escort bayan

Haziran 16, 2021

“Teşekkür Edilecek Tek Makam; Türk Milletidir..”

Yüzde 9,10 oranında artışla 33 milyon 304 bin 364 TL’ye yükseldi. Merkezi bütçeden ayrılan KÖYDES Payları için CHP’den AK Partiye geçen ve İl Genel Meclis Başkanı seçilen Nejat Önder, Bülent Turan’a teşekkür edince tepki de gecikmedi.

Yüzde 9,10 oranında artışla 33 milyon 304 bin 364 TL’ye yükseldi. Merkezi bütçeden ayrılan KÖYDES Payları için CHP’den AK Partiye geçen ve İl Genel Meclis Başkanı seçilen Nejat Önder, Bülent Turan’a teşekkür edince tepki de gecikmedi. KÖYDES Çanakkale payının 3 Milyon TL’ye yakın arttırılmasının Bülent Turan ile ilgilisi olmadığını, yapılan zammın da önceki yıla göre sadece 17 lira 7 kuruşa tekabül ettiğine dikkat çeken CHP İl Genel Meclis Başkanı Av.Güneş Pehlivan; “Günlük ortalama harcaması 10 milyon TL olanların 3 günlük gideri olan bütçe kalemleri, köylerimizin 1 yıllık altyapı ihtiyaçları için reva görülmektedir” dedi.

KÖYDES PAYLARINI MERKEZİ BÜTÇEDEN AÇIKLANDI

2021 yılı Merkezi yönetim bütçesinden köylerin altyapısının desteklenmesi için oluşturulan KÖYDES projesi kapsamında 1,6 milyar lira dağıtımı bütçe kanununda onaylanmıştı. Onaylanan bütçeden Çanakkale’nin köylerine bu KÖYDES projesi kapsamında 33 milyon 304 bin 364 TL’lik pay aktarıldı.

İLÇEYE ARTIŞ YOK!

2020 KÖYDES paylarına göre 2021 yılında KÖYDES’ten en çok payı Çanakkale’nin Biga ilçesi alıyor. Geçtiğimiz yıl 5 milyon 562 bin 359 TL pay alan Biga bu yıl 626 bin 696 TL faz pay aldı. En yüksek KÖYDES bütçesi olan 5 milyon 301 bin 233 TL ise Yenice’ye ayrıldı. KÖYDES’ten en az pay alan ilçe ise yine Eceabat oldu.

Öte yandan Lapseki ve Gökçeada ilçelerinin KÖYDES Paylarına 2021 yılında hiç artış yapılmaması dikkat çekti. 2020 yılında 1 milyon 981 bin 137 TL alan Lapseki’ye yine aynı bütçe ayrılırken; 1 milyon 604 bin 235 TL 2020 yılında KÖYDES’ten pay alan Gökçeada’ya da yine aynı tutarda pay ayrıldı.

NEJAT ÖNDER YÜZDE 9,1 ARTIŞ İÇİN TURAN’A TEŞEKKÜR ETTİ!

2020 yılında Çanakkale’nin köylerine harcanmak üzere ayrılan KÖYDES payı 30 milyon 525 bin 683 TL idi. Merkezi bütçeden aktarılan KÖYDES projesi kapsamında bu yıl Çanakkale’ye yaklaşık 2 milyon778 bin 681TL tutarında yani yüzde 9,1 oranında artış yapıldı.

AK Partiden İl Genel Meclis Başkanı seçilen Nejat Önder yüzde 9,1 oranındaki artış için teşekkür mesajı yayınlayarak; “Köylerimize ve Çanakkale’mize hayırlı olsun. Köylerimizin birçok alt yapı sorunlarını çözecek bu ödenek için AK Parti Grup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan’a, Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Jülide İskenderoğlu’na ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘a Çanakkale’miz adına teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

“TEŞEKKÜR EDİLECEK TEK MAKAM TÜRK MİLLETİDİR”

CHP’den AK Partiye geçiş yapan İl Genel Meclis Başkanı Nejat Önder’in KÖYDES Payları için teşekkür mesajı yayınlayıp sırasıyla Bülent Turan’a, Jülide İskenderoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etmesi tepkiyi de beraberinde getirdi.

KÖYDES Payları için açıklama yapan CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Av.Güneş Pehlivan; “Köylerde altyapı projelerinin desteklenmesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden her yıl illere gönderilen ve kanuni dayanağı bulunan KÖYDES paylarına ilişkin teşekkür edilecek tek makam o hazinenin sahibi olan, emeğiyle, alın teriyle; işçisiyle çiftçisiyle o bütçeye hayat veren, dünya vatandaşları arasında vergi rekortmeni sayılabilecek olan Türk Milletidir” tepkisini gösterdi.

“ÖNCEKİ YILA GÖRE KİŞİ BAŞI 17 LİRA 7 KURUŞ ARTIŞ VAR”

AK Partili yöneticilerin yüzde 9,1 oranında artışa sevinmesin anlam veremediğini belirten Av.Güneş Pehlivan; “2020 yılı ilçelere ayrılan paylar toplamı 30.525.683 TL iken, 2021 yılında paylar toplamı 33.304.364 TL olarak açıklanmıştır. İlçelere yapılan paylaştırmada, ilçede yaşayan kırsal nüfusun yanında ilçenin gelişmişlik endeksi de baz alındığı açıklandığından, ilgili ilçedeki köyde ikamet eden vatandaşa düşen kişi başı pay farklılık göstermektedir. Bazı ilçelerde kişi başına düşen pay 254 TL iken, bazı ilçelerimizde 119 TL’ye gerilemektedir.  İl genelinde KÖYDES payından köylerde ikamet etmekte olan vatandaşlarımıza total ortalama alındığında kişi başına 212 Lira 7 Kuruş düşmüştür. Bir önceki yıla oranla kişi başı düşen pay artışı 17 Lira 7 Kuruş olmuştur” dedi.

“1 YILLIK ALT YAPI İHTİYAÇLARI İÇİN REVA GÖRÜLEN KİŞİ BAŞI 212 LİRA 7 KURUŞTUR”

CHP İl Genel Meclis Başkanı Av.Güneş Pehlivan açıklamalarına şöyle son verdi; “Emekliye yapılan bayram ikramiyesi zammından daha yüksek olmayan bu bütçe payı artışı, enflasyon ve yaklaşık birim maliyet artışları göz önüne alındığında sembolik bir rakam olarak karşımıza gelmektedir. Kırsal nüfusun ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak kalacaktır. Sayıştay verilerine göre günlük ortalama harcaması 10 milyon TL olanların 3 günlük gideri olan bütçe kalemleri, köylerimizin 1 yıllık altyapı ihtiyaçları için reva görülmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir