EKONOMİ

Akıllı Kobi ile dijitalleşme seferberliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa, KOBİ’lerin özellikle pandemi döneminde daha da belirginleşen dijitalleşme ihtiyacına yönelik Akıllı KOBİ platformunu hayata geçirdi. Platform, KOBİ’lere pandemi döneminde işlerini sürdürebilmeleri için dijitalleşmeye yönelik donanım ve becerileri sunacak

İki yıl ne arttı, ne de azaldı, ama…

Çanakkale Valiliği 2021yılının ilk üç aylık il geneline ait verileri paylaştı. Paylaşılan verilerden Türkiye’de artan işsizliğe karşılık Çanakkale’de son iki yılda hiçbir kimsenin işe alınmadığı gibi işten de çıkartılmadığı görüldü. Pandemi salgını nedeniyle aylarca kapalı olan binlerce işyeri olmasına rağmen SGK’lı çalışan sayısında da artış olması dikkat çekti!

Çanakkale’de Zam Şampiyonu: Domates!

TUİK Balıkesir Bölge Müdürlüğü Nisan ayı fiyat endekslerini açıkladı. Türk mutfağının vazgeçilmesi olan Domates’in fiyatındaki artış devam ederek Zam şampiyonu oldu. Patlıcan’ın kilogram fiyatı ise bu dönemde fiyatı en çok düşen gıda maddesi oldu.

Mobilyaya Talep Arttı, DOĞTAŞ 140 Bayilik Verecek

Pandemide mobilya satışı artınca, bu alana girmek isteyen girişimciler de çoğalmaya başladı. Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, “Hem yazlık bölgelerden hem de inşaat ve turizmle uğraşan kesimden markamıza inanılmaz bir bayilik talebi var. Bu yıl içinde 300’e yakın talep geldi. Bunların 128 ile 138’ne bayilik vereceğiz.” dedi.

Marketlerde bazı ürünlerin satılması yasaklandı

İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede alkol yasağına vurgu yapıldı. Ek olarak ise elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına da izin verilmeyeceği belirtildi.

Üçüzleri oldu, yüzü gülmedi

VİDEO HABER – Biga Tarım Hayvancılık adlı özel işletmede bulunan holstein cinsi inek dördüncü laktasyonunda üçüz dişi buzağı dünyaya getirdi. Üretimdeki girdilerin fazlalığı, zor günler geçiren üretici, çiftlik sahibi Fazıl Işınal, üçüzlere sevinemedi.