Mobilya sektörünün ilk konfederasyonu kuruldu Mobilya sektörünün ilk konfederasyonu kuruldu

Benzinin litre fiyatına gece yarısından geçerli olmak üzere 88 kuruş, motorinin litre fiyatına ise 1 lira 51 kuruş zam geldi.

Dün Biga'da şehir içi ve Biga-Ağaköy arası toplu ulaşıma Biga Belediye Meclisi'nden zam kararı verilmişti. Kararın üzerinden 24 saat geçmeden yeni bir akaryakıt zammı daha geldi.

Dün toplu ulaşıma yapılan zam sonrası Medya Lokum'a konuşan Biga Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Sait Tanur; "Mazot 7, 65 liraydı. Şimdi 17 liralarda. Maalesef minibüsçü esnafımız çok zor şartlarda çalışmak zorundalar. Mazota kısa sürede gelen yüzde 117'lik zamlar sonrası böyle bir karar alındı" ifadelerini kullanmıştı.

Yapılan akaryakıt zamları sonrası ne yapacağını şaşıran esnaf da vatandaş da isyan ediyor.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, Ankara'da ortalama 16,65 liradan satılan benzinin litre fiyatı 17,53 lira olacak. Benzinin litresi İstanbul'da 16,56 liradan 17,44 liraya, İzmir'de 16,67 liradan 17,55 liraya çıkacak.

Ayrıca, Ankara'da ortalama 16,16 liradan satılan motorinin litre fiyatı 17,67 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul'da 16,08 liradan 17,59 liraya, İzmir'de 16,16 liradan 17,67 liraya çıkacak.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.