O köyde 14 gün daha karantina…

Biga’nın 1300 nüfuslu Yolindi Köyü’nde 2 kişide koronavirüs tespit edilmesiyle 1 Temmuz tarihinde köyde karantina ilan edilmişti. Biga İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu toplanarak köyde karantina süresinin 14 gün daha uzatılmasına karar verdi.
Biga’nın 1300 nüfuslu Yolindi Köyü’nde 2 kişide koronavirüs tespit edilmesiyle 1 Temmuz tarihinde köyde karantina ilan edilmişti. Biga İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu toplanarak köyde karantina süresinin 14 gün daha uzatılmasına karar verdi.
 
Medya Lokum’a konuşan bir köy sakini; “Köyümüzde bildiğimiz bir vaka bulunmuyor. Karantina süresinin neden uzatıldığını bilmiyoruz. Biga Kaymakamlığı’ndan görevliler köye gelerek bilgilendirme yapacaklarmış. Bu kadarını duyduk” ifadelerini kullandı.
 
Kararla ilgili Biga Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada; “İlçemiz Yolindi Köyünde saptanan Yeni Koronovirüs(Covid-19) vakasının yayılımını engellemek, toplum sağlığını korumak amacıyla 01.07.2020 Çarşamba saat 24:00 dan itibaren 14 gün süreyle Yolindi Köyü için bir takım kısıtlamaların uygulanmasına karar verilerek,belirlenen istisnalar dışında köye giriş-çıkışlar yasaklanmıştı. Geçen süre içerisinde Yolindi köyünde yeni Covid-19 vakalarının tespit edilmesi,toplum sağlığını korumak amacıyla alınan tedbir ve kısıtlamaların devam etmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verildi.
 
Biga Kaymakamlığı’nın Yolindi Köyü’ndeki karantina süresinin uzatılması ile ilgili kararı şöyle:
1-Yolindi köyünde 01/07/2020 tarihinden itibaren uygulanan kısıtlamaların son Covid-19 vakasının görüldüğü 12/07/2020 tarihinden itibaren 14 gün süreyle devam edilmesi,
2-01/07/2020 tarih ve 2020/80 nolu kararımızla getirilen tüm kısıtlama,tedbir ve istisnaların aynı şekilde uygulanması,
3-Kararlarımızla ile ilgili uygulamalarda herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi, sıralı/sorumlu amirlerce tüm birimlerimizle koordinasyon ve işbirliği çerçevesinde hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınması ve mağduriyete neden olunmaması,alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususlarına; oybirliği ile karar verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir