Zihinler çöplük…

Roman toplumunun yıllarca kanayan yarasıdır ayrımcılık. Bu toplum diğerleri gibi olmadığı için, farklı bir yaşam biçimine sahip olduğu için yüzlerce yıldır dışlanmış ve ayrımcılığa uğramıştır.
 
Dünyada bu böyleyken Türkiye’de de durum maalesef farklı değil.
 
Hepimiz sadece insanca yaşamaktan doğan temel haklarımızdan mahrum bırakılmamak istiyoruz. Peki bu sadece Romanlar için mi geçerli?
 
Elbette hayır, her ne kadar Anayasa’nın 10. Maddesine göre; “Herkes dil, ırk, renk , cinsiyet , siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir” dese de… Biliyoruz ki inançlarımızdan tutun da mezhebimiz, ırkımıza kadar bir çok konuda dışlanıyor, ayrımcılığa maruz kalıyoruz.
 
Romanlar bu konuda en ön saflarda maalesef.
 
Bu ezilen toplumun içinde bir Roman olarak her zaman önceliğim bizim ve bizim gibi toplumların insanca yaşayabilmeleri, temel haklardan mahrum bırakılmamaları oldu. Geçtiğimiz günlerde ilginç bir olay yaşadım tam da bu konuyla ilgili. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim açıkçası.
 
İsim, yer-mekan vs. gibi durumlardan bahsetmeden anlatacağım.
 
Bu yaşıma kadar Roman olmamdan dolayı bir ayrımcılığa maruz kalmadım. Bunu da hep söylerdim sorduklarında. Oysa ben öyle zannetmişim.
 
Roman olduğumu söylediğimde aldığım tepki hep aynıydı “Gerçekten mi?”
 
İnsanların inanmayan soru dolu ifadeleri ile karşılaşmaya alıştım. Çünkü onlara göre kendini geliştirmiş, okumuş, birçok konuda fikir sahibi olan, çok okuyan, araştıran bir Roman… Hele de bir Roman kadın olamazdı. Çünkü bu konuda birçok kişinin biliyorum ki önyargıları, belli oturtulmuş kalıpları var.
 
En son çalıştığım iş yerinde yaşadığım olay trajikomik bir olaydı maalesef. İşyeri sahibine bir muhabbet üzerine ben de Romanım dediğimde inanmayıp bir de kahkaha atarak ve dalgaya alarak güldü ve geçti. Hala inanmamıştı ve yaptığı hatanın farkında bile değildi.
 
İşte o gün anladım aslında Roman olduğum halde kendimi geliştirdim ve belli kalıplara sığdırdıkları romanlardan farklı geldiğim için ayrımcılığa uğradığımı.
 
Tabi sonra iş yerinden ayrılma kararı alıp ayrıldım. Bu durum beni bayağı kendime getirmiş ve bir o kadar da üzmüştü.
 
Bunu sizlerle de paylaşmak istedim çünkü sonuç itibari ile hepimiz en başta insanız ve hepimizin insan olduğumuz için ayrı ayrı çok değerliyiz. Bir topluma ait olabiliriz ya da bir ırka. Bu bizim insan olduğumuz gerçeğini değiştirmez. Hepimizin yaptığı en büyük hata birçok konuda önyargılı olmamız ve belli tabularımızın olması belki de.
 
Malcom’un da dediği gibi; “Irkçılık ideolojik bir düşünce değil aksine psikolojik bir hastalıktır.”
 
O yüzden bu tarz zihniyetlere söyleyecek tek bir sözüm var. O da şu:
 
Çöplüğe dönmüş zihniyetlerinizi bir an önce temizleyin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir