escort bayan

Haziran 16, 2021

1978 Krizi

Konuk Yazar: Mert Çelebi

1969 krizinde Türkiye hafif bir etkiyle atlattı. Uluslararası Para Fonu programı yürürlüğe alındı. 1970 yılında Süleyman Demirel’in başkanlığında Türk parası %66,6 oranında devalüe edildi. 1971 yılında da darbe yapıldı. 14 Ekim 1973 seçimlerinde en yüksek oyu alan CHP,MSP ve AP olmuştu. Bülent Ecevit Genel Başkan olarak İsmet İnönü’yü saf dışı bırakmış ve MSP ile 37. hükümeti kurarak 26 Ocak 1974’te Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olmuştu. Bülent Ecevit, başbakan olduğu zaman dünyada Arap-İsrail savaşları başlamıştı. Kıbrıs’ın iktidarı Türklere ağır yaptırımlar uygulayıp, soykırım yapıyordu.

Bülent Ecevit’in döneminde Kıbrıs’taki olaylar yüzünden Kıbrıs’a (20 Temmuz 1974) ve (16 Ağustos 1974) olmak üzere iki kere Barış Harekatı düzenlendi. Sonucunda da KKTC (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) kuruldu. Bu konuyla birlikte Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkeler Türkiye’ye KKTC kurulması nedeniyle ekonomik ambargolar uygulandı. Bir diğer yandan Arap ülkeleri birbirleriyle anlaşarak petrolün fiyatını 73 yılında 2,5 dolarken 11,6 dolara çıkarttı. Yanı sıra Türkiye’nin iç çatışması devam etmekteydi. 1974 yılında petrol fiyatlarının 4 kat artmasıyla Türkiye ekonomisi olumsuz etkilendi. Aynı yıl içerisinde Kıbrıs Barış Harekatıyla beraber batılı ülkelerin ekonomik anlamda ambargosu başladı. Petrolün fiyat artışıyla birlikte ithal edilen sanayi ürünlerinin fiyatları da oldukça arttı. Dünya petrol tasarrufu icraatlarını ortaya koyarken Türkiye petrol alımına sübvansiyon vererek tüketimi arttırdı. Bununla beraber dış ticaret açığı çok fazla arttı. 769 milyon dolar olan açık 2.3 milyar dolara fırladı. Turizm ve işçi gelirleri düştü. İstihdam sorunu arttı. Hükümet döviz sorunuyla baş başa kaldı. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yüksek faizle dışarıdan borçlar alındı.

Türkiye ekonomisi zora girdi. 1978 senesine kadar başa gelen hükümetler, tabiri caizse günü kurtarmaya dayalı ekonomik kararlar alıyordu. Ülke refahını yükseltmek, ithalat yapmak ve borçları ödemek için borçlar alınmıştı. Borçlar oldukça fazla alınmıştı ve gerekli yerlere kullanılmıyordu. Halkı tüketime yönlendiriyorlardı. İthalat arttı. Düşük gelirli vatandaşlar lüks mallar talep ediyordu. 1970 senesinde 1,8 milyar dolar olan borcumuz, 1977 yılı sonunda 10 dolara fırladı. 1978 yılında kısa vadeli borçların toplam borç içindeki oranı %52 ye ulaştı. 1978 senesinde kriz patlak verdi. Bülent Ecevit hükümeti, 1 yıllık geçiş planı hazırladı. Plan uygulamaya geçemeden, 1979 seçimlerinde başarısız oldu ve istifa etti. Yerine gelen Süleyman Demirel hükümeti ise ülkedeki iç karışıklıklardan dolayı önemli kararlar alamadı.

Office 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir