Biga’da 2 köyde karantina

Biga’da 2 köyde karantina

Biga Kaymakamlığı İlçe Hıfzısıhha Kurulu kararıyla Danişment ve Kozçeşme köylerinde bugünden itibaren 10 gün süreyle karantina ilan edildi. İdriskoru, Güvemalan ve Elmalı köylerinde kahvehane ve camiler ile Gümüşçay beldesinde ise kahvehane ve kafeler 10 gün süreyle kapatıldı.
Biga Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
A.İlçemiz Danişment ve Kozçeşme köylerinde;
1.Köylere giriş ve çıkışlar aşağıda belirlenen istisnalar dışında yasaklanmıştır;
a. Küçükbaş-Büyükbaş hayvanları otlatanlar, arıcılık faaliyetini yürütenler,
b. Bitkisel hayvansal ürünlerin üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,
c. Temel ihtiyaç malzemelerinin (ekmek, su, yaş meyve-sebze vb.) dağıtımında ve satışında çalışanlar,
d. Kolluk kuvvetleri, sağlık personelleri, veterinerler, vefa sosyal destek çalışanları, teknik/arıza servisi görevlileri,Karabiga Liman Başkanlığı çalışanları,
e.Lojistik amaçlı yük taşıyanlar ve transit geçiş amaçlı yük ve yolcu taşıyanlar,
2.Köylerde bulunan ibadethanelerde COVİD-19 bulaşma riski artışı öngörüldüğü için; toplu olarak ibadet edilmesi 08/04/2021 Perşembe günü saat 00:00 itibari ile geçici olarak ertelenmiştir.
3.Cenaze namazlarının (vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak) bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınacaktır.
4.Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlar bilgilendirilecektir.
5.Berber, Kuaför, güzellik salonu vb. işyerlerinin faaliyetleri 08/04/2021 Perşembe günü saat 00:00 itibariyle geçici süreliğine durdurulacaktır.
6.Bu yerlerde yaşayan vatandaşların maske kullanımının ve sosyal mesafe kuralına uyulması sağlanacaktır.
7.Bu yerlerde ikamet eden vatandaşlarımızın kendi evlerinde kalmaları esası ile kısıtlama boyunca ev ziyaretleri yasaklanacaktır.
8.Belediye-köy minibüsleri, işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının bu yerleşim birimlerine giriş-çıkışının geçici bir süreliğine kısıtlanacaktır.
9.Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek Biriminin köyde ikamet eden vatandaşlarımızın sağlık başta olmak üzere tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli tüm tedbirlerin alınacak, ikametlerinden ayrılmalarına kısıtlama/yasaklama getirilen vatandaşlarımız 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecek, bu çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi / ekip ve araç görevlendirilecektir.
10.Gerekli güvenlik önlemleri Biga İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından alınacaktır.
11.Kısıtlama getirilen yerlerde tüm eğitim-öğretim faaliyetleri geçici süreliğine ertelenecektir.
B. İlçemiz İdriskoru, Güvemalan ve Elmalı köylerinde;
Vatandaşlarımızın çok yakın bir mesafede bir arada bulunarak hastalığın bulaşma riskini arttıracağı değerlendirilen kahvehane ve camilerin 08/04/2021 Perşembe günü saat 00:00 dan itibaren 10 gün süre ile kapatılmasına,
C. İlçemiz Gümüşçay Beldesinde;
Vatandaşlarımızın sosyal mesafe ve maske kurallarını ihlal ettikleri yerler olarak gözlemlenen, bu nedenle salgınla mücadelede zaafiyet algısı oluşturan kahvehane ve kafelerin 08/04/2021 Perşembe günü saat 00:00 dan itibaren 10 gün süre ile kapatılmasına, Kararlarımızla ile ilgili uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine, sıralı/sorumlu amirlerce tüm birimlerimizle koordinasyon ve işbirliği çerçevesinde hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınmasına ve mağduriyete neden olunmamasına,alınan kararlara uymayanlara 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.ve ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara Türk Ceza Kanunu’nun 195.maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususlarına; oybirliği ile karar verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir