banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

Türk İş asgari ücret için rakam verdi

Türk İş Çanakkale İl Temsilcisi Osman Akkurt; “Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline aylık net 3.000 TL’nin geçmesi sağlanmalıdır” dedi.

Türk İş asgari ücret için rakam verdi
28 Aralık 2020 - 11:28
banner

Türk İş Çanakkale İl Temsilcisi Osman Akkurt; “Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline aylık net 3.000 TL’nin geçmesi sağlanmalıdır” dedi.

Türk İş Çanakkale İl Temsilcisi, Türk Metal Sendikası Biga 1 No’lu Şube Başkanı Osman Akkurt, 3 işçi konfederasyonunun ortak basın açıklamasını okudu.

“Asgari ücretle ilgili talebimizin arkasındayız. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlamalıdır” diyen TÜRK-İŞ, HAK-iş ve DISK Genel Başkanları 25 Aralık 2020 Cuma Günü TÜRK-İŞ Genel Merkezinde bir araya gelerek asgari ücret konusundaki gelişmeleri değerlendirmiş ve aşağıdaki ortak açıklamanın yapılmasına karar verdiler.

Türk İş Çanakkale Temsilcisi Osman Akkurt şu açıklamayı yaptı:

“NET 3000 TL GEÇMELİDİR”

“Değerli basın mensupları, Değerli emekçi kardeşlerim… İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi ve belirlenecek bu ücretin 3.000 TL’nin altında olmaması milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir. İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. (-40 yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir. Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. İnsan onuruna yakışır olmalıdır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca “bekar bir işçi için” hesaplanan” yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline aylık net 3.000 TL’nin geçmesi sağlanmalıdır.”

“BELİRLEYİCİ OLAN HÜKÜMETİN TUTUMUDUR”
“Değerli basın mensupları, Değerli emekçi kardeşlerim… Asgari ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumudur. Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. insan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir. İşçi temsilcileri “insan onuruna yakışır” bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç işçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları “insan onuruna yaraşır bir asgari ücret” belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

TÜİK RAKAMLARI AÇIKLAMIŞTI

TÜİK, asgari ücret hesaplamasında dikkate alınan bekar bir çalışanın aylık asgari geçim tutarını hafif işler için 2 bin 339, orta işler için 2 bin 507 ve ağır işler için 2 bin 792 olarak belirledi. TÜİK’e göre ağır statüdeki bir işçinin geçim maliyeti yıllık yüzde 19.77 arttı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyonda işçi, işveren ve devlet kanadı 5 kişi ile temsil ediliyor.

Görüşmelerde ilk toplantı Bakanlık’ta yapılıyor. İşçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılan iki toplantının ardından dördüncü ve son toplantı yine Bakanlık’ın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.