Çiftçiye kötü haber!

2018 yılının Aralık ayında çiğ süt destekleme primi 10 kuruştan litre başına 25 kuruşa çıkarılmıştı. Ancak bugün durum değişti

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşma da süt destek prim fiyatlarının düşürülmesini gündeme getirerek, “Yem fiyatları artarken süt fiyatlarının gerilediği başka bir ülke var mıdır?” diye sordu.

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Tarım ve Orman Bakanının çiğ süt destek priminin litrede 15 kuruşluk artışla 25 kuruşa çıkarıldığını “müjde” olarak duyurmasına karşın, Mayıs – Haziran primleri ödenmeden fiyatın düşürüldüğünü söyledi. Özgür Ceylan, Bakanlığın bütçeyi gerekçe göstererek çiğ süt destek primini, eşine ender rastlanır bir kararla, geriye dönük olarak “Mayıs 2019’dan geçerli olacak şekilde” yeniden 10 kuruşa düşürdüğünü açıkladığını söyledi. Süt üreticisinin zamlı fiyattan desteğini alamadan zammın geri çekilmesini, “Ağa” benzetmesi ile ifade eden Özgür Ceylan, “Ağa verdiğini geri aldı. Üstelik ağalık yaparak sorun çözülmez” diye konuştu.

“SÜT İNEKLERİ KESİME GİDER”

Özgür Ceylan, seçim vaatleri ile süt üreticilerine verilen desteğin, prim desteklerinin zamlı ödemeleri yapılmadan zammın geri çekilmesinin yanlış olduğunu ifade ederek, “Bu yöntemle süt ineklerinin kesime, gönderilme sürecini hızlandırırsınız, sonra da çözümü hep yaptığınız gibi ithalatta ararsınız” diye konuştu. Bu durumun sıkıtı içinde olan süt üreticilerini daha da zora sokacağını ifade eden Özgür Ceylan, “Yem fiyatları artarken süt fiyatlarının gerilediği başka bir ülke var mıdır? Sayın Bakan “Süt üreticileri olmasa Bakanlığı ne güzel yönetirim” demek mi istiyor?” diye konuşarak süt üreticilerine destek verdi.

SÜT PRİM DESTEĞİ’NDE NE OLMUŞTU?

2018 yılının Aralık ayında çiğ süt destekleme primi 10 kuruştan litre başına 25 kuruşa çıkarılmıştı. Ancak bugün durum değişti. Tarım ve Orman Bakanlığı bütçede para olmadığını gerekçe göstererek çiğ süt primini litre başına 10 kuruşa düşürdü.

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği tarafından yapılan açıklamada, bu durumun çiftçiyi zor duruma sokacağı belirtildi. TÜSEDAD’tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Bütçede para olmaması gerekçesi ile Mayıs ve Haziran aylarına ait süt prim destekleri 10 kuruş olarak ödeneceği haberi bizleri endişelendirdi. Bu durum, zaten sıkıntı çeken süt üreticisini, daha zor bir duruma sokacaktır.

“HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜ KÖTÜ ETKİLEMEKTEDİR”

Kasım ayına girmiş olmamıza rağmen ilk 4 aylık süt destek primi hariç hiçbir ödeme yapılmaması zaten sıkıntıda olan hayvancılık sektörünü çok kötü etkilemektedir.

2018 yılı desteklemeleri ile neredeyse aynı olan 2019 yılı desteklemeleri enflasyon kaynaklı değer kaybını bile karşılamazken süt prim desteklemelerini Mayıs ve Haziran ayları için 25 kuruş yerine 10 Krş/Lt ‘ye düşürülmesi kabul edilebilir değildir.

Sektör adeta can çekişirken, süt pirim desteklemelerinin %60 azaltılması ile aynı dönemde Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansının Türk pazarına süt ürünleri sevkiyatı için veteriner sağlık sertifikası konusunda Türkiye’yle mutabakat sağlandığını açıklamış olması geleceğe doğru biz üreticileri kaygılandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir