Biga’da yüz yüze eğitim başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra Çanakkale Valiliği de yüz yüze eğitimle ilgili kararını açıkladı. Bugün Biga’da da yeni normalleşme kararları kapsamında okullar eğitim ve öğretime başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra Çanakkale Valiliği de yüz yüze eğitimle ilgili kararını açıkladı. Çanakkale yüksek riskli iller arasında yer alırken; Çanakkale’de okul öncesi, ilkokul, 8’inci ve 12’inci sınıflarda yüz yüze eğitim öğretim bugün itibariyle başladı. Ortaokullar açılmazken; liselerde ise yüz yüze sınavlar yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

*Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararlar doğrultusunda her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretimde de il bazlı olarak yerinde karar uygulamasına başlanılmıştır.

*Bu kapsamda, 2 Mart Salı günü itibariyle tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitime başlanılacaktır.

*Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde yüz yüze eğitim gerçekleştirilecektir.

YÜKSEK VE ÇOK YÜKSEK RİSKLİ OLARAK TANIMLANAN İLLERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM

Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı,

İlkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün,

8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat,

12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak başlanacaktır.

Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfları ülke genelinde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlayacaktır.

Tüm okul kademeleri ve sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitime 2 Mart Salı gününden itibaren başlanacaktır.

Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm illerimizde salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecektir.

Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edilecektir. Yüz yüze eğitime katılım veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecektir.

Biga’da eğitim ve öğretimin başlamasıyla Biga Kaymakamı Mustafa Can ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen bugün yüz yüze eğitime başlayan Osmangazi İlkokulu, Şadan Doğan Anaokulu, Toki Hasan Tahsin Günay İlkokulu, Biga Çiçeklidede Özel İdare Ortaokulu ve Sakarya İlkokulu’nda sınıfları ziyaret ettiler. Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ziyaretlerle ilgili; “Tüm öğrenci, öğretmen ve yöneticilerimize sağlıklı ve başarılı bir dönem olması dileklerinde bulundular” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir