Kadın ne ister?

Saygı? Değer? Özgürlük? Güç?

Peki kaçımız bunun için elimizden geleni yapıyoruz?

Demem o ki saygı istiyoruz, ama yalanların arkasına sığınıyoruz. Değer istiyoruz, yalanların arkasına sığınıyoruz. Özgürlüğe giden yollarımız bile bir şekilde yalanlardan geçiyor. Biz kadınlar olarak bir araya geldiğimizde çok güçlü olabileceğimiz yere kıskançlığımız hep ağır basıp bir diğerimizi göz kırpmadan harcayabiliyoruz. Kaçımız kendimiz için cesur olabiliyoruz ?

Neyden korkuyoruz bu kadar? Aile mi? Çevre mi? Hayatımızda olan erkekten mi? İkinci plana atılmaktan mı?

Bunların hiç birinden değil esasen… Korktuğumuz tek şey sadece kendimiziz. Önce bunu anlamamız lazım kadınlar olarak. Kendi öz saygımızı kendimiz yaratmamız gerekirken ellerimizle kurban ediyoruz yalanlara sığınarak. Örnek verecek olursak; Neden Mervelere gidiyoruz? Neden giydiğimiz eteğin boyunu anlatırken pazarlık yapıyoruz bir erkekle? Saatin erken olduğuna ikna etmekle geçiyor sürekli hayatımız birilerini, neden? Neden hayatımızın her alanında hemcinslerimizin açığını arıyoruz hep?  Neden regl olduğumuzda bile, bu sağlıklı olmamızın bir parçası ve olması gereken en doğal şey iken bunu söylerken utanıp çoğu zaman gizliyoruz?

Ne mi olmalı?

“Ben bir bireyim” dememiz gerekir evvela. Aynanın karşısına geç ve bunu kendine söyle sesli bir şekilde!

BEN BİR BİREYİM!

Kendi hayatım yalnızca beni ilgilendirir. Ben ayağı yere basan, eğitimimi tamamlamış, kendi öz saygımı oturtmuş, kendime herkesten, her şeyden çok güvenen  bir bireyim. Kendi vicdan mahkememde aldığım kararlara ve  kendi doğrularıma mükellefim sadece. Çünkü bu benim hayatım.

Al senaryoyu şimdi bu şekilde;

X bir erkek arkadaşımla yemek yeyip biraz zaman geçirmek için çıkıyorum dışarı. (Ne yazık çoğu hemcinsim, arasında duygusal bir bağ olmayan normal bir erkek arkadaşından bile bahsedemiyor, bunu bile gizleme gereği duyuyor acınası…) Onun adı Merve değil. O benim hayatımda olan adam ve herkes bu şekilde kabullenecek.

Evet, hayatım eteğim kısa, çünkü kendimi bu şekilde mutlu ve rahat hissediyorum. Gireceğimiz ortam eğer bu şekilde girmeye müsait bir yer ise (Cami, futbol maçı gibi kalabalık bir ortam vs. değil ise) sırf kendi özgüven eksikliğini benim eteğimden çıkaramazsın. Beni bu şekilde tanıdın, sevdin ve bu şekilde hayatımdasın. Yapacağın tek şey merdivenden inerken önümde durup ellerimi tutman.

Evet saat geç, ama böyle olması gerekti.

Hasta değilim, regl oldum. Sağlıklı ve belli bir yaşa gelen her kadın olur. Anormal bir şey yok ortada. Şu an biraz çikolata ve sıcak su torbası hiç fena olmaz. Bir de her zamankinden fazla anlayış lütfen…

Ve sen kadın arkadaşım: senin açığını yakalamak, mutsuzluğundan beslenmek inan bana bir şey katmıyor. Sen güçlü olursan ben de çok güçlü olurum. Çok güzel gülüyorsun, gülüşü elinden alınan her kadın için daha çok gülümse… Gülümse ki ben de güleyüm. Gülümse ki dünya daha yaşanılası bir yer olsun…

Çoğumuz neden korkuyoruz böyle davranmaya?

Ben doğru söyledi diye öldürülen bir kadın tanımadım hiç ailesi tarafından. (Ruhu ve zihniyeti bozuk, kalbi sadece kan pompalamak için oraya konulmuş, şuursuz ailelerden bahsetmiyorum.) Evet, kızılan oldu, belki daha ilerisi şiddet gören oldu, ama öldürülen hiç olmadı. Çünkü bu cesur tabloyu sergileyen her kadına sonunda saygı duyuldu, mutlaka. Yalan en büyük korkaklıktır. Sadece söyleyecek  sözü olmayan ve yaptığının yanlış olduğunun fakında olan insanların sığındığı bir liman. Siz eğer yaptığınız şeylerin yanlış olduğunu düşünmüyorsanız neden demir atıyorsunuz o limana?

Her şey bizim elimizde, sadece biraz cesaret…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir