escort bayan

Haziran 16, 2021

Çanakkale ekonomisi için gidişat kötü…

Çanakkale ekonomisinde gidişat kötü.. Bazı sektörlerde hareketlilikler yaşansa da ekonomik kriz ticaretin ötesine geçip sosyal hayatımızı da tehdit etmeye başladı. Evlilik kurumu tehdit altına girmeye başladı. İşte Çanakkale’nin ekonomik göstergelerindeki olumsuzluğa doğru gidiş..

Çanakkale ekonomisinde gidişat kötü.. Ekonomik kriz ticaretin ötesine geçip sosyal hayatımızı da tehdit etmeye başladı. Evlilik kurumu tehdit altına girmeye başladı. İşte Çanakkale’nin ekonomik göstergelerindeki olumsuzluğa doğru gidiş..

TÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü 2020 yılı Eylül ayına ait Çanakkale ve Balıkesir verilerini paylaştı. TUİK’in paylaştığı ekonomik veriler Çanakkale’nin geçmiş yıllara göre oldukça gerilediğini gösteriyor. Öyle ki; evlenme yaşı ve oranları artarken; boşanma vakalarında da artış dikkat çekiyor. İthalat ve ihracat rakamları da önceki yıllara göre büyük düşüş gösterirken; Eylül ayının zam şampiyonu ürünü ise Patlıcan olduğu açıklandı!

İŞSİZLİK ARTIYOR, İSTİHDAM VE ÇALIŞAN SAYISI DÜŞÜYOR!

Çanakkale’de son 7 yıldır işsizlik rakamları artarak devam ediyor. 2013 yılında Çanakkale nüfusu baz alındığında işsizlik seviyesi yüzde 9 seviyesinde iken; 2018 yılında işsizlik seviyesi yüzde 11 seviyesinde ulaştı. 2019 yılında ise işsizlik oranı birden bire artarak yüzde 13,7’ye yükseldi. 2020 yılında yaşanan pandemi salgınının etkileri ise önümüzdeki yıl görülecek.

Yine son 7 yılda Çanakkale’de istihdam ve çalışan sayısında da düşüş gözlemlenmeye devam ediyor. 2013 yılında istihdam oranı nüfusa göre yüzde 43,9 iken 2018 yılında bu oran yüzde 47,4’e kadar yükseldiği görülüyor. Fakat 2019 yılında istihdam oranları yüzde 45,7 seviyesine geriliyor ki bu esnada Çanakkale nüfusu artmaya da devam ediyor. Aynı şekilde çalışan sayısı da 2018 yılında yüzde 53,2 iken 2019 yılında yüzde 53’e gerilemiş durumda.

EN BÜYÜK GİDERLERİMİZ: GIDA, KİRA VE ULAŞIM!

Çanakkale hane halkının gelirini en çok nereye harcadığı da kalem kalem açıklandı. Buna göre Çanakkale halkının en büyük gider kalemi yüzde 22,7 ile gıda ve alkolsüz içecekler oluşturuyor. İkinci sırada ise yüzde 21,5 oranla konut kredisi ve kira giderleri geliyor. Üçüncü sırada ise yüzde 16,1 oranla ulaşıma harcanan gider kalemi geliyor.

Çanakkale halkını diğer en çok harcama yaptığı kalem ise yüzde 69 oranında lokanta ve otel ücreti gelmesi dikkat çekerken; yüzde 6,1 oranla mobilya ve giyim harcamaları geliyor. Çanakkale halkı en az parayı eğitime harcıyor! Eğitime harcanan gelir ise sadece yüzde 1,40 oranında.

EYLÜL AYI ZAM ŞAMPİYONU: PATLICAN OLDU!

TÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü 2020 Eylül ayında önceki aya göre fiyatı en çok artan 5 ürünü de sıraladı. Verilere göre; Balıkesir-Çanakkale bölgesinde Ağustos ayına göre Eylül ayında fiyatı yüzde 32,67 oranında en çok artan ürün Patlıcan ilk sırada yer aldı! Sarımsak yüzde 19,15 oranında artışla ikinci olurken; üçüncü sırada Çarliston Biber oldu. Kreş ve gündüz bakım evleri ile Diş Dolgu ücretleri de rekor fiyatlarda artış gösterdi.

FİYATI EN ÇOK DÜŞEN ÜRÜN: BALIK!

Önceki aya göre Balıkesir-Çanakkale bölgesinde fiyatı en çok düşen ürün ise balık oldu. Balık fiyatları yüzde 17,78 oranında düşerken; ikinci sırada yüzde 9,16 oranla Üzüm, Türkiye’de en çok fiyatı düşen ürün olan Limon ise Çanakkale bölgesinde yüzde 8,56 düşüşle üçüncü sırada yer aldı. Dört ve beşinci sıralarda ise sırasıyla Kavun ve Şehirlerarası otobüs ücretleri geliyor.

İHRACAT YÜZDE 89 DÜŞTÜ!

Ekonomideki gerileme Çanakkale ihracat rakamlarına da yansıdı. 2018 yılında yurtdışına yapılan ihracatlardan Çanakkale 152,7 milyon dolar girdi sağlarken; bu rakam 2019 yılında ise 169 milyon dolara yükselmişti. TUİK Balıkesir Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise 2019 yılında Çanakkale ihracatının yüzde 89 oranında düşüşle 89,1 milyon dolarda kaldığı belirtildi.

İTHALAT YÜZDE 48 DÜŞTÜ!

İhracat rakamlarındaki düşüş ithalat rakamlarında da görüldü. 2017 yılında yurtdışından 78,4 milyon dolarlık ithalat gerçekleşirken; 2018 yılında 76,2 milyon dolara düşmüştü. Fakat verilere göre 2019 yılında yüzde 48 oranında düşüş gerçekleşti. 2019 yılında yurtdışından ithalat rakamı 51,5 milyon dolar olarak gerçekleştiği açıklandı.

EVLEN(E)MİYORUZ!

TÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü 2020 yılı Eylül ayı verilerine Çanakkale’de evlenme oranları her geçen yıl düşmeye devam ediyor. Çanakkale’de kaba evlenme hızı yani her 1000 nüfusa göre gerçekleşen evlenme oranı Türkiye Ortalamasının altına düştü ve bu düşüş üç yıldır artarak devam ediyor. 2017 yılında Çanakkale’de evlenme oranı binde 6,22 iken bu oran 2018 yılında binde 6,05’e kadar düştü. 2017 yılında Türkiye ortalama hızı binde 7,09, 2018 yılında ise binde 6,81 idi. 2019 yılı Çanakkale’de evlenme oranı Türkiye ortalaması olan binde 6,56 oranında 1 puan altında yer alarak binde 5,89’a kadar düştü.

HIZLI BOŞANIYORUZ! TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE..

Türkiye’de boşanma sayıları hızla artıyor. Son 9 yılda boşanma hızındaki artış yüzde 16’ya çıkarken, geçtiğimiz yıl, boşanan çift sayısı yüzde 8.8 arttı. İşsizlik, evi geçindirememe gibi ekonomik etkenler boşanmalarda önemli rol oynarken, bölünen hanehalkı geliri, daha fazla kaynak ihtiyacı ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor. Araştırmalar, en az hanehalk gelir artışının da en fazla sosyal destek ihtiyacının da dağılmış ailelerde olduğunu gösteriyor. Kısacası parasızlık yuva yıkıyor, yıkılan yuvalar ise ekonomiyi küçültüyor.

Evlenme oranında her ne kadar Türkiye oranlarının altında kalıp evlenemesek de; boşanma oranlarında Türkiye ortalamasının üzerindeyiz! Çanakkale ise boşanma hızında Türkiye ortalamasının üzerinde yer alırken; geçen yıla göre de artarak boşanmaya devam ediyoruz.

2017 yılında Çanakkale’de kaba boşanma hızı binde 1,8 olarak gerçekleşirken; 2018 yılında Türkiye ortalaması olan binde 1,76 oranına gerilemişti. 2019 yılında etkisini arttıran ekonomik kriz boşanma oranlarına da yansıdı. Öyle ki Çanakkale’de 2019 yılında boşanma hızı binde 1,98’e yükselirken Türkiye ortalaması olan binde 1,88 oranını da geçti.

EVLENME YAŞI DA ARTIYOR!

TÜİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü ortalama ilk evlenme yaşı oranlarını da açıkladı. Açıklanan verilere göre Türkiye’de ilk evlenme yaş oranlarında hem erkek hem de kadınlarda ortalamanın üzerinde yer alıyoruz. Türkiye’de 2019 yılında kadınlarda ilk evlenme yaşı 25 iken erkeklerde 27,9 olarak tespit edildi.

Çanakkale’de ise ilk evlenme yaşı 2019 yılında kadınlarda 25,2 olurken; erkeklerde ilk evlenme yaşı 28,6 olarak gerçekleşti. Çanakkale’de ilk evlenme yaşı hem kadın hem erkeklerde son üç yıldır Türkiye ortalamasının üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir