Çiğ sütte son fiyatı Başkan Özkurnaz açıkladı!!

Çiğ sütte son fiyatı Başkan Özkurnaz açıkladı!!

Çanakkale ve çevresinde faaliyet gösteren süt ve süt ürünleri markalarının temsilcileri, süt üreticileri ve kooperatif temsilcileri Aralık ayı sonunda bir araya gelerek çiğ sütün litre alım fiyatı konusunda anlaşmaya varmıştı.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, yeni fiyatın her iki tarafa da hayırlı olması temennisinde bulundu. Özkurnaz yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Ulusal Süt Konseyi’nde geçtiğimiz ay içerisinde, sütün fiyatı Nisan ayı sonuna kadar 2 lira 80 kuruş olarak açıklandı. Ancak Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı eşik fiyattır. Yan fiyatlarının, girdi maliyetlerinin çok yükseldiği bir süreçte, 2 lira 80 kuruş olarak açıklanan Ulusal Süt Konsey fiyatı üzerine, sanayiciyle gerçekleştirdiğimiz toplantıda 20 kuruş fiyat talebinde bulunduk. Sağ olsun sanayici arkadaşlarımız ile Nisan ayı sonuna kadar süt fiyatını 3 lira olarak fiyatı belirlemiş olduk” demişti.

Özkurnaz’ın açıklamasından sonra Türkiye’nin birçok ilinden çiğ süt fiyatının 3 lira olduğuyla ilgili açıklamalar yapılmıştı. Ocak ayıyla birlikte çiğ süt alım fiyatıyla ilgili belirsizlikler ortaya çıktı. Kooperatiflerin bazıları fatura kesmezken, üreticiler sütü 2 lira 80 kuruştan vermeye başladı. Üreticilerin merakla beklediği açıklama Başkan Özkurnaz’dan geldi.

Dün sanayiciyle yeniden bir araya gelen Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz, Medya Lokum ve Biga Haber’e yaptığı açıklamada çiğ süt fiyatı tartışmasındaki son durumu açıkladı. Sanayiciyle geçtiğimiz hafta bir araya gelen Özkurnaz, konuşulan son çiğ süt alım fiyatını da açıklarken özetle; “Sanayici her zaman bize muhtaç. Biz de her zaman sanayiciye muhtacız. Böyle bakmamız gerek. Bizim Çanakkale bölgesinde gösterdiğimiz duyarlılığı diğer illerdeki arkadaşlar da göstermek zorundadır. Biz marketlerin fahiş fiyatlar açıklamalarına katlanamıyoruz. 3 harfli marketler kartel oluşturmuş durumda. Böyle giderse insanlar hayvancılıktan uzaklaşacaklardır” ifadelerini kullandı.

İŞTE O RÖPORTAJ:

One thought on “Çiğ sütte son fiyatı Başkan Özkurnaz açıkladı!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir