Mayıs 18, 2021

Yeni yıl, yeni teşvik

Covit-19’un tüm dünyada olduğu gibi , ülkemizde de ekonomimize olumsuz etkileri zirve yapmışken yeni teşviklerin işverenlerimizi bir nebze olsun rahatlatacağı kanaatindeyim. Son dönemde çıkan teşviklerin hepsi, istihdamı artırmaya yönelik teşvikler.  İşverenlerimizi eski faaliyetlerine tekrar dönmesi halinde, istihdam artışında, devletin yardım eli uzandı.

Her teşvikte olduğu gibi yine işçi ve işveren yönüyle şartlar bulunuyor. Peki bu teşvikin şartları nedir?

Sigortalı Yönünden;

  • 01/12/2020 ila 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesinde yer alan fesih yapılamayacak sürenin son günü arasında (son gün dahil) işe alınmış olması,
  • 01/10/2020 tarihi itibarıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı olmaması,
  • İşe giriş tarihi itibarıyla Sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaması, yaşlılık aylığı almaması,
  • Sigortalının işe giriş tarihi itibarıyla yabancı olmaması,
  • Sigortalının fiilen çalıştırılması,

Bu güne kadar bir teşvikte ilk defa çalışan kişinin yabancı olmaması şartı getirildi. Biz de bu uygulamanın son derece yerinde olduğunu düşünüyoruz.

İşyeri Yönünden;

  • Özel sektör işverenine ait olması,
  • Sigortalının 2019/Ocak ila 2020/Nisan aylarında/dönemlerinde Kuruma uzun vadeli sigorta kollarına (MYÖ) tabi olarak en az sayıda bildirim yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması,

Bu destekten yararlanan sigortalıların yarısından her birini, bu maddenin uygulama süresinin sona ermesinden itibaren, destekten yararlandığı ortalama süre kadar fiilen çalıştırmakla yükümlüdür.

Örneğin bu kapsamda bildirdiğimiz 4 kişi var, bu dört kişiden 2’sini, teşvikten yararlanılan ortalama süre kadar çalıştırmak zorundayız. 

Bu teşvik getirisi 2021/01. Ay itibariyle günlük 53,67, aylık 1610,10 diğer bir ifadeyle 4.295,00-TL ücretli bir çalışan için herhangi prim ödemiyorsunuz.

Şimdi hepiniz bu kadar şart ile teşvik mi olur dediğinizi hissediyorum. Ama şunun da bilinmesi gerekir. Birtakım nimetlerin külfeti elbette olacak bunun için istihdamı arttırıcı etki yapacak şartların gerekli olduğunu düşünüyorum.

Ekonomimize katkıda, yeni teşvikin tüm işverenlerimize hayırlı olmasını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir