Benim bir önerim var!

Geçen hafta Medya Lokum’da Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan’ın, Biga Sivil Toplum Platformu’nda yaptığı konuşmayı okuyunca, aklıma Bigalı Mehmet Çavuş’un, Türk askerine “Mehmetçik” denmesine sebep olan kahramanlık hikayesi ve Bigalı Mehmet Çavuş’a olan vefa borcumuz geldi.

Bilmeyenler için yazalım, bilenler içinse tekrar hatırlatmış olalım.

Bigalı Mehmet Çavuş, Çanakkale cephesinde İngilizlere karşı savaşırken mermisi biter, tüfeğini kırıp İngilizlerin üstüne fırlatır, yetmez taş fırlatmaya başlar, İngilizlere karşı mücadelesine küreğiyle devam eder. Bu sırada başından ağır yaralanır, avuçları paramparça olur, ama İngilizleri püskürtmeyi başarmıştır.

Mustafa Kemal bu kahramanlığı duyunca, Bigalı Mehmet Çavuş’a gümüş bir sigara tabakası hediye eder. Bigalı Mehmet Çavuş için, Çanakkale Boğaz komutanına bir yazı yazarak, Mehmet Çavuş’un gösterdiği kahramanlığın ödüllendirilmesini ister. Madalya verilmesini sağlar.

Olay, İstanbul gazeteleri tarafından haberleştirilir.

Bigalı Mehmet Çavuş, bir anda Çanakkale savaşlarının sembolü kahramanı haline gelir. Bu olaydan sonra, Türk askerine “Mehmetçik” denilmeye başlanır.

Gelelim bana bu olayı hatırlatan, Bülent başkanın konuşmasına. Konuşmadaki iki başlık ilgimi çekti,

Birincisi, Bigalı Mehmet Çavuş ve Bigamıza ait kişilikler ve değerleri ile ilgili sözleri.

Bülent başkan diyor ki; “Biz farklı ilçelere, illere gittiğimiz zaman o ilçenin ya da ilin değerleri ile alakalı ciddi çalışmalar yapılmış ve o ilçelerin o şehirlerin ismi konuşulduğu zaman hatırlanan eserleri var. Biz sahip olduğumuz zenginlikleri anlatamadık. Bu konularla ilgili çalışmalar yapmadık. Bu işleri hep birlikte yapmamız lazım.”

Bu konuda Bülent başkana katılıyorum. Bülent başkan konuyu çok iyi özetlemiş, bu konudaki duygularını ve niyetini açıkça ortaya koymuş.

Bu konuyla ilgili Biga Belediye Başkanı olarak elinden geleni yapmaya çalışacağını, bu ve benzeri konulardaki çalışmaları destekleyeceğini sözlerinden anlıyoruz.

Yine aynı konuşmasında, Çarşı Cami, Ulu Cami, Kurşunlu Cami gibi camilerimizin Osmanlıca kitabelerini okutup Türkçe kitabelerini hazırlattıklarını, o tarihi mekanların önüne konacağını, Bigalıların en azından tarihle alakalı bir bilgi sahibi olmasına vesile olacağı müjdesini veriyor.

Bülent başkanı, Mehmet Çavuş’un, Biga tarihi ve değerleri konularında ve Biga’nın tanıtımı konusunda istekli ve azimli gördüm. Bigalı olarak mutlu oldum. Ben de bu konulardaki küçük ve mütevazi birikimlerimi ilerleyen yazılarımda sizlerle elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım.

Konuşmasındaki ilgimi çeken ikinci konu Belediye Meydanı’na isim konusuydu. Bülent başkandan bu konuda sizlerin huzurunda bir isteğim olacak. Madem ki Bigalı Mehmet Çavuş ismini bütün ülkeye yeniden duyurmak istiyoruz, neden işe kendi Belediye Meydanımızdan başlamıyoruz?

Meydana ‘Bigalı  Mehmet Çavuş Meydanı’ ismini verelim ve bunu Bülent başkanın da konuşmasında değindiği bir anıtla ölümsüzleştirelim. Belediyemiz her yıl Bigalı Mehmet Çavuş’un ölüm yıl dönümünde onu anma töreni de düzenleyerek, Türk askerine ‘Mehmetçik’ ismini kazandıran Bigalı Mehmet Çavuş’u hem ilçemiz gençlerine hem de ülkemize tanıtmış olur.

Böylece hem Bigalı Mehmet Çavuş ismini yaşatmaya katkı sağmış hem de vefa borcumuzu bir nebze olsun ödemiş oluruz.

Bülent başkan “Bir misafirimiz geldiğinde bile biz o misafirimize Biga’daki tarihi yerleri gezdiremiyoruz. Başta o ziyaret edilecek olan yerlerin bir rutunu oluşturmalıyız.” diye devam ediyor.

O turun başlangıç noktası olarak ‘Bigalı Mehmet Çavuş Meydanı’ndan başlamaya, gelen misafirlerimizi ilk bu meydanda karşılamaya ne dersiniz?

Çanakkale’nin ciddi bir yerli ve yabancı turist potansiyeli var. Ancak Biga olarak biz, yüzde 70’inden fazlası ilçemizden gelip geçen bu turistlerden sıfır fayda sağlıyoruz. Eminim ki Biga’dan geçen turlar böyle bir meydanı ve böyle önemli bir anıtı ziyaret etmeden geçmeyecektir.

Geçerlerken de onlara köftemizi, lokumumuzu, etimizi, yoğurdumuzu tattırmalıyız, UNESCO’nun ‘Kültür Mirası Yaşayan İnsan Hazinesi’ İrfan Ustamızla tanıştırmalı, Parion antik kentini de görmek için Biga’da konaklamayı istemelerine yardımcı olmalıyız. Bahçeli köyünde Mehmet Çavuş’un mezarını, Dubaalanda Ulu camiyi, Hükümet meydanına komşu Şehit Kani bey Sokak’ı ve Halim Bey Konağı’nı, ziyaret etmelerini sağlamalıyız.

Ben de buradan bir söz veriyorum. Meydanın adı ‘Bigalı Mehmet Çavuş Meydanı’ olunca elimde bir kutu lokumla Bülent Başkanımızı meydanda ilk ben ziyaret ederek bu yazının fotoğrafını o gün yayınlayacağım.

Son söz yine Bülent başkanın, “Elimizde olanı hayata geçirmek için mücadele etmeliyiz.”

4 thoughts on “Benim bir önerim var!

  1. Değerlerimizin tek tek ve yavaş bir şekilde yok edilmeye çalışıldığı dönemde böyle bir öneriyi yürekten alkışlıyorum. Sizin gibi duyarlı gençlerin çoğalması umuduyla. Yok eden değil, var edenlerin çoğalması dileğiyle. Kalemine sağlık.

    1. Şahika hanım, sizin gibi değerlerimizi bize aşılayan büyüklerimiz sayesinde bizi biz yapan değerleri asla unutmayacağız. Bende değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir