Biga Belediyesi’nin Şubat ayına ait meclis toplantısında 19’uncu müdürlük olarak afet işlerini yürütmek ve takip etmek amacıyla Afet İşleri Müdürlüğü kurulmasına karar verildi. Toplantıda konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ayrıca Biga’nın kentsel dönüşüme hazır olduğunu duyurdu. Riskli olduğu gerekçesiyle yıkılıp yeniden yapılacak yapılarla ilgili de otopark bedellerinde yüzde 50 indirim yapılmasına karar verildi. Toplantıda spor kulüpleri için de 1 milyon lira nakdi yardım yapılmasına oybirliğiyle karar verildi.

12 Kişiye Eş Zamanlı Uyuşturucu Operasyonu 12 Kişiye Eş Zamanlı Uyuşturucu Operasyonu

“BİGA KENTSEL DÖNÜŞÜME HAZIR”

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, meclis toplantısının açılışında Miraç Kandili’ni kutlarken; 6 Şubat depremlerinin yıldönümü nedeniyle de kısa bir konuşma yaptı. Biga’nın kentsel dönüşüme hazır olduğunu vurgulayan Erdoğan konuşmasında; “Aradan 1 yıl geçti. Biga’da depremle alakalı Biga Belediyemiz depreme ne yaptı dendiği zaman… Biga kentsel dönüşüme şu anda hazır. Birçok belediyenin yapmadığı Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi çalışmasını yaptık. Bakanlığımızda onay. Onayı geldiği zaman hemen kentsel dönüşüme hazırız. Afet dönemlerinde toplanma yerlerimiz hazır ama ilgili müdürlüğümüz barınma yerleriyle ilgili çalışmayı hazırladı. Bigamızın yakın bir bölgesinde barınma alanı için ilgili müdürlüğümüz çalışıyor. Oranın altyapısıyla ilgili ihtiyaç olan bütün çalışmaların yapıldığı zaman barınma alanımız da hazır olacak. İtfaiye Müdürlüğümüz toplanma alanlarına afet konteyneri çalışmamızı yürütüyor. Önümüzdeki günlerde de AFAD’ın belirlediği içeriğe sahip konteynerlerimizi yerleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

AFET İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU

Biga Belediyesi’nde bulunan 18 müdürlüğe bir yenisi daha eklendi. Doğal afetlerle ilgili yürütmek ve takip etmek amacıyla Afet İşleri Müdürlüğü kuruldu. Karar oybirliğiyle kabul edildi.

O YAPILAR İÇİN OTOPARK BEDELLERİ YÜZDE 50 İNDİRİMLİ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Otopark Yönetmeliği’ndeki ilgili değişikliğe istinaden yapılan görüşmede ilçemiz sınırlarındaki riskli yapı tespiti yapılarak yıkılan yapıların bulunduğu parselerde yeni yapılacak yapıların otopark bedellerinde yüzde 50 indirim yapılmasına oybirliğiyle karar verildi.

40F21997 8F9D 4Dd4 B556 D5545E0E008B

SPOR KULÜPLERİNE YARDIM MİKTARI 1 MİLYON LİRA OLDU

Spor kulüplerine 2023 yılında 400 bin lira nakdi yardım yapılırken, 2024 yılı için yardım miktarı yüzde 150 arttırıldı ve toplam 1 milyon lira yardım yapılmasına oybirliğiyle karar verildi. Alınan karar gereği Bigaspor’a 500 bin lira, Adaspor’a 300 bin lira, Çiçeklidedespor’a 100 bin lira, Kavaklıkspor’a 50 bin lira, Biga Gelişim Gençlik ve Spor Kulübü’ne 25 bin lira ve Biga 18 Eylül Gençlik ve Spor Kulübü’ne 25 bin lira ödenecek.

HUZUR HAKLARI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

2024 yılı için başkan vekilliği ve huzur hakkı yevmiyeleri görüşüldü. Belediye Başkan Vekilliği için günlük brüt 750 lira, belediye meclis üyeleri ve ihtisas komisyon üyeleri huzur haklarının günlük brüt 500 lira olarak tespit edildi ve karar oybirliğiyle kabul edildi.

MESAİ ÜCRETLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

Zabıta ve itfaiye hizmetlerinde görev yapan personelin mesai ücretlerinin tespiti görüşüldü. Zabıta ve itfaiye hizmetlerinde görev yapan personele aylık maktu en fazla çalışma ücreti tespitleri yapıldı. Zabıta müdürü, itfaiye müdürü aylık brüt 1500 lira, zabıta amiri ve itfaiye amiri aylık brüt 1450 lira, zabıta komiseri ve itfaiye çavuşlarına aylık brüt 1400 lira, zabıta memurları ve itfaiye erlerine aylık brüt 1350 lira olarak ödenmesine oybirliğiyle karar kabul edildi.

(Haber: Ahmet Tunç-Çiğdem Özden Demiray)

Editör: Ahmet Tunç