Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Habertürk TV'de Kübra Par'ın Açık ve Net programına konuk oldu. Programda İBB ve başkanı Ekrem İmamoğlu’nu eleştiren Bakan Karaismailoğlu, Yap-İşlet-Devret yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"45 BİN ARAÇ GEÇİŞ GARANTİSİNDE HESAP HATASI YOKTUR"

1915 Çanakkale Köprüsü’nün mühendislik harikası olduğunu açıklayan Bakan Karaismailoğlu; 45 bin araç geçiş garantisi verilmesinin hesap hatası olup olmadığı ve kaç araç geçtiği sorularına yanıt vermedi. 1915 Çanakkale Köprüsü’nden beklenin altında araç geçişi olduğu doğru mu sorusuna yanıt veren Bakan Karaismailoğlu; “2 Milyar 545 Milyon Euroluk yatırım yaptık. Tam 17 firma girdi ihaleye ve 4 teklif verildi. Burada da kıran kırana pazarlık yapıldı ve en iyi teklifi, en kısa işletme süresini veren yatırımcı aldı gitti. Dünyanın en büyük teknolojik köprüsünü yaptı. Bu yatırım maliyetinin geri dönüşü için bir bedel var; bu bedel de araç başına verilen bir ücrettir” diyerek yanıtladı.

“KÖPRÜ YAPMASAYDIK; VATANDAŞIN KADERİNİ DENİZE Mİ BIRAKACAKTIK”

Bakan Karaismailoğlu 45 bin araç geçiş garantisi verilmesinde bir hesap hatası olup olmadığı sorusunu kesin bir dille olmadığını belirterek; “Kesinlikle böyle bir şey yok. Bu bir matematiktir. İşletmenin dördüncü, beşinci yılına gelince ne yapacaksınız o zaman? Köprüden geçişler artacak; arttığı zamanda 45 bin üzerindeki araçlardan devlete gelir akışı gelmeye başlayacak. Hadi bu köprüyü yapmasaydık; vatandaşın kaderini denizin kaderine mi bırakacaktık” sorusuyla yanıt verdi.

GESTAŞ ZAMMI “İBB’DEKİ GİBİ BELEDİYE YAPMIŞTIR”

Biga TSO, yatırımları Çanakkale gündemine taşıdı Biga TSO, yatırımları Çanakkale gündemine taşıdı

GESTAŞ’ın feribot seferlerine yaptığı ve büyük tepki çeken zamlarla ilgili soruya ise Bakan Karaismailoğlu’nun verdiği yanıt şaşırttı. 2024 yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na karşı belediye başkan adayı olarak AK Parti’den aday gösterileceği konuşulan Bakan Karaismailoğlu Gestaş’ın kamuya ait bir şirket olduğunu verdiği cevapla bilmediği ortaya çıktı.

Kübra Par’ın “Feribot seferlerine yapılan zam köprüye geçişleri arttırmak için mi yapıldı” sorusuna Bakan Karaismailoğlu; “Onu en iyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi nasıl zam yaptıysa; onu da orada benzer akıllılar yaptı demek ki. Sonuçta değişen bir şey yok 2 milyar 545 milyon euroluk yatırım diyorum; bunun içerisinde 100 km’lik Malkara-Çanakkale otoyolu da var. Bu yol yapılınca mevcut yol 40 dakika kısaldı. Zaman ve yakıt maliyetini buna eklediğinizde o para cebinizde kalıyor zaten bu para. Hem İstanbul’dan İzmir’e 3,5 saatte gidiyorlar hem de eleştiriyorlar. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” diyerek yanıt verdi.

Editör: Ahmet Tunç