Karadeniz gezisine çıktım 2

Giresun-Kümbet Yaylası

Samsun’dan direkt Kümbet Yaylasına yola çıktık. İşte o zaman Karadeniz’de olduğumuzu çok daha iyi anlamaya başladım. Yollar çok daha fazla daralmaya, dikleşmeye, virajları sıklaşmaya başladı. Aracın önünü göremeyecek şekilde hava sisliydi.  Akşamüstü başlayan yolculuğumuz saat 21.30 gibi Kümbet’e vardığımızda son buldu.  Bizim için zor bir yolculuktu. Tavsiyem bu yaylaya çıkacak olursanız daha erken saatlerde yola çıkmanız. Konakladığımız yerde ettiğimiz sohbette, buraya akşam saatlerinde yola çıkanların çoğunun yolda kaldığını bazılarının ise geri döndüğünü öğrendik. Ayrıca yol boyunca telefon çekmediğini de bilmenizi isterim.

Kümbet’te hava bizim şansımıza biraz serindi. Uyandığımızda havayı gece bıraktığımız gibi sisli bulduk. Kahvaltı ettiğimiz esnada sis azalmaya başladı. Yaylada biraz tur atıp hediyelik eşya satılan küçük dükkânlarda dolaşıp güzel sohbetlerde bulunduk. İnsanlar çok sıcakkanlı ve ilgili. Yayla son yıllarda çok fazla ilgi görmüş, hatta her sene Temmuz’un ikinci haftası şenlikler düzenleniyormuş. Fakat bu sene Pandemi nedeniyle iptal edilmiş. Popüler olmasına rağmen özgünlüğünü pek de kaybetmemiş. Henüz işletmelere ve lüks otellere boğulmamış. Sık sık yöresel ürünler satışı yapan teyzeleri görmek benim için ayrı bir samimiyet göstergesiydi. Kümbet için Karadeniz’in en güzel yaylalarından diyorlar. Burada olmak tüm zorlu yollardan geçmeye değerdi. Güzelliğini zihnimden asla silemem. Dinlenmek ve nefes almak için harika bir yer.

Çok erken sis bastığı için çok fazla zaman geçiremedik ve yola koyulduk.

Giresun-Kuzalan Şelalesi

Şelaleye giderken geçtiğimiz yollar hep sağımızda solumuzda yükselen tepeler arasındaydı. Bu yörede orman içine veya şehir merkezine uzak yerlere ne kadar giderseniz gidin her tepenin üzerine yapılan evleri gördükçe hiçbir yer ıssız gelmeyecektir. Bu hissi yaşamak insanı çok daha güvende hissettiriyor.  Suyun kayaların üzerinde oluşturduğu yosunlu yollardan dağıla dağıla aktığı görsel bir şölen. Aşağıya inen merdivenler sayesinde suyun akışını çok yakından iskeleden izleyebiliyorsunuz. Suyu keyifle izleyip sesiyle dinleneceğiniz huzurlu bir yer.

Giresun-Mavi Göl

Kuzalan Şelalesine yaklaşık bir kilometre uzaklıkta bulunuyor. Burada toplamda büyüklükleri birbirinden farklı 3 göl var. Buraya geldiğimizde şaşkınlık yaşadık. Durağan bir göl değil. Karadeniz bölgesinde dere şeklinde akan ilk ve tek sodalı göl. Haziran ayından Aralık ayına kadar karların erimesiyle ve sodanın kaya yüzeyindeki etkisiyle gölün rengi turkuaz renginde görünüyor. Gölün yukarıdan izlenebilmesi için bir balkon inşa edilmiş, gölün rengini ve etraftaki ağaçların, bitkilerin canlı yeşil rengini izlemek bir hayli keyifli. Gölün üzerinde bir de köprü var, buradan suyu daha yakından izleme şansımız oldu. Giresun’daki doğa harikası, görülmesi gereken enfes yerlerden biri.

Giresun-Tirebolu

Sıcak ve sevimli görünen şehirde sahilde güzel bir kale görüp uğramadan edemedik.  Bu kalenin M.Ö.  15.000 yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Kale sahilde bulunan doğal bir kayanın üzerine yapılmış. Bu kadar yaşlı olmasına rağmen gayet sağlam durumda görünüyor. Kalenin içinde bir çay bahçesi bulunuyor. Çay içip şehir ve deniz manzarası izlemek için gayet otantik bir yer. Yola devam edeceğimiz için burada daha fazla vakit geçiremedik.

Trabzon-Akçaabat

Uzun zamandır tadını merak ettiğimiz, neredeyse her şehirde ismi olan meşhur Akçaabat köftesini yemek için buraya uğradık. Hayatımızda yediğimiz tüm köftelerden lezzetli bir köfte yedik. Köftenin yanında ikram edilen fındıklı baklava, daha yediğimizde tadının ne kadar güzel ve farklı olduğundan bahsettirdi kendini.  Baklavanın yanında ikram edilen çay bana kendi kendime en güzel çayları bundan sonra içeceğimizin garantisini verdi.

Trabzon-Orta Mahalle

Osmanlı konaklarının, evlerinin, sokaklarının, çeşmelerinin hala yaşadığı yer burası. Akçaabat Belediyesi, Osmanlı mimari özelliğe benzer eveleri ve konakları restore edip turizme kazandırmış, turistlere yeme-içme, dinlenme, konaklama, şehri tepeden seyretme olanağı sağlamış.

Trabzon-Ayasofya Camii

Büyük bir heyecanla görmeye gidip kapısından üzülerek döndüğümüz Ayasofya Camii, yaklaşık 2 yıldır tadilattaymış. Sadece bahçesinden izleyebilme fırsatımız oldu. Dışından görmeye bile değer bir güzellikti. Ayrıca Camii geçtiğimiz günlerde ibadete ve ziyarete tekrardan açılmış.

Trabzon-Atatürk Köşkü

1924’te Atatürk’ün Trabzon’a yaptığı ilk ziyarette bu köşkü çok beğenmiş. 1930’da Trabzon’a yaptığı ikinci gezi esnasında tekrar köşkü ziyaret etmiş. Sonrasında Trabzon Özel İdaresi burayı Atatürk adına satın almış. Atatürk burayı son olarak 10 Haziran 1937’de ziyaret etmiş, hatta bütün mal varlığını Türk Milletine armağan etme kararını burada almış.

Mimarisi öyle güzel ki daha bahçesindeyken insanı büyülüyor. Bahçe planlaması ve bakımı son derece tertipli ve temizdi. Köşkün içindeki eşyalar o zamanlardan kalma, her birine şaşırmamak hayran olmamak imkansız. Zamana, güzellik algısına, modaya, seri üretime meydan okuyan tüm eşyaları uzun uzun inceledim. Köşkte birden fazla balkon var. İzin verilen tüm balkonlardan manzarayı doya doya izledim.

Aya Varvara Kilisesi

Burası Manastır’la aynı yerde bulunuyor. Bu kilise restorasyon sürecinde daha çok ziyaret edilir olmuş. Çünkü gelen ziyaretçilere Manastır’ın içini gösteremedikleri için buraya kadar gelip herhangi bir görüntü göremeden, bilgi alamadan gitmelerini istememişler. Kilise içinde Manastır’la ilgili bilgi veren animasyonlar ve gerçek görüntülerden oluşan kısa filmler duvara yansıtılıp izletiliyor.

Trabzon- Sümela Manastırı

Karadeniz Bölgesinde en çok merak ettiğim yer kesinlikle Sümela Manastırı’ydı. Fakat maalesef ki 5 yıldır tadilatta olduğunun haberini oraya vardığımızda aldık. Manastır’ın üzerindeki kayalar zaman zaman düştüğü için Manastır’ın çatısında hasarlara yol açıyormuş, kış aylarında kayalardan sürekli buz düşmesi olumsuzluğa sebebiyet veriyormuş. Riskli kayaların ıslahı ve yerine sabitleme işlemi için profesyonel dağcı ekibin kayaları çelik ağlarla örme çalışması devam ediyordu. Bahçenin bir bölümüne kadar giriş izni vardı fakat hiçbir freski görme şansımız olmadı.

Fotoğraflardan gördüğümden çok daha büyük olduğunun, içersinde neredeyse küçük bir kasaba denilecek kadar yaşam alanı olduğunu orada öğrendim. Uzaktan göründüğü gibi sadece ön cepheden oluşmuyor, içerisinde birçok bahçe ve geçiş alanı bulunuyor. Öyle görkemli öyle sıra dışı görünüyor ki o şartlar altında nasıl bu kadar yüksekte bir yer yapıldığına hala hayret ediyorum. İçini her ne kadar görememiş olsam da sadece bahçesinde bulunarak bile hayranlık duyuyorum. İçini dolaşamamak benim için tekrar gelebilmenin hayalini kurduruyor. Hayat boyu kesinlikle görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

Kilisenin MS 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği sanılmaktadır. Kilisenin ilk kuruluşu ile manastır haline dönüşümü arasındaki bin yıllık dönem hakkında fazla bir şey bilinmemektedir. Karadeniz Rumları arasında anlatılan bir efsaneye göre Atina’lı Barbanas ile Sophronios adlı iki keşiş aynı rüyayı görmüşler; rüyalarında, İsa’nın öğrencilerinden Aziz Luka’ın yaptığı üç Panagia ikonundan, Meryem’in bebek İsa’yı kollarında tuttuğu ikonun bulunduğu yer olarak Sümela’nın yerini görmüşler. Bunun üzerine birbirlerinden habersiz olarak deniz yoluyla Trabzon’a gelmiş, orada karşılaşıp gördükleri rüyaları birbirlerine anlatmış ve ilk kilisenin temelini atmışlardır. Bununla birlikte manastırdaki fresklerde sıkça yer alıp, özel bir önem verilen Trabzon İmparatoru III. Aleksios’un (1349-1390) manastırın gerçek kurucusu olduğu sanılmaktadır.

Manastır geçtiğimiz günlerde restorasyonu bitirdi ve ziyaretçilere açıldı.

Yolunuz düşmesi dileğimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir