İyi Parti Biga İlçe Başkanlığı’nda il merkezinden aday adayı olan Avukat Zişan Özaydın ile Biga’dan aday adayı olan Yüksek İnşaat Mühendisi Göktürk Kandemir parti binasında hem partililerle bir araya geldiler, hem de basın açıklaması gerçekleştirdiler. Çanakkale Köprüsü’nün ilk proje aşamasında çalıştığını söyleyen Göktürk Kandemir, projenin ödeneksizlikten yarım kaldığını söylemesi dikkat çekti. Kandemir, göğsündeki kahramanlık madalyasının hikayesini de ilk kez kamuoyuna açıkladı. Ulusal birçok projede yer aldığını söyleyen Kandemir’in Boğaz Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi yatırımların güçlendirme çalışmalarında yer alması dikkat çekerken; Kandemir, Nusret gibi dünyaca ünlü markalarla da çalıştığını ifade etti.

“ULUSAL PROJELERDE YER ALDIM”

Ulusal çapta önemli yatırımlarda görev aldığını söyleyen Kandemir, Nusret gibi dünyaca ünlü markalarla da çalıştığını söylerken; “13 yıldır evliyim. 2 çocuk babasıyım. Bir kız, bir de oğlum var. Eşim Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu’nda öğretmen. İnşaat Yüksek Mühendisiyim. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunuyum. Uzun yıllar ulusal ve uluslararası projelerde proje yöneticiliği ve müdürlüğü gibi çeşitli kademelerde görev aldım. Boğaz Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve bunlara bağlı viyadüklerin güçlendirme projelerinde görev aldım. Proje müdürü olarak çalıştım. Çanakkale Köprüsü’nün de ilk projelendirme aşamasındaki çalışmaları yürüttük. Mühendislik hayatımda özellikle üstyapılardan edindiğim deneyim, dünyadaki ilk üç müteahhit firmasından biri olan Japon firmasıyla çalıştım. Türkiye’de bu işleri yapabilecek tek kişiyim. Dünyada da ilk üç kişiden biriyim. Uzun yıllar konut projelerinde çalıştım. Son 10 yıldır Nusret restoranları da dahil olmak üzere birçok ünlü markanın restoran zincirlerinin şantiye işlerini yürüttüm. Buralardan elde ettiğim deneyim ve şantiye tecrübelerimle Bigamız ve Çanakkalemiz için çok güzel projeler geliştirdim. Bunları ilerleyen zamanlarda paylaşacağım. Tarımdan hayvancılığa kadar, trenyolları, köprüler, bunlara bağlı eksik kalan projelerin tamamlanması gibi” dedi.

iyipartigöktürk10

“ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ PROJESİ ÖDENEKSİZLİKTEN YARIM BIRAKILDI”

Çanakkale Köprüsü projesinin ödeneksizlikten yarım bırakıldığını iddia eden Kandemir; “Çanakkale Köprüsü’nü biliyorsunuz. Köprünün devamındaki proje eksik bırakıldı. Şu an Avrupa yakasındaki kısım Malkara’ya kadar devam ediyor. Ama Malkara-Kınalı arası yarım bırakıldı. Daha doğrusu ödeneksizliklerden yarım bırakıldı. Bu projelerin tamamlanabilmesi için inşallah meclise girersem çalışmalarını yapacağım. Köprüyü geçtikten sonra Çanakkale’de herhangi bir otoban yok. İlk projelendirme aşamasında Çan, Biga, Balya, Gönen üzerinden İzmir otobanına bağlanacaktı. Ödeneksizliklerden bunlar da yapılamadı. Seçim vaadi olarak iktidar partisinin açıkladığı Bandırma’dan Biga’ya kadar olan tren hattı Bandırma’da bırakıldı. İnşallah biz iktidara geldiğimizde bu projenin de en azından Biga, Lapseki ve Çanakkale’ye kadar uzatılması için gerekli çalışmalar yapacağım. Bunlar en özellikli ve maddi açıdan da ağır projeler ama daha sonrasında Bigamız için de, diğer ilçeler için de hem kırsal kesimi canlandıracak, hem de insanların sosyal ve ekonomik hayatlarına katkı sağlayacak. Projelerimi zamanla paylaşacağım” ifadelerini kullandı.

iyipartigöktürk11

ATATÜRK’E UZANAN KAHRAMANLIK MADALYASININ HİKAYESİ

Göğsündeki kahramanlık madalyasının hikayesini de paylaşan Kandemir dedesinin Atatürk’e uzanan hikayesini de ilk kez kamuoyuyla paylaştı. Kandemir konuşmasında; “Adaylığım sürecinde birçok arkadaşım üzerimdeki madalyanın ne olduğunu sordu. Küçük bir hikayesi var. Dedem Yusuf Çavuş. Genç yaşında Kayseri’den kendi imkanlarıyla, maddi imkansızlıklar içinde ayağında çarıkla Çanakkale Harbi’ne katılmak için çıkıyor. Yaşı nedeniyle askere almıyorlar. Yaşı nedeniyle daha sonra cephe gerisinde bir göreve veriyorlar. Ona bu görevi verenin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu çok sonra öğreniyor. Orada bir kahramanlıkla bir birliğimizi pusudan kurtarıyor. Bu küçük asker, yaşına rağmen çavuş rütbesi alıyor. Daha sonra memleketine gidiyor. Ardından 1’inci İnönü Savaşı, 2’inci İnönü Savaşı gibi muharebelere katılıyor. 2’nci İnönü Muharebesi’nde birlikler önce Ankara’ya kadar geri çekiliyor. Daha da geri çekilme söz konusuyken Atatürk’ün Büyük Taarruz’u oluyor. Dedemi çok iyi tanıdığı için Anadolu’daki örgütlenmede dedemi görevlendiriyor. Fotoğraflarda gördüğünüz kağnılar, dedemin yaptığı örgütlenmeden oluyor. Babayiğit, genç bir asker o yaşlarda. Büyük Taarruz’un yapılacağı zamanda bir gün nöbet tutuyor. Orada bir suikast girişim oluyor. Orada dedem kurşunun üzerine atlıyor ve yaralıyor. Savaşlardan sonra Mustafa Kemal Atatürk dedemi çağırıyor ve bu kahramanlık madalyasını veriyor” dedi.

iyipartigöktürk9

“BİRLİKTE SAVAŞACAĞIZ, BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”

Çanakkale’de avukatlık yapan Zişan Özaydın ise yaptığı konuşmada 14 Mayıs 2024 tarihinin ikinci bağımsızlık savaşı olduğunu söyledi. Özaydın konuşmasında; “1992 yılında Ankara’da doğdum. Eğitim hayatımı Ankara’da geçirdim. Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Özellikle hedef kitlesi kadınlar ve çocuklar olan sivil toplum kuruluşları içinde oldum. İl yönetiminde yer aldım. İyilik hareketi projesini hayata geçirdik. 6 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diliyorum. Ben bir hukukçuyum. Ülkemizdeki hukuksuzluklar, adaletteki yozlaşma, liyakatsızlıklar hepimizin malumu. Artık ekonomik anlamda da ay sonunu nasıl getireceğini düşünen, ekmek nasıl alırım diye düşünen çiftçimiz ve esnafımız için savaşacağız. Binbir emekle üniversiteyi kazansa da torpili olmadığı için işsiz kalan ve yurtdışına gitmekte çare bulan gençlerimiz için savaşacağız. Genel başkanımızın da dediği gibi insanın gıdası tarım, tarımın gıdası sudur. Çanakkale tarım kentidir. Çiftçimizin hali de ortadadır. İthal ettiğimiz gübre, tohum, artan mazot fiyatları yüzünden zorluk yaşayan kendi çiftçisini görmeyen zihniyetle savaşacağız. Kadınlarımız için, istismara uğrayan genç kızlarımız için savaşacağız. İstanbul Sözleşmesini tekrar getireceğiz. Şiddet mağduru kadınlarımız için 6384 sayılı yasamızın güçlendirilmiş halini ortaya koyacağız. Genel başkanımızın dediği gibi artık ölümleri değil, yaşamı konuşacağız. Baskı ile sesimizi kısmaya çalışan, gazetecilerimizi tutuklayan zihniyete karşı savaşacağız. 1915 yılında Çanakkale Savaşı’nı verdi atalarımız. Artık 14 Mayıs 2024 bizim ikinci bağımsızlık savaşımız olacak. Bu çarpık düzenle savaşacağız. Çok az kaldı. Birlikte savaşacağız, birlikte başaracağız” şeklinde konuştu.

iyipartigöktürk2

ÇANAKKALE’DEN 10, BİGA’DAN 1 ADAY ADAYI

Çanakkale’de İYİ Parti’den 10 kişinin aday adaylığı başvurusu yaptığı bilgisine ulaşıldı. Bu isimler; Cengiz Yalçın, Eray Gökalp, Esergül Balcı, Göktürk Kandemir, İkbal Aytaç, Mevlüt İnanç, Muhammed Ali Erol, Rıdvan Uz, Sevgi Sultan Sert, Zişan Özaydın oldu. Diğer yandan, daha önce 2 Nisan’da temayül yoklaması yapılacağı bildirilen Çanakkale için İYİ Parti’de bu sürecin iptal edildiği, adayların genel merkez tarafından belirleneceği öğrenildi. Biga’dan yalnızca Göktürk Kandemir aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Basın açıklamasına İyi Parti Biga İlçe Başkanı Mahmut Aydemir, İyi Parti Çanakkale İl Başkan Vekili Ruhi Akkoyun, İyi Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Vekili Mesut Baki, İyi Parti Çanakkale İl Gençlik Kolları Başkanı Taner Mutlu, İyi Parti Çanakkale Milletvekili Aday Adayı Avukat Zişan Özaydın, Yüksek İnşaat Mühendisi Göktürk Kandemir ve partililer katıldı. Toplantının basına açık bölümü sona ererken, aday adayları partililerle görüşme gerçekleştirdi.

CHP'de kadın kolları seçimi yapıldı CHP'de kadın kolları seçimi yapıldı

(Haber: Ahmet Tunç)

iyipartigöktürk7

iyipartigöktürk6

iyipartigöktürk5

iyipartigöktürk4

iyipartigöktürk3

iyipartigöktürk1

Editör: Ahmet Tunç