ye gelen turist sayısında ciddi artış yaşandığını gözlemliyoruz, bu durumun ilerleyen yıllarda artacağına inanıyorum” dedi.

“BULGAR TURİST SAYISI 1 MİLYONA YAKLAŞTI”

Türkiye’ye özellikle son aylarda Bulgaristan’dan yoğun bir giriş yaşandığına dikkat çeken TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik; “Bulgaristan’dan son aylarda Türkiye’ye ciddi giriş yaşanıyor. Bulgaristan’dan yapılan girişler alış verişe dayalı. Edirne’den alış veriş yapan Bulgarların bir kısmının ise İstanbul’u gezip sonrasında ülkelerine geri döndüğünü gözlemliyoruz. Alış veriş için bile gelmiş olsalar ülkemize bu dönemde ciddi döviz girişi sağlıyorlar” dedi.

Windows 7 Enterprise

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.