banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

“3 Harfli Mağazalar Üyelerimizi ve Esnafı Mağdur Ediyor”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, ÇTSO meclis toplantısında yaptığı açıklamalarla gündemi sarstı. Hizmet sektörüne verilen sembolik desteklerin kesinlikle yeterli olmadığını her türlü platformda ifade ettiğini belirten Semizoğlu, pandemi nedeniyle esnafın kepenk kapattığını ancak 3 harfli zincir mağazaların ise bu süreci fırsata çevirip haksız rekabet sağladığına dikkat çekti.

“3 Harfli Mağazalar Üyelerimizi ve Esnafı Mağdur Ediyor”
12 Şubat 2021 - 10:01
banner

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu video konferans yönetimiyle gerçekleştirilen ÇTSO Şubat Ayı meclis toplantısında yaptığı açıklamalar çok konuşulacak. Son bir aylık süreçte ÇTSO Yönetimi olarak yapılan faaliyetler hakkında meclis üyelerine bilgi veren Semizoğlu, Çanakkale ili Oda ve Borsaları Müşterek toplantılarına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleştiğini ve Çanakkaleli esnafın, üretici ve sanayicilerin sorunlarını ilettiklerini belirtti. Gerçekleşen toplantı ile ilgili değerlendirmede bulunan Semizoğlu; “Çanakkale İli Oda ve Borsaları Müşterek Toplantımızı TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleşirdik. Söz almak isteyen tüm Meclis ve Komite üyelerimize söz verildi. Öncelikle söz alan ve İlimizin sorunlarını dile getiren tüm arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bunları zaten konuşuyorduk ama seçilmiş Komite ve Meclis Üyelerimizin ağzından bu sorunların dile getirilmesi çok önemliydi. 4 saate yakın tüm katılımcıları dinleyen ve soruları cevaplayan Birlik Başkanımıza teşekkürlerimi huzurlarınızda bir daha dile getirmek istiyorum. Gerçekten çok sabırlı ve her konuya vakıf. Üzerindeki yükü ve baskıyı tahmin edebiliyorum. Zira Türkiye’de doğruları konuşmak gerçekten zor. Allah hepimizin yardımcısı olsun” dedi.

“ÜÇ HARFLİ MAĞAZALAR HAKSIZ REKABET YAPIYORLAR”

Türkiye geneline yayılan ve hemen hemen her mahallede bulunan ‘Üç Harfli Market/Mağazalar’a dikkat çeken Selçuk Semizoğlu; “Salgın sebebi ile üyelerimizin yaşadıkları sıkıntı ve mağduriyetleri TOBB Başkanımıza zaten sürekli iletiyoruz. En son olarak da, hafta sonu kısıtlamasında işyerleri kapalı olan konfeksiyon, elektronik ticaret, kırtasiye, oyuncak, mobilya, tekstil vb ticareti ile uğraşan üyelerimizin sıkıntılarını ilettik. Bu üyelerimiz kurallara uyuyor, işyerleri kapalı, ancak üç harfliler olarak tabir ettiğimiz mağazalarda bu ürünlerin hepsi hafta sonu satılabiliyor. Haksız rekabetin yanı sıra kısıtlamanın da amacından uzaklaşmasına sebep oluyor. Diğer ilettiğimiz bir konu da medikal malzemesi ticareti ile iştigal eden üyelerimiz aşı uygulanacak grup sıralamasında hiç yer almıyorlar. Bu üyelerimizin 1.Aşama A Grubuna dahil edilmeleri konusunda da girişimde bulunduk.

“HİZMET SEKTÖRÜNE VERİLEN SEMBOLİK DESTEK KESİNLİKLE YETERLİ DEĞİL”

ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay’ın “Üniversiteler Kontrollü bir şekilde açılmalı” çağrısına destek veren Selçuk Semizoğlu yaptığı açıklamaların devamında Hizmet Sektörüne verilen desteklere değindi. Semizoğlu her platformda desteklerin yeterli olmadığını ifade ettiklerini belirterek; “Osman Başkanım da konuşmalarında ifade etti, özellikle Çanakkale için çok önemli. Üniversitemiz ve Üniversitemize bağlı, Üniversitemizden etkilenen hizmet sektörüne verilen sembolik destek kesinlikle yeterli değil. Artık kredi değil uzun vadeli geri ödenecek olsa da çok uzun vadeli olması gerektiğine inanıyoruz. Bunları her platformda dile getiriyoruz. Üst Birliğimiz de buna vakıf” dedi.

“ÇEVRE HASSASİYETİMİZİ VE ALIMLARDA YERLİ İŞLETMELERİ TERCİH ETMELERİNİ İLETTİK”

Doğu Biga Madencilik yetkililerinin ÇTSO’yu ziyaret ettiğini belirten Selçuk Semizoğlu, madencilik firması yetkililerine çevre hassasiyetlerinin yanı sıra yapılacak alımlarda Çanakkaleli işletme ve firmaları tercih etmeleri konusunda duyarlı davranmaya davet ettiklerini söyledi. Semizoğlu konuyla ilgili olarak Meclis üyelerine yaptığı açıklamada; “Doğu Biga Alamos Gold Firması Genel Müdürü Ahmet Şentürk ve Genel Müdür Yardımcısı Ömür Öztürk Ticaret ve Sanayi Odası’nda şahsımı ziyarete geldiler. Çevreye olan hassasiyetimizi bir kez daha dile getirdik. Evet yer altı zenginliklerimiz çıkarılmalı mı, çıkarılmamalı mı? Çevre ve insan hayatının her şeyin üzerinde olduğunu bir kez daha dile getirdik. Satın almaları konusunda kesinlikle yerel esnaftan, yerel tacir tüccardan, yerel işletmelerden faydalanmaları konusuna hassasiyetle özen gösterilmesini istedik. Bu konuda söz aldık. Çünkü bu da inşallah ciddi bir yatırım. Bu ve bunun gibi birkaç tane daha var. Her birinin üst düzey yöneticileriyle bunu konuşuyoruz. Bu da inşallah Çanakkaleli iş insanlarımıza bir can suyu olacaktır” dedi.

“DEVLET DESTEĞİ BİR YERE KADAR.. DAYANIŞMA KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, devlet desteğinin yeterli olmadığını, Çanakkale’de bir yıldan bu yana kazanç sağlayamayan esnaflar olduğuna dikkat çekerek İl genelinde Belediyeler ile yerel esnaf, üretici ve sanayiciler için dayanışma kampanyası hazırlığı içinde olduklarını açıkladı. Semizoğlu; “Sizlere yerel tacir, tüccarımızı korumak için başlattığımız bir kampanyadan da bahsetmek istiyorum. Görselleri ekranda paylaşıyoruz sizinle. Bunları hazırlattık, eksik olmasın bu sabah Çanakkale Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan Başkanla da görüştüm. Her türlü desteğe hazır olduklarını, billboardları ücretsiz tahsis edeceklerini Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasının logosunu ve diğer Çanakkale şehrinin logosunu görüyorsunuz. Burada Çanakkale Belediyesi ile birlikte ortak bir çalışma olacak. Belediyenin logosu da olacak aynı Odamızın logosu olduğu gibi. Bunu her ilçemizde de yapmayı planlıyoruz. Buradaki paydaşlarımız da ilçe Belediyeleri olacak. Ama Çanakkale ile başlattık. Biz bir yerden başlayalım buna her birimiz kendi işletmelerinde de özen gösterirsek arkadaşlar çünkü büyüğün derdi çok ama küçüğe can suyu vermek büyüğün elinde. Bunu ben bütün işletme sahiplerine dışarıdan gelen yatırımcılara özellikle vurguluyorum. Verdiğimiz kadar zenginiz bunu söylemek istiyorum. Paylaşmamız gereken bir dönemdeyiz. Gerçekten baktığımız zaman yaklaşık 1 yıldır işletmesini hiçbir şekilde bir lira geliri olmayan insanlar var ve sadece tacir tüccar olarak düşünmemek lazım bu işletmelerde çalışanların da gelirleri yok. Devlet de bir yere kadar destek oluyor. Bu dönemde dayanışmaya biraz daha özen göstermemiz gerektiğine inanıyorum” diyerek önümzüdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak dayanışma kampanyası hakkında üyelere bilgi verdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    erotik hikayeleri

    Zara - Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme Zara - Kaç Kadeh Kırıldı Zara - Seni Yazdım Kalbime Zara - Hasretinden Yandı Gönlüm Zara - Halimem Zara - Eklemedir Koca Konak Zara - Şafak Söktü Yine Sunam Uyanmaz Zara - Değme Felek Zara - Müdür Beyin Yeşil Kürkü Zara - Hastane Önünde İncir Ağacı