Biga’da 1 köyde karantina

Biga’da 1 köyde karantina

Biga İlçe Hıfzısıhha Kurulu, Biga Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplanarak İlyasalan Köyü’nde 10 günlük karantina ilan etti.

Karar kapsamında köye giriş ve çıkışlar belirli istisnalar dışında kısıtlandı. Toplu ibadet edilmesi 23 Aralık Çarşamba gününden itibaren ertelendi.  Cenaze namazlarının namaz vakitlerinden önce belirlenerek uygun bir zamanda kılınmasına karar verildi. Cenaze defin işlemleri  ve taziyeler kalabalık oluşturmayacak bir şekilde yapılacak. Berber, kuaför vb. işyerlerinin faaliyetleri 23 Aralık Çarşamba gününden itibaren ertelendi. Ev ziyaretleri yasaklandı. Köy minibüsleri, işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının giriş-çıkışı geçici bir süreliğine kısıtlandı.
Öte yandan açıklamada Karabiga Halk Pazarı’nın 25 Aralık Cuma gününden itibaren açılacağı duyuruldu.
İŞTE O KARAR:
İlçemiz İlyasalan köyünde saptanan Yeni Koronovirüs (Covid-19) vakalarının yayılımını engellemek,toplum sağlığını korumak amacıyla,1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 27.ve 72. maddeleri doğrultusunda 23/12/2020 Çarşamba günü saat 00:00 dan itibaren 10 gün süreyle İlyasalan köyü için bir takım kısıtlamaların uygulanmasına karar verilmiştir.
A- ) İlyasalan Köyü için getirilen kısıtlamalar:
1.Köye giriş ve çıkışlar aşağıda belirlenen istisnalar dışında yasaklanmıştır;
a.Küçükbaş-Büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler,
b.Bitkisel hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve
nakliyesinde çalışanlar,
c.Temel ihtiyaç malzemelerinin (ekmek, su, yaş meyve-sebze vb.) dağıtımında ve satışında çalışanlar,
d.Kolluk kuvvetleri,sağlık personelleri,vefa sosyal destek çalışanları, teknik/arıza servisi görevlileri,
2.İbadethanelerde COVİD-19 bulaşma riski artışı öngörüldüğü için; toplu olarak ibadet edilmesi 23/12/2020 Çarşamba günü saat 00:00 itibari ile geçici olarak ertelenmiştir.
3.Cenaze namazlarının (vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak) bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınacaktır.
4.Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlar bilgilendirilecektir.
5.Berber, Kuaför vb. işyerlerinin faaliyetleri 23/12/2020 Çarşamba günü saat 00:00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacaktır.
6.Vatandaşların maske kullanımının ve sosyal mesafe kuralına uyulması sağlanacaktır.
7.Vatandaşlarımızın kendi evlerinde kalmaları esası ile kısıtlama boyunca ev ziyaretleri yasaklanacaktır.
8.Köy minibüsleri, işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının giriş-çıkışı geçici bir süreliğine kısıtlanacaktır.
9.Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Biriminin köyde ikamet eden vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tüm tedbirlerin alınacak, ikametlerinden ayrılmalarına kısıtlama / yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecek, bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi / ekip ve araç görevlendirilecektir.
10. Gerekli güvenlik önlemleri Biga İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından alınacaktır.
B- ) 26/11/2020 tarihli 2020/121 sayılı kararımızla kurulmasına geçici süreliğine ara verilen Karabiga Beldesi Halk Pazarı’nın, salgınla mücadelede görülen olumlu seyir gözönüne alınarak Karabiga Belediye Başkanlığı ve Biga İlçe Jandarma Komutanlığı denetim ve koordinasyonunda, pazar yerleri ile ilgili İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca alınan kararlar ve Biga İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan tedbirlere uymak kaydıyla 25/12/2020 Cuma gününden itibaren kurulmasına,
Kararlarımızla ile ilgili uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, sıralı/sorumlu amirlerce tüm birimlerimizle koordinasyon ve işbirliği çerçevesinde hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınması ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara/tesislere Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282 nci maddesi gereğince idari işlem tesis edilmesi, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususlarına;
Oybirliği ile karar verilmiştir.

server yazılım lisansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir