banner
banner

Medya Lokum | Biga Haberleri

banner

“Destekler Esnafa Moral Oluyor Ama Sıkıntılar Çok Büyük”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Şubat 2021 ayı olağan Meclis Covid-19 salgının tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; aşılama çalışmalarının çok önemli olduğunu belirtirken alınacak tedbirlerle bir an önce normalleşme adımlarının atılacağını inandığını söyledi.

“Destekler Esnafa Moral Oluyor Ama Sıkıntılar Çok Büyük”
12 Şubat 2021 - 9:59
banner

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Şubat 2021 ayı olağan Meclis Covid-19 salgının tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; aşılama çalışmalarının çok önemli olduğunu belirtirken alınacak tedbirlerle bir an önce normalleşme adımlarının atılacağını inandığını söyledi. Özellikle hizmet sektöründe ciddi sıkıntılar yaşandığını ifade eden Okyay; “Destek Paketleri moral açısından önemli ancak sektörün çok büyük sıkıntıları var” dedi.

“KUR KRİZİNİN YARATTIĞI FİNANSMAN SORUNU ENFLASYONU ETKİLEDİ”

Online olarak gerçekleştirilen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası(ÇTSO)’nın meclis toplantısında meclis üyelerine dünya, Türkiye ve Çanakkale iş dünyası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ekonomik beklentiler ve merkez bankasının faiz kararı ile ilgili değerlendirmede bulunan ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay; “Hepinizin bildiği üzere, bu yılın en önemli konuları arasında yüksek enflasyon geliyor. Arz-talep dengesinin kaybolması, üretim maliyetlerindeki artış, hammaddede ithalata bağlılık ve dolayısıyla kur krizinin yarattığı finansman sorunu enflasyonu olumsuz yönde etkiledi” dedi.

“YATIRIMLARIN ARTACAĞI BİR DÖNEME GİRECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Merkez Bankası yönetiminin attığı olumlu adımlar sonrasında faizlerin düşeceğine ve ülke ekonomisinin rahat bir nefes alacağına inandığını belirten Osman Okyay; “Gelişmiş ülkelerde çözülen enflasyon sorununun ülkemiz için de bir an önce çözüme kavuşması için Merkez Bankası tarafından atılan adımları kıymetli bulduğumu ifade etmek istiyorum. Merkez Bankası’nın kararlı duruşunun, enflasyonu dizginleyecek politikaları hayata geçirirken yabancı yatırımcının ülkemize yeniden dönmesi için fırsatı beraberinde getireceğine inanıyorum. Ocak ayına ilişkin gerek TÜFE gerek ÜFE gerçekleşmeleri; enflasyon üzerinde döviz kurunun birikimli yansımalarının, uluslararası emtia fiyatlarında devam eden artışların, üretici fiyatlarındaki güçlü artış eğiliminin ve arz kısıtlarının önemini koruduğunu gösteriyor.  Dolar kurunun stabilize olmasıyla birlikte üretimin tüm taraflarının rahat bir nefes alabileceği, ekonomi politikalarının öngörülebilirliğinin sağlanmasıyla, yatırımların artacağı bir döneme gireceğimize inanıyorum. Enflasyonist baskının son bulmasının ardından, kademeli olarak faizin düşürülmesinin yeni yatırımlar yapılabilmesi açısından da gerekli olduğunu öngörüyorum. Yatırımların eşitlik ve sürdürülebilirlik gibi ortak hedefleri teşvik etmesi, Dördüncü Sanayi Devrimi ile hayatımıza giren inovasyonları, özellikle sağlık ve toplumsal sorunların çözümünde, kamu yararını gözetecek şekilde gerçekleşmesi bize nefes aldıracak ve güçlü bir büyüme ivmesi yaratılmasına vesile olacaktır” dedi.

“ÜNİVERSİTELERİN KONTROLLÜ ŞEKİLDE AÇILMASI ESNAFIMIZI OLUMLU ETKİLER”

Aşılama çalışmalarının devam ettiğini belirten Osman Okyay, pandemi salgını sürecinde en çok hizmet sektörünün; özellikle de Kafe ve Restaurant gibi küçük esnafın çok büyük sıkıntılar yaşadığını hatırlattı. Aşılama ve alınacak önlemlerle üniversitelerin kontrollü bir şekilde açılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Osman Okyay; “Hükümetimiz aşı çalışmalarını büyük bir gayretle sürdürüyor. İlk olarak sağlık çalışanlarımızın aşılanması çok önemliydi. Gece gündüz demeden fedakârca mücadele eden sağlık çalışanlarının hayatlarını korumak hepimizin sorumluluğu, onların çabalarına bir kez daha sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. Önümüzde, yepyeni hedefler, umutlar ve beklentilerle dolu bir yıl var. Bu fırtınalı süreçte, gemimizi en sakin limana yanaştıracak, normalleşmeyle birlikte istihdamı artıracak, üretimi güçlendirecek adımları ivedilikle atacağımızı düşünüyorum. Bu doğrultuda istihdam açısından baktığımızda, özellikle kafe ve restoran sektörleri için hükümetimiz tarafından açıklanan destek paketini, moral açısından önemli buluyorum, ancak sektörün sıkıntılarının çok büyük olduğunu da biliyorum. O yüzden, tüm önlemlerin alındığı kontrollü bir normalleşme sürecinin başlaması da bu sektörlerin tekrar ayağa kalkması ve istihdamın normal seviyeye gelmesi açısından gerekli görünüyor. Bunun yanı sıra şehrimize değer katan, üniversitelerin de kontrollü bir şekilde açılması, normalleşmenin bir an önce başlaması esnafımızı olumlu bir şekilde etkileyecek ve yaralarını bir nebze de olsa sarmaya vesile olacaktır” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    erotik hikayeleri

    Zara - Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme Zara - Kaç Kadeh Kırıldı Zara - Seni Yazdım Kalbime Zara - Hasretinden Yandı Gönlüm Zara - Halimem Zara - Eklemedir Koca Konak Zara - Şafak Söktü Yine Sunam Uyanmaz Zara - Değme Felek Zara - Müdür Beyin Yeşil Kürkü Zara - Hastane Önünde İncir Ağacı