O akıma Biga da katıldı

Dünyada #ChallengeAccepted hashtag’i ile sosyal medya kullanıcılarının siyah beyaz fotoğraflar paylaştığı akım, bir kadın hareketine dönüştü. Türkiye’de de kısa sürede yayıldı. Pek çok ünlü ismin destek verdiği harekette kadınlar şiddet, taciz ve eşitsizliğe karşı seslerini yükseltiyor.

Milyonlarca kadın, Instagram’da fotoğraflarını siyah beyaz yaparak kadına karşı şiddete tepki gösteriyor. Challenge accepted akımına özellikle ünlü isimlerden destek yağıyor. Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle birlikte bu akım ortaya çıktı. Gültekin, eski sevgilisi tarafından canice katledilmişti.

CHALLENGE ACCEPTED NEDİR?

Pandemiyle birlikte aile içi şiddet vakalarında ki artış sık sık gündemde yer alan haberlerden oldu. Bu durum ise sosyal medyada kadınların yeni bir akım başlatmasına sebep oldu. Dünyada #ChallengeAccepted hashtag’i ile sosyal medya kullanıcılarının siyah beyaz fotoğraflar paylaştığı akım, bir kadın hareketine dönüştü. Türkiye’de de kısa sürede yayıldı. Pek çok ünlü ismin destek verdiği harekette kadınlar şiddet, taciz ve eşitsizliğe karşı seslerini yükseltmeye devam ediyor. Akıma Biga’dan da kadınlar ilgi gösteriyor.

CHALLENGE ACCEPTED AKIMI NE ANLAMA GELİYOR?

Özellikle pandemi nedeniyle evlerde kalınan süreçte kadına yönelik şiddet ve cinayetler arttı. Türkiye’de de var olan kadına yönelik şiddete bir tepki olaraksosyal medyada siyah beyaz fotoğraflar paylaşılmaya başlandı. Burada amaç kadınların birbirlerini desteklemek, birlik olduklarını hissettirmek ve “kadın güçlüdür” mesajını vermek.

Akıma katılan kadınlar, sosyal medyada siyah beyaz fotoğrafını paylaşarak, #sisterhood, #womenempowerment, #womensupportingwomen etiketleriyle birlik mesajları yayınlıyor. Ayrıca fotoğrafı paylaşan kişi, fotoğrafın altına kadın arkadaşını da etiketleyerek, meydan okumaya davet ediyor. Etiketlenen kişi de hem siyah – beyaz fotoğrafını paylaşıyor, hem başka kadın arkadaşlarını etiketleyerek zincirleme olarak akıma katılım arttırılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir