Biga Belediyesi'nde Alper Şen dönemi resmen başladı Biga Belediyesi'nde Alper Şen dönemi resmen başladı

Geçtiğimiz günlerde Kurucu İl Başkanı ve Milletvekili adayı olduğu Deva Partisinden istifa eden Berkan Karaca, istifasının gerekçesini kamuoyu ile paylaştı. Deva Partisinin kuruluşunda ortak akıl ve istişare sözünün bizzat Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan tarafından verildiğini ancak milletvekili ve Cumhurbaşkanı aday belirleme süreçlerinde istişare ve ortak akıl yapılmadığını açıkladı.

Öte yandan Berkan Karaca’nın istifasının ardından bu gece Deva Partisi İlçe başkanlıklarında peşi sıra istifa açıklamaları geldi. Merkez ilçe başkanı Hüseyin Duman, Çan İlçe Başkanı Mehmet Öz ve Gelibolu İlçe Başkanı Hüseyin Duman ilçe başkanlıkları görevlerinden ve partilerinden istifa ettiklerini açıkladılar. İstifaların diğer ilçe başkanlarıyla da devam etmesi bekleniyor.

“ÇOĞUNLUĞUN SESİNE KULAK VERİLMEDİ”

Berkan Karaca yayınladığı açıklamasında; “Kuruluşunda ortak akıl, istişare, hangi görüş olursa olsun dürüst ve yeni nesil siyasi anlayış iddiasıyla yola çıktığımız partimizde öncelikle genel merkez, çoğu kritik meselelerde teşkilatlar ile hiçbir istişare süreci yürütmeden dar bir siyasi kadroyla hareket ederek birçok karar almıştır. Bu kararların en önemlisi altılı masanın kurulma süreci ve Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sürecidir. Altılı masadaki partiler ile yürütülen süreçlerle ilgili teşkilatlara danışılmadan, istişare edilmeden hareket edilmiştir. Bu konuyla ilgili il başkanları toplantısında bizzat Ali Babacan’ın kendisine, yeni kurulmuş bir parti olarak parti kimliğimizi kazanmamız açısından oyumuz ne olursa olsun kendi programımızla ve iddiamızla hareket etmemizin daha doğru olacağını ifade ettim. O ve benzeri toplantılarda benim gibi birçok il başkanı ve kurucular kurulu üyeleri de “altılı masada olmamalıyız” görüşünü dile getirdiler fakat ne yazık ki çoğunluğun sesine kulak verilmedi” ifadelerine yer verdi.

“EN AZ 41 İLDE SEÇİMLERE DEVA PARTİSİ OLARAK GİRECEĞİZ DENİLMİŞTİ”

Deva Partisinde seçimler öncesinde aday adaylığı konusunda da uzlaşma sağlanamadığı ve ortak alınan kararların uygulanmadığını açıklayan Karaca; “Genel merkez, il başkanları olarak bizlere istifa ederek aday adayı olmamızı hatta ilçe başkanlarımız ve teşkilat mensuplarımızdan da isimlerin aday adayı olmaları yönünde telkinlerde bulundu. Çoğu il başkanı gibi bizler de partimizin zor durumda kalmaması, kamuoyunda güçlü gözükmesi için görevlerimizden istifa ederek aday adaylığı müracaatında bulunduk. Bizler aday adayı olurken Sayın Babacan’ın “DEVA Partisi seçimlere kendi adıyla, şanıyla seçimlere en az 41 ilde tek başımıza gireceğimiz” sözüne inandık, güvendik. Fakat güvenimiz boşa çıktı ve emeklerimiz heba edildi. Aday adayı olan yaklaşık 1300 teşkilat mensubu ve deva gönüllüsünün aday adaylığını ana muhalefet partisi ile pazarlık konusu ettiler. Genel Başkan ve etrafındaki dar kadrosu koltuk kapabilmek için kapalı kapılar ardında, teşkilatlardan habersiz, istişaresiz CHP listelerinden 20 ilde 25 milletvekili adayıyla seçime girme kararı aldılar” ifadelerine yer verdi.

“AÇIKLANAN GÖREVLENDİRME TABLOSU HAYAL KIRIKLIĞIMI…”

Seçimler sonrasında Deva Partisinde yaşanan görev değişimin kendisinde hayal kırıklığı yarattığını ifade eden Karaca; “İktidarı eleştirip daha kötü bir yönetim anlayışı sergileyen bu dar siyasi kadronun tüm kararlarına rağmen çocuklarımızın geleceği, ülkemizin içinde bulunduğu kötü gidişatı değiştirmek için tüm teşkilatlarımız ile birlikte gece gündüz demeden tüm yaşadığımız sıkıntıları içimize atarak çok çalıştık. Seçimleri kaybetmemize rağmen teşkilatlarda ve genel merkezdeki liyakatli ve dürüst kişilerin “düzelecek, değişecek” telkinleri ile birlikte tüm il ve ilçe teşkilatlarımızın bu zamana kadar ki emeklerini düşünerek gelen teklif üzerine görevi tekrar kabul ederek il başkanlığı görevine atandım. Gelinen en son noktada teşkilatlarımızda moral bozukluğunu düzeltmek için mücadele ederken Kurban Bayramı arifesinde Genel Başkan tarafından açıklanan yeni genel merkez görevlendirme tablosu partim ile olan hayal kırıklığımı daha da arttırdı” dedi.

“KÜSKÜNLERİ KAZANMAK YERİNE..”

Deva Partisinin siyaset anlayışının parti içerisinde küskünler yarattığını ifade eden Karaca; “Bugüne kadar alınan yanlış kararlar nedeniyle teşkilatlarımızda küskün birçok başkanımıza yeni görevler vererek onları kazanmak yerine15 milletvekilimize genel merkezde başkaca görevler verilmesini, genel merkez kadrolarında değişiklik yapılmamasını il ve ilçe teşkilatları olarak doğru bulmadığımızı, doğru bulmadığımı beyan eden eleştirimi genel merkez yöneticileriyle de paylaştım. Fakat genel merkez yöneticileri eleştirilerimize cevap vermek, bizi ikna etmek yerine kendi doğrularını bize dayatmaya çalıştılar ve eleştirilerimizi dikkate almadılar. Kuruluş ilkelerini, savunduğu değerleri kendi çıkarları için buruşturup çöpe atanlarla, eleştirdikleri zihniyetin birebir aynısı olan bu zihniyetteki kişilerle aynı çatı altında bulunmamın artık doğru olmayacağına inandığım için il başkanlığı görevimden ve parti üyeliğimden istifa ettim” dedi.

“ÜLKE HAYALLERİMİZ İÇİN NE KADAR MÜCADELE ETTİĞİMİZİ..”

Çanakkale Deva Partisi teşkilatı olarak verdikleri mücadeleye dikkat çeken Berkan Karaca; “Ben ve teşkilatlarım, bize inanmış gönüllülerle partimiz için, inandığımız değerler için daha güzel bir ülke hayallerimiz için nasıl mücadele ettiğimizi, neler yaptığımızı, kimleri karşımıza aldığımızı anlatmayacağım, şahidimiz bu şehrin sokaklarıdır, bu şehrin insanlarıdır. Ben bu şehirde doğdum, bu şehirde öleceğim, daha güzel bir ülke daha güzel bir Çanakkale için, memleketin her bir bireyinin mutlu ve refah içinde yaşaması için yarına dair umutlarımdan hiç vazgeçmeyeceğim ve inandığımız doğruları dün olduğu gibi yarın da dile getireceğim. Son olarak siyasetin bana kattığı en güzel şeyin çok güzel insanlar tanımak olduğunu söylemeden geçemem. Genel merkezden, gönüllü parti üyesine kadar iyi niyetle çalışan, emek eden, dürüst, liyakatli çok güzel insanlar tanıdım. Hepinize ayrı ayrı sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Bir teşekkürü de il ve ilçe teşkilatlarıma etmeliyim. Beni bu yolda yalnız bırakmadığınız, canla başla mücadele ettiğiniz, maddi ve manevi olarak hiçbir şeyden kaçmadığınız için tüm teşkilatlarıma minnet ve şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

İstifa eden İlçe Başkanları’nın paylaşımları şu şekilde:

Gelibolu İlçe Başkanı Cem Zorlu:

“2 yıldır yürütmekte olduğum Gelibolu DEVA Partisi kurucu ilçe başkanlığı ve parti üyeliğimden gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum” dedi. Kısa bir süre sonra ise DEVA Partisi Çan Kurucu İlçe Başkanlığı Mehmet Öz de istifasını açıkladı. Öz, “Yeni bir siyasi anlayış yeni bir bakış, herkesi kucaklayan toplumsal siyaset mottosu ile çıkmış olduğumuz yolda teşkilatların hükümsüz kılınması, değişen her hangi bir siyasi anlayışın olmadığı düşüncesi ile kurucu ilçe başkanlığını yaptığım DEVA PARTİSİ Çan İlçe başkanlığı ve görevlerinden, parti üyeliğinden istifa ettiğimi kamuoyuna saygı ve sevgilerimle bildiririm. Bu güne kadar en cesur mücadele ve yenilikçi anlayış ile partiye emek veren, mücadele eden il başkanım ve teşkilatına, ilçe başkanları ve teşkilatlarına sonsuz teşekkür ve minnet duygularımla…”

Lapseki İlçe Başkanı Hüseyin Duman:

“Yaklaşık üç yıldır sürdürdüğüm Deva Partisi Kurucu İlçe Başkanlığı, görevleri ve parti üyeliğinden istifa ediyorum.
Deva Partisinin kurucu ilkelerinden liyakat ve istişareden uzaklaşması bizleri derinden üzmüştür. Amacımız ülkemizde yeni bir soluk getirecek bir siyasi oluşumdu. Son gelişmeler bu oluşumun sadece dillerde olması bu kararı vermemizde etkili olmuştur.

Bu süreçte benimle birlikte hareket eden yönetim kurulu arkadaşlarıma ve tüm teşkilat üyelerime teşekkürü bir borç bilirim. Ayrıca bu yolda tanıdığım Ülkemizin çeşitli yerlerinde ve ilimizde bulunan diğer il ve ilçe başkanlarıma ve teşkilatlarına teşekkür ediyorum. Hepsini tanımaktan ve yol yürümekten onur duydum. Siyaset uzun soluklu bir yoldur. Bu yolda insanlığımızı kaybetmeden bir şeyler yapabildiysek bizlere ne mutlu. Hepiniz Allah’a emanet olun…”

Çan İlçe Başkanı Mehmet Öz:

“Yeni bir siyasi anlayış yeni bir bakış, herkesi kucaklayan toplumsal siyaset mottosu ile çıkmış olduğumuz yolda teşkilatların hükümsüz kılınması, değişen her hangi bir siyasi anlayışın olmadığı düşüncesi ile kurucu ilçe başkanlığını yaptığım DEVA PARTİSİ Çan İlçe başkanlığı ve görevlerinden, parti üyeliğinden istifa ettiğimi kamuoyuna saygı ve sevgilerimle bildiririm. Bu güne kadar en cesur mücadele ve yenilikçi anlayış ile partiye emek veren, mücadele eden il başkanım ve teşkilatına, ilçe başkanları ve teşkilatlarına sonsuz teşekkür ve minnet duygularımla…"

(Haber Merkezi)

Editör: Ahmet Tunç